Zavrieť

Porady

Náhrady za os.auto

Živnostník má osobné auto na leasing. Robil poctivo celý rok záznam o prevádzke ... A vyšlo mu, že keby si dal do nákladov náhrady za km a spotrebu, tak by mu to vyšlo lepšie ako splátky leasingu a výdaje za PHM.
Môže to tak urobiť?
Ďakujem za názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    suzuka je offline (nepripojený) suzuka

    suzuka
    Moj nazor je, ze nie, lebo auto ma na lizing - to znamena, ze nie je jeho ale lizingovky. Nahrady za km si moze dat do nakladov len vtedy ak pouziva svoje vlastne auto.

    hron je offline (nepripojený) hron

    hron
    Mam tomu rozumiet tak, ze nahradu dostane len ten, kto pouzije vyhradne auto vo svojom vlastnom majetku? A co ked patri manzelke, ci manzelovi? Vtedy nie?
    Ozaj, auto na lizing je vlastne alebo nie je? Je pozicane?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Denisa
    Živnostník má osobné auto na leasing. Robil poctivo celý rok záznam o prevádzke ... A vyšlo mu, že keby si dal do nákladov náhrady za km a spotrebu, tak by mu to vyšlo lepšie ako splátky leasingu a výdaje za PHM.
    Môže to tak urobiť?
    Ďakujem za názory.
    Denisa, živnostník si to auto bral na lízing do firmy? Alebo si ho vzal na lízing ako radový občan a používa ho ako súkromné auto pre potreby firmy ???
    Ak je to súkromný lízing, tak možno by to kilometrovné tam šlo, čo na to ostatní Poradáci ?
    Pekný večer želám...

    esbe je offline (nepripojený) esbe

    esbe
    Nevie nikto poradit, ako to vlastne je?

    Tiez teraz uvazujem o kupe auta a neviem sa rozhodnut ci ho zobrat na leasing/alebo zaplatit v hotovosti a ci ako sukromna osoba/alebo na firmu. Som zivnostnik, minuly rok som mal iba pausalne 25% vydavky, ale teraz by som ich rad o nieco zvysil ;o) A neviem teraz, ktora z vyssie uvedenych kombinacii by bola pre mna najvyhodnejsia (a sucasne najjednoduchsia co sa tyka uctovania - som v tom uplny zaciatocnik, ba mozno este menej ). Ale asi najviac by ma zaujimalo, ci je mozne to auto zobrat na leasing ako sukromna osoba a uplatnovat si nahrady 6,20 Sk + PHM, alebo nie - kedze auto je majetkom leasingovky...

    Dakujem za priapdne odpovede...

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Netrúfam si poradiť aby to nebolo špatne, lebo mám skúsenosť z kontroly a pýtali tam aj velké TP a z toho zistia že nie si majitelom auta. Snáď niekto má skúsenosť a poradí.
    Pekný večer...

    esbe je offline (nepripojený) esbe

    esbe
    Cosi sa mi podarilo zistit, snad to pomoze aj ostatnym; vraj je to takto:


    Náhrada za spotrebované pohonné látky a základná náhrada za každý jeden kilometer jazdy:

    Tieto výdavky si môže uplatniť len daňovník, ktorý využije na cestovanie vlastné (nie prenajaté, a ani vypožičané) osobné (nie nákladné) motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku. Uvedené platí aj vtedy, ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo, ktoré vyradil z obchodného majetku z dôvodu jeho preradenia do osobného užívania, za podmienky, že aj po vyradení z obchodného majetku (preradení do osobného užívania) ho používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    Denisa
    Živnostník má osobné auto na leasing. Robil poctivo celý rok záznam o prevádzke ... A vyšlo mu, že keby si dal do nákladov náhrady za km a spotrebu, tak by mu to vyšlo lepšie ako splátky leasingu a výdaje za PHM.
    Môže to tak urobiť?
    Ďakujem za názory.
    Nezabudnite, že náhrady možno uplatňovať len od 01.11.2004, teda nie za celý rok 2004.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    esbe
    Cosi sa mi podarilo zistit, snad to pomoze aj ostatnym; vraj je to takto:


    Náhrada za spotrebované pohonné látky a základná náhrada za každý jeden kilometer jazdy:

    Tieto výdavky si môže uplatniť len daňovník, ktorý využije na cestovanie vlastné (nie prenajaté, a ani vypožičané) osobné (nie nákladné) motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku. Uvedené platí aj vtedy, ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo, ktoré vyradil z obchodného majetku z dôvodu jeho preradenia do osobného užívania, za podmienky, že aj po vyradení z obchodného majetku (preradení do osobného užívania) ho používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti.
    Prosím, pripíš tam z čoho to je citácia /zákon, literatúra atď.../
    Ďakujem

    ppalii je offline (nepripojený) ppalii

    ppalii
    takze pokial pouzije nie svoje auto(pozicane, manzelkine) nemoze si uplatnovat ani nahradu za pohonne latkky? ( predpokladam, ze amortizaciu si ratat nemoze, kedze auto nie je v jeho vlastnictve)

    valientova je offline (nepripojený) valientova

    valientova
    a čo v prípade, ak si auto zoberie od lizingovky v máji ako občan a v decembri dodatkom ho prepíšu na neho ako SZČO.Aké náklady si môže uplatniť ako SZČO?

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    prosim vas aka je aktualna nahrada za km ked sukr.auto pouziva na fir.ucely. 6.20 alebo 6.40 dakujem

    Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

    Bea Š.
    Z.z. č.260/2004, čiastka 105 z 8.apríla 2004, platná od 01.05.04. Nič novšie nemám.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.