Zavrieť

Porady

stravné lístky

dobrý deň chcela by som sa opýtať kupujeme stravné lístky v hodnote 3,00 EUR chcem sa spýtať koľko si z tohoto lístka môže firma dať do nákladov??? a koľko môže prispievať zo SF ??? vdaka za skoru odpoveď
Usporiadat
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

do nákladov môžeš dať 55% z 3,60€ /1,98€/, zo SF podľa internej smernice, ak máš dosť prostriedkov aj celý zvyšok /1,62€/
3 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Zákonník práce § 152

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

Myslím si, že by to malo byť max. 55% zo sumy 3 Eur.
Mýlim sa?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

rodina1 Pozri príspevok
Zákonník práce § 152

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

Myslím si, že by to malo byť max. 55% zo sumy 3 Eur.
Mýlim sa?
Jarmilka, výška stravného pri prac.ceste 5-12 hod. je 3,60€/deň, teda max. výška príspevku zamestnávatela uznaná ako VOZD je 55 % zo sumy 3,60€
5 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Jarka, ja to niekde mám, ak nájdem dopíšem, ale my dávame 55% z 3,60€ do nákladov a lístky máme v hodnote 3,30€.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

rodina1 Pozri príspevok

Myslím si, že by to malo byť max. 55% zo sumy 3 Eur.
Mýlim sa?
Môže si dať do nákladu 55% z 3,60 €, pozri tu prísp. č.4
http://www.porada.sk/t141351-stravny...2-70-a-zd.html
4 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

už to prilepila Babi
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
... trochu ma poplietol ten ods. 4.
My sme totiž nemali stravné lístky, boli sme reštaurácia ..
Ďakujem všetkým za vysvetlenie
P.S. Človek sa učí celý život ...
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

tak uz ste ma doplietli tak mozem z tych 3,00 EUR dat do nakladov 1,98 alebo nie prosiiim
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzanna Pozri príspevok
tak uz ste ma doplietli tak mozem z tych 3,00 EUR dat do nakladov 1,98 alebo nie prosiiim
Áno môže, je to zároveň aj maximálna daňovo uznaná suma.
1 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

Tweety Pozri príspevok
Áno môže, je to zároveň aj maximálna daňovo uznaná suma.
no z daňového úradu mi bolo napísané toto tak podľa mňa si môžem uplatniť len 55% z 3,00 EUR je tak?
prikladám:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Do daňových výdavkov zo zaúčtovaných nákladov je v zmysle znenia § 19 ods. 2 písm. c) bod 5/ platného zákona o dani z príjmov možné uznať príspevky na stravovanie zamestnancov do výšky SKUTOČNE poskytnutého príspevku pri dodžaní podmienok a limitu vyplývaujúceho z osobitného predpisu (§ 152 Zákonníka práce). T.j. ak zamestnávatateľ poskytol príspevky vo výške minimálne 55 % z ceny jedla, ktorou v danom prípade je hodnota 3,30 EUR, maximálne zo sumy (k dnešnému dňu) 3,60 EUR. Limit v danom prípade sa teda pohybuje od 1,82 EUR do 1,98 EUR.
Do daňových výdavkov teda nie je možné zahrnúť to, čo nebolo zamestnancom poskytnuté, len skutočne poskytnuté príspevky..

Odbor služieb pre verejnosť DR SR B. Bystrica

Váš dopyt:

Nasa spolocnost nakupuje stravne listky v hodnote 3,30 EUR/ks. Do nakladov si firma dava 55% z hodnoty 3,60 t.j. 1,98 EUR/1 listok je to mozne? je to spravne alebo firma moze dat do nakladov len z listka 3,30? a ďalej ostatne firma doplaca zo sociálneho fondu celu sumu 45% t.j. 1,32 EUR/ listok, moze takto firma postupovat? zamestnanci nedoplacaju nic za stravné lístky, ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď s pozdravom.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

prikladám odpoveď DR, ktorú má zverejnenú na svojej stránke:
Podľa § 152 ods. 3 ZP je zamestnávateľ povinný prispievať na stravovanie svojim zamestnancom minimálne vo výške 55% z ceny jedla, čo je v tomto prípade 2,2 eura ale maximálne do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín, tzn. 1,98 eura.
Keďže zamestnávateľ na jedlo svojich zamestnancov prispieva v sume 2,2 eura, do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 5 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov si môže uplatniť maximálne sumu 1,98 eura.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

áno to som aj ja čítala len tam píšu že zamestnávateľ prispieva zamestnancom 4eura na stravu takže z toho je 55% 2,2 čo si do nákladov nemôže dať a preto píše DU, že maximálne 1,98 je uznaný daňový náklad ale mi poskytujeme stravenky v sume 3,00 eura asi si si to zle prečítal alebo som to ja zle pochopila ha tak ako ???
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

truch Pozri príspevok
Jarka, ja to niekde mám, ak nájdem dopíšem, ale my dávame 55% z 3,60€ do nákladov a lístky máme v hodnote 3,30€.
Ak chcete dať do nákladov 55% z 3,60, musíte takéto lístky aj dávať zamestnancom.
Pozrela som presne citáciu zákona, aby som nikoho nezmýlila. A skutočne nikde nie je horné ohraničenie príspevku sumou ceny jedla, ale sumou poskytovanou pri pracovnej ceste.

3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla (ceny gastrolístka), najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu (55% z 3,6 € = 1,98€)

Ak teda zakúpi aj lístky v hodnote 3,30 € a prispieva 1,98 €, tak plnú sumu 1,98 € môže dať do nákladov. Je to v súlade so zákonom.

Nesprávnu odpoveď som nechala (pre nestratenie následnosti) a prečiarkla som ju.
Naposledy upravil Evanka : 09.09.10 at 12:57
1 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

Evanka Pozri príspevok
Ak chcete dať do nákladov 55% z 3,60, musíte takéto lístky aj dávať zamestnancom.
takže ak dávame zamestnancom gastrolístky v sume 3,00 eura do nákladov môžme dať len 55% z 3,00 eur t.j. 1,65 mám pravdu
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

zuzanna Pozri príspevok
no z daňového úradu mi bolo napísané toto tak podľa mňa si môžem uplatniť len 55% z 3,00 EUR je tak?
T.j. ak zamestnávatateľ poskytol príspevky vo výške minimálne 55 % z ceny jedla, ktorou v danom prípade je hodnota 3,30 EUR, maximálne zo sumy (k dnešnému dňu) 3,60 EUR. Limit v danom prípade sa teda pohybuje od 1,82 EUR do 1,98 EUR.



Myslím že z odpovede je jasné, že si môže aj pri sume stravného lístka 3,3 € dať do nákladu sumu 1,98 €
0 0
emilly1 emilly1

emilly1 je offline (nepripojený) emilly1

Áno je to pravda a 45% si platí zamestnanec, alebo môže aj organizácia poskytnúť nejaký príspevok zo soc. fondu o ktorý menej za stravný listok zaplatí zamestnanec.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

zuzanna Pozri príspevok
takže ak dávame zamestnancom gastrolístky v sume 3,00 eura do nákladov môžme dať len 55% z 3,00 eur t.j. 1,65 mám pravdu
Čítala si odpoveď z DRSR, ktorú som pripla tu v príspevku č.4 ?
http://www.porada.sk/t141351-stravny...2-70-a-zd.html
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

babi2 není som si v tom 100% istá keď je tam napísaný ten limit podľa mna len zo skutočne poskytnutej sumy stravenky to skutočne je tam veľkými písmenami tak ja fakt neviem nejdem sa hádať len nemám v tom jasno
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

zuzanna Pozri príspevok
babi2 není som si v tom 100% istá keď je tam napísaný ten limit podľa mna len zo skutočne poskytnutej sumy stravenky to skutočne je tam veľkými písmenami tak ja fakt neviem nejdem sa hádať len nemám v tom jasno
Veď Ti odpovedajú, ako som už hore písala a zvýraznila, že v danom prípade pri sume 3,3 € sa limit pohybuje od 1,82 EUR do 1,98 EUR. Keď hovoria o danom prípade, neviem ako by to bolo treba jasnejšie napísať.
Mne to jasné je aj z odpovede, ktorú som dostala na môj dotaz
1 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Aj v jednom staršom Poradcovi písali presne tak ako uvádza babi2.
Daňovým výdavkom môže byť čiastka v rozpätí od 55 % ceny poukážky do 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 -12 hodín.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať