Zavrieť

Porady

Zmena účelu využitia nehnuteľnosti

Na podnikanie využívam rodinný dom. Do určitej doby som využíval celý na účely podnikania, celý som aj odpisoval v účtovníctve. Od určitej doby som začal dom využívať aj na bývanie. Mám dom vyradiť z evidencie majetku a zaradiť ho v hodnote, ktorú využívam na podnikanie alebo v celej hodnote a odpisovať ďalej % pomernej časti ? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ak ste využívali dom na podnikateľské účely a v súčasnosti chcete, aby z RD bol bytový priestor, teda na bývanie, je potrebné urobiť zmenu účelu použitia na bytový priestor.
    Z OM je potrebné vyňať časť, kt. bude slúžiť na bývanie. Ak ste plátcom DPH, chcela by som upozorniť na par. 54-uprava odpočítanej dane pri IM, ak sa na Vás vzťahuje toto ustanovenie.

    Bližšie som v linku o tomto písala.

    http://www.porada.sk/54979-bytove-pr...tml#post526890

    Ako podnikateľ ste za svoj dom platili i niekoľko násobne vyššiu daň z nehnuteľnosti. Zmenou na bytový priestor sa Vám dane podstatne znížia (pokiaľ nepôjde o nadzemné podlažie. Ak ano, až tak sa neušetrí na dani...)

    Zmena účelu využitia nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.