Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávky

V účtovníctve evidujem neuhradené pohľadávky z roku 2005 a 2007 výška jednotlivých pohľadávok neprevyšuje 10.000 Sk. Môžem odpísať v roku 2008 tieto pohľadávky aj keď som na nich netvorila opravné položky ? Bude tento opis daňovo uznaným nákladom ?
Ďakujem
Dušana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    V §19 ods. 2 písm i) bod 1. sa píše že ak k tejto pohľadávke je možno tvoriť OP podľa § 20 odst. 4 písm. b) alebo ods 14 písm. b). Ja tomu rozumiem tak, že aj keď sa účtovne netvorila OP ale spľňa podmienku že mohla by sa tvoriť.

    dusana je offline (nepripojený) dusana

    žena dusana
    V §20 ods.14 písm.b) sa hovorí o splatnosti dlhšej ako 24 mesiacov. V mojom prípade pohľadávky splatné v roku 2005 sú po splatnosti 36 mesiacov a pohľadávky splatné v roku 2007 sú po splatnosti 12 mesiacov. To znamená, že ani v jednom prípade nemám nárok na daňový odpis pohľadávky do 10.000 Sk ?
    Ďakujem
    Dušana

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Na pohľadávku z roku 2007 ktorá je po splatnosti 12 mesiacov môžeš tvoriť OP do výšky 20 % ale odpísať ju ešte do nákladov nemôžeš. K tej pohľadávke z roku 2005 si myslím že by sa dala odpísať aj keď je po splatnosti viac ako 36 mesiacov - ale je to len môj osobný názor. Ten § je v zákone nový, bolo by dobre keby sa vyjadrili viacerí.

    Fabiola je offline (nepripojený) Fabiola

    Fabiola
    Súhlasím s Ester plus. Odpísať uvedené pohľadávky sa dali do r. 2007. Podľa nového zákona ich je možné odpísať, len ak od ich splatnosti uplynulo 36 mesiacov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.