Zavrieť

Porady

Vyplacanie materskej pri narodeni dietata v zahranici

Dobry vecer,
velmi by som potrebovala poradit v mojej situacii. T.c. som uz niekolko rokov zamestnana pre slovensku s.r.o., ktoru vlastnime s priatelom (cudzincom).
V lete som otehotnela, dalej platim vsetky odvody a dane aj ked sa nezdrzujem v SR a na matersku by som mala nastupit 28 marca.
Problem je vsak v tom, ze moje dieta sa nanarodi v SR ale v Turecku, a na SR sa vratime az ked bude mat nejakych 5-6 mesiacov.
Teraz som prisla posledny krat na Slovensko pred porodom a snazila sa zistit co z toho pre mna vlastne vyplyva a ci mam narok na matersku alebo nejake socialne davky, ktore sa vyplacaju pri narodeni dietata.
Tie zistenia boli dost nemile. Kamenom urazu je hlavne moj trvaly pobyt, ktory mam zatial stale v SR. Ale nakolko som sa do porodu planovala vydat a zmenit si trvaly pobyt podla toho kde sa realne budem aj s dietatom vyskytovat (t.j. Turecko), tak sa mi tato podmienka vyplatenia cohokolvek pravdepodobne zmeni.
Povodne som myslela, ze pridem iba o socialne davky, rodicovky prispevok atd, ale teraz som zistila, ze trvaly pobyt na uzemi SR sa vztahuje aj na vyplatenie materskej takze sa bojim, ze nebudem mat narok absolutne na nic.
Nechcem tu rozvijat moje domienky, ale velmi by som bola povdacna keby mi niekto vedel poradit na co mam a na co nemam v tejto situacii narok a ak na nieco mam kam sa to nahlasuje a v akych lehotach.
Taktiez si neviem rady s tym, ake su lehoty pri nahlasovani toho, ze som sa vydala (ale som v zahranici) a kam vsade to musim nahlasit.
Nesposobi mi to dokonca viac problemov?
Tiez by som mala otazku k vyske materskej. Moja uctovnicka mi poradila, ze na to aby som mohla mat maximalnu matersku, bolo by dobre pred nastupom na matersku ma na par mesiacov "prezamestnat" a maximalne mi zvysit mzdu.
Je takyto postup mozny?
Bola by som velmi povdacna keby ste mi pomohli, do odchodu mi nezostava vela casu ak mozem v tomto stadiu urobit nejake kroky na to, aby som sa neochudobnila o to na co mam narok, urcite ich chcem podniknut.
Vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Vyplacanie materskej pri narodeni dietata v zahranici

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.