Zavrieť

Porady

Pohoda-likvidacia zavazku

Ahojte, nedavno som zacala pracovat v POHODE a potrebovala by som poradit: Stravne listky strhavame zamestnancom zo mzdy, tzn. ze v Personalistike zadam kazdemu zamestnancovi kazdny mesiac zrazku s predkontaciou 331/335. Problem mam s tym ako zlikvidujem zavazok voci zamestnancovi. Totizto ked dam Zaznam-Likvidacia zobrazi sa mi tam zavazok za stravne listky a neviem ho zlikvidovat, aby mi tam nefiguroval. Neviem, ci som to napisala zrozumitelne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

    Ziarowka
    nevyznám sa v mzdách a v personalistike ale likviduješ to cez ID ctr+shift+L ? Likvidácia výberom?

    Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

    Ziarowka
    alebo cez ID a do predkontácie daj "bez" /keď chceš iba zlikvidovať záväzok bez zaúčtovania/

    AMM je offline (nepripojený) AMM

    AMM
    Cez ID cez Polozky dokladu zauctujem predaj stravnych listkov a teda aj pohladavku 335/213. Ale ked dam likvidacia vyberom a vyberiem polozku na likvidaciu zaratava mi to do suctu poloziek. A ja potrebujem, aby mi to tam nepocitalo.

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Ja by som v internom doklade zaúčtovala iba predpis na predaj stravných lístkov 335/213, (interný doklad, ktorý ti nebude ponúkať k likvicácii) a v mzdách máš zrazené 331/335, potom už nemáš čo likvidovať.

    AMM je offline (nepripojený) AMM

    AMM
    Ako dosiahnem, že mi nebude ID ponúkať likvidáciu? Ale potom to aj tak zostane medzi ostatnými zaväzkami a práve odtiaľ to potrebujem dostať. Účtujem to tak a sama nerozumiem, prečo mi to zostáva v tých ostatných záväzkoch.

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Osobne si myslím, že do ostatných záväzkov ti to hádže preto lebo máš v personalistike v záložke zrážky zadanú predkontáciu 331/335. Ja by som skúsila predkontáciu vymazať (alebo zadať bez), vtedy by ti to zo mzdy zrazilo ale nezaúčtovalo (prípadný vystavený ostatný záväzok vymazať) a v internom doklade, kde máš zaúčtované mzdy by som upravila o zápis 331/335.

    AMM je offline (nepripojený) AMM

    AMM
    Ešte by som sa chcela popýtať akým spôsobom účtujete mzdy. Ja dám iba Záznam-Zaúčtovať mzdy. Prečo vlastne mi každú jednu operáciu hodí medzi Ostatné záväzky a do ID iba celkovú sumu miezd?
    Keď som do ID, ktorým som zaúčtovala mzdy chcela nahodiť stravné lístky, teda 331/335, prepísalo mi to celkovú sumu miezd.
    Mám v tom riadny zmätok!!!

    Slavena je offline (nepripojený) Slavena

    Bojovníčka Slavena
    Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť? Na konci r.2007 som zaúčtovala predpis dane 591/341 v interných dokladoch. V roku 2008 bola daň z príjmu hradená z BÚ. Mám tam predkontáciu Neviem, pretože naozaj neviem či môžem dať priamo účet 341/221. Keby som mala predpis dane v záväzkoch, dal by sa mi zlikvidovať cez banku tento záväzok - ale tiež neviem ako by som to mala zaúčtovať v tomto roku.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Slavena Pozri príspevok
    Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť? Na konci r.2007 som zaúčtovala predpis dane 591/341 v interných dokladoch. V roku 2008 bola daň z príjmu hradená z BÚ. Mám tam predkontáciu Neviem, pretože naozaj neviem či môžem dať priamo účet 341/221. Keby som mala predpis dane v záväzkoch, dal by sa mi zlikvidovať cez banku tento záväzok - ale tiež neviem ako by som to mala zaúčtovať v tomto roku.
    Úhradu dane zaúčtuješ priamo na BV tak ako si uviedla 341/221.
    Naposledy upravil Tweety : 11.11.08 at 13:58 Dôvod: ú

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    AMM Pozri príspevok
    Ešte by som sa chcela popýtať akým spôsobom účtujete mzdy. Ja dám iba Záznam-Zaúčtovať mzdy. Prečo vlastne mi každú jednu operáciu hodí medzi Ostatné záväzky a do ID iba celkovú sumu miezd?
    Takto to robím aj ja a neriešim, prečo je to tak...je to vec SW a je to v poriadku.
    Keď som do ID, ktorým som zaúčtovala mzdy chcela nahodiť stravné lístky, teda 331/335, prepísalo mi to celkovú sumu miezd.
    Mám v tom riadny zmätok!!!
    Stravné lístky ja neúčtujem tvojim spôsobom, ale priamo po výpočte miezd za daný mesiac urobím zrážku zamestnancovi zo mzdy, a to v časti čistá mzda. Ja tam mám prepísaný text na stravné lístky a tam uvádzam zrážku so znamienkom "-" mínus, t.j. o uvedenú sumu má zamestnanec zníženú čistú mzdu a má to aj uvedené na výplatnej listinke.

    Stravné lístky účtujem v ID, pričom to, čo požadujem k úhrade od zamestnanca, účtujem s predkontáciami
    331/213 -pre zamestnancov
    366/213 -pre zamestnancov-spoločníkov
    (Ty pravdepodobne každý mesiac zadávaš zrážku v personalistike na záložke zrážka, robila som to pred rokmi tiež, ale robí to presne také problémy, aké popisuješ. Tak som techniku účtovania zmenila, ako popisujem vyššie a je to bez problémov.)

    Pre istotu- celé účtovanie stravných poukážok mám takéto:
    527/213-55% zo SL náklady spol., samozrejme max. do zákonného limitu
    427/213-prísp. zo SF
    331/213 -pre zamestnancov
    366/213 -pre zamestnancov-spoločníkov

    neúčtujem teda cez 335.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Slavena Pozri príspevok
    Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť? Na konci r.2007 som zaúčtovala predpis dane 591/341 v interných dokladoch. V roku 2008 bola daň z príjmu hradená z BÚ. Mám tam predkontáciu Neviem, pretože naozaj neviem či môžem dať priamo účet 341/221. Keby som mala predpis dane v záväzkoch, dal by sa mi zlikvidovať cez banku tento záväzok - ale tiež neviem ako by som to mala zaúčtovať v tomto roku.
    Ak si minulý rok v ID zaškrtla možnosť "K likvidácii", tak v prípade úhrady ti SW ponúkne možnosť úhrady - likvidácie, ako každý iný záväzok. Likvidovať to chceš správnym zápisom, ako píše aj tweety aj ty 341/221.

    Mýli ťa asi to, čo SW robí so záväzkami ale aj pohľadávkami pri úhrade, že hádže predkontáciu "neviem". Všetky pohľ. aj záv. sú prevzaté do nového roku s predkontáciou "bez", preto hodí predkontáciu "neviem" a ty ju musíš správne opraviť.

    Slavena je offline (nepripojený) Slavena

    Bojovníčka Slavena
    Ako sa to robí pri preddavkoch na daň z príjmu? Ak firma platí štvrťročne preddavky na DP, môžem to účtovať tiež priamo 341AE/221, alebo si mám najprv vytvoriť záväzok a potom ten likvidovať? Poraďte prosííím.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Slavena Pozri príspevok
    Ako sa to robí pri preddavkoch na daň z príjmu? Ak firma platí štvrťročne preddavky na DP, môžem to účtovať tiež priamo 341AE/221, alebo si mám najprv vytvoriť záväzok a potom ten likvidovať? Poraďte prosííím.
    Áno, môžeš to účtovať priamo.

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Slavena Pozri príspevok
    Ako sa to robí pri preddavkoch na daň z príjmu? Ak firma platí štvrťročne preddavky na DP, môžem to účtovať tiež priamo 341AE/221, alebo si mám najprv vytvoriť záväzok a potom ten likvidovať? Poraďte prosííím.
    1. možnosť:
    účtuješ priamo úhradu z banky
    2 možnosť - tú používam aj ja:
    po podaní DP zaúčtujem záväzky - jednotlivé štvrťročné preddavky a tie následne likvidujem.
    Myslím, že táto možnosť by mala byť používaná, pretože
    - pri podaní Dp Ti vznikli záväzky, ktoré majú byť podchytené v účtovníctve. - súčasne ich máte aj v zostave a nezabudnete teda, že máte niečo vo firme uhradiť
    - aj vaše účtovné výkazy potom reálne odzrkadľujú stav vašich záväzkov....
    Keďže používam predkontáciu "bez", tak sa vo výkazoch neodzrkadlí stav záväzkov, je len v knihe ost. záv.
    Naposledy upravil atka4 : 11.11.08 at 16:22

    Slavena je offline (nepripojený) Slavena

    Bojovníčka Slavena
    Aj ja som to robila tak, že po podaní DP som si 4-krát nahodila preddavky a tie som postupne likvidovala a myslím si, že tento spôsob je prehľadnejší. Ale problém je v tom, že som tam nemala zadanú predkontáciu. Ak sa likvidácia /úhrada predavku DP z BÚ/ účtuje
    341AE/221, ako mám účtovať záväzok?

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Slavena Pozri príspevok
    Aj ja som to robila tak, že po podaní DP som si 4-krát nahodila preddavky a tie som postupne likvidovala a myslím si, že tento spôsob je prehľadnejší. Ale problém je v tom, že som tam nemala zadanú predkontáciu. Ak sa likvidácia /úhrada predavku DP z BÚ/ účtuje
    341AE/221, ako mám účtovať záväzok?
    Ja to používam práve s predkontáciou "bez" a likvidáciu 341.an//221

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.