Zavrieť

Porady

Poskytnutý finančný dar právnickej osobe a daň z príjmov

prosím o radu,
právnická osoba - ambulancia všeobecného lekára / tiež je PO/ dostala 2 finančné dary od inej právnickej osoby / nie "držiteľa licencie"/. V prvom finančnom dare je v zmluve napísané, že sa má použiť na chod ambulancie, v druhom prípade je v zmluve napísané, že peniaze sa majú použiť na kúpu klimatizácie do ambulancie. Podľa § 12 ods7 ZDP - predmetom dane nie je príjem získaný darovaním - teda ak predpokladám správne, ani peniaze, ktoré boli pripísané na účet ako finančný dar. Finančná čiastka, ktorá má byť použitá na nákup klimatizácie však bola poukázaná až v 12/2015 a tak ku kúpe klimatizácie tento rok nedošlo.
Ak sa klimatizácia kúpi v r. 2016 s OC vyššou ako 1.700,- eur - budú odpisy daňovým nákladom? Alebo mám postupovať tak, ako je to pri dotáciách v §17 ods.3 písm. f) - takže dar pôjde postupne do základu dane spolu s odpismi? Ale to sa podľa mňa týka vyslovene dotácií, dar sa tam nikde nespomína.
Volala som na FR SR - a dostala som odpoveď, že je to zložitý problém a nevedia mi dať odpoveď.
Takže pre rekapituláciu -1. mám tento rok z finančných darov daňové tržby, alebo nie? 2. Ako budem postupovať v roku 2016 pri kúpe klimatizácie.?
Prosím o názor, prípadne nasmerovanie v zákone. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Poskytnutý finančný dar právnickej osobe a daň z príjmov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.