Zavrieť

Porady

Dedenie

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom dedenia. Zomrel mi otec, ostal po ňom byt, ktorý bude predmetom dedenia. Dediči sme ja, brat a mamina. Chcela by som vedieť ako máme postupovať aby sme platili čo najmenšie poplatky. Byt chceme dať prepísať na maminu.
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Dadicske poplatky platite z vysky dedeneho majetku a su dane zakonom, tam nemate co usetrit.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Potvora30 Potvora30

Potvora30 je offline (nepripojený) Potvora30

Kto ohodnocuje majetok?
0 0
Spaguetka Spaguetka

Spaguetka je offline (nepripojený) Spaguetka

Zavisi na akom ohodnoteni bytu sa dohodnete vy ako dedicia. Cim bude tato nizsia, tym menej vas bude stat notar.. Ten ale moze ziadat znalecky posudok, ak by sa mu cosi nezdalo..
1 0
Potvora30 Potvora30

Potvora30 je offline (nepripojený) Potvora30

Aha, ďakujem. Takže veľa nenašpekulujeme :-)
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Chcela by som sa opytat, ci v pripade dedenia bytu sa jeho hodnota udava v zostatkovej cene, pripadne trhovej cene?
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

..na 3-ojne,

je to dané zákonom
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

alaya1 Pozri príspevok
Chcela by som sa opytat, ci v pripade dedenia bytu sa jeho hodnota udava v zostatkovej cene, pripadne trhovej cene?
Zostatková hodnota bytu sa už nikde nevykazuje. Používa sa trhová hodnota.
3 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Prosim este o odpoved. Ide o dedenie bytu, ak ma vyplatia z mojho podielu, potom uz na liste vlastnictva nefigurujem.
len neviem, ako to u notara chodi, ci sa ma opytat, ci chcem vyplatit, ci je to dane zakonom?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

alaya1 Pozri príspevok
Prosim este o odpoved. Ide o dedenie bytu, ak ma vyplatia z mojho podielu, potom uz na liste vlastnictva nefigurujem.
len neviem, ako to u notara chodi, ci sa ma opytat, ci chcem vyplatit, ci je to dane zakonom?
Ak ste vy, dedicia dohodnuti, tak staci povedat pri ded.konani,ako ste sa dohodli. Ak ste sa dohodli na vyplateni a sume,tak do osvedcenia o dedicstve notar tuto skutocnost zapise. Je dobre,ak je zapisane aj do kedy sa suma ma vyplatit,aby sa predislo buducim nedorozumeniam.
5 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem ti Arizona, dohodnuti praveze nie sme.
0 0
lorenc lorenc

lorenc je offline (nepripojený) lorenc

Dobrý deň,...chcem sa spítať na darovaciu zmluvu,...rodičia mi darovaly dom, ale je tam písané...že za doopatrovanie atd. No ak si berieme uver a zakladáme dom, bre banku to znamena ťarcha. Vraj existuje " osobna dohoda o zrušenie závezku"...kdo to píše ...notár či právnik...a ak prosím kopiu!
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Darovacia zmluva nie je bezodplatná, ak sa za dar má niečo plniť (doopatrovanie), teda vlastne nejde o darovanie. Vecné bremeno by mohlo byť na právo doživotného bývania v nehnuteľnosti.

Ak máte vecné bremeno napísané v katastri, môžete aj sami s rodičmi spísať dohodu o zrušení vecného bremena. Len tam dajte všetky náležitosti, presne napíšte o čo ide (kde to bolo napísané - v zmluve, na liste vlastníctva), o koho ide - rodičia a vy, rodičia súhlasia so zrušením bremna - ich podpis overený. Potom to dáte do katastra vkladom.
7 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ja sa chcem opytat, ako mam u notara postupovat, ked v byte, ktory sa dedi po matke byva brat s rodinou, ja byvam inde. Bol to vylucne matkin byt.
Poviem tam, ze si narokujem podiel bytu a co potom?
Chcem ist tam pripravena. Brat sa so mnou o tychto veciach vobec nekontaktuje. Bola by som radsej, keby ma vyplatil, ako to urobit po pravnej stranke spravne?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

alaya1 Pozri príspevok
Dakujem ti Arizona, dohodnuti praveze nie sme.
Je urcite lepsie pre vsetkych dohodnut sa vopred,alebo u notara.Ak sa nebudete vediet dohodnut, tak sa ded.konanie bude natahovat dovtedy,pokym sa nedohodnete,alebo bude musiet za vas rozhodnut sud, co ale bude trvat ovela dlhsie...


alaya1 Pozri príspevok
Ja sa chcem opytat, ako mam u notara postupovat, ked v byte, ktory sa dedi po matke byva brat s rodinou, ja byvam inde. Bol to vylucne matkin byt.
Poviem tam, ze si narokujem podiel bytu a co potom?
Chcem ist tam pripravena. Brat sa so mnou o tychto veciach vobec nekontaktuje. Bola by som radsej, keby ma vyplatil, ako to urobit po pravnej stranke spravne?
To, ze brat v tom byte byva neznamena, ze ma narok na vacsi podiel z dedicstva ako ty. Obaja mate narok na polovicu dedicstva. Nielen bytu,ale aj ostatneho majetku,ktory po matke zostal, napr. sperky,elektronika, nabytok ci ost. cennejsie veci ...
Brat,ked chce zostat v byte byvat, tak by ti mal polovicu hodnoty vyplatit,alebo mozete byt predat a rozdelit si peniaze. Alebo mozete byt obaja vlastnici,brat tam moze byvat a tebe platit mesacne nejake peniaze za uzivanie tvojho majetku atd. Moznosti je vela, takze preto je dobre sa dohodnut,aby to vyhovovalo obom stranam a aby sa ani jedna necitila ukratena...
7 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Arizona, dakujem ti pekne, je to tak, ako som si myslela aj ja. Zial, moj brat sa ma na nic nepyta, hoci byvame velmi blizko. Matkin nabytok uz stacil zlikvidovat, jej izbu obsadil aj s manzelkou. Mna o tom len informoval, ze to uskutocnil.
Nepaci sa mi to, chcela som mu cely byt prenechat a vzdat sa dedictva v jeho prospech, myslim bytu, no v takomto pripade, ako sa zachoval, nemienim ustupit.Nedodrzal zelanie nebohej matky s nakladanim s jej osobnymi vecami. Zial je tam aj svagrina, ktora to riesi.
Ja pojdem na to pojednavanie a tam poviem, ze chcem, aby ma vyplatil a byt bude potom len jeho.Mozem si urcit aj dobu, dokedy ma ma vyplatit? Dakujem, dufam, ze som to pochopila spravne.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

alaya1 Pozri príspevok
Arizona, dakujem ti pekne, je to tak, ako som si myslela aj ja. Zial, moj brat sa ma na nic nepyta, hoci byvame velmi blizko. Matkin nabytok uz stacil zlikvidovat, jej izbu obsadil aj s manzelkou. Mna o tom len informoval, ze to uskutocnil.
Nepaci sa mi to, chcela som mu cely byt prenechat a vzdat sa dedictva v jeho prospech, myslim bytu, no v takomto pripade, ako sa zachoval, nemienim ustupit.Nedodrzal zelanie nebohej matky s nakladanim s jej osobnymi vecami. Zial je tam aj svagrina, ktora to riesi.
Ja pojdem na to pojednavanie a tam poviem, ze chcem, aby ma vyplatil a byt bude potom len jeho.Mozem si urcit aj dobu, dokedy ma ma vyplatit? Dakujem, dufam, ze som to pochopila spravne.
Len sa Ti nicoho nevzdavaj,lebo ak to neskor olutujes, uz sa to neda vratit spat.Tebe by niekto daroval par stotisic korun????
3 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

arizona Pozri príspevok
Len sa Ti nicoho nevzdavaj,lebo ak to neskor olutujes, uz sa to neda vratit spat.Tebe by niekto daroval par stotisic korun????
Dakujem za povzbudive slova. Toto vsetko je uplne proti mojej povahe a je mi to neprijemne. Ale uz som sa rozhodla.
Prosim ta, mozem si na pojednavani urcit a termin, dokedy ma má brat vyplatit?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ano, mozes. A stanov si co najkratsiu dobu napr. 30-60dni, nie o pol roka, ci o rok. Brat si musi uvedomit, ze on dedicstvo uziva uz teraz, takze ani ty nechces cakat do nekonecna...

Len nesuhlas s vyhovorkami typu "teraz nemam" a pod.Hypoteka ,ci pozicka sa da vybavit aj za par dni, ci tyzdnov...
Ak nie, tak navrhni predaj bytu...mas rovnake prava rozhodovat o dedicstve,ako tvoj brat.
8 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

alaya1 Pozri príspevok
Dakujem za povzbudive slova. Toto vsetko je uplne proti mojej povahe a je mi to neprijemne. Ale uz som sa rozhodla.
Prosim ta, mozem si na pojednavani urcit a termin, dokedy ma má brat vyplatit?
Termín si určiť môžeš - nech si vezme úver (založiť bude mať čo). Ak by si si termín neurčila, platil by paragrafu 563 občianskeho zákonníka, že ti ich musí dať po vyžiadaní. Od nasledujúceho dňa mu pribúdajú potom aj úroky z omeškania a môžeš si dlh vymáhať - do troch rokov dátumu vyžiadania plynie premlčacia doba, takže to neodkladať.

Ak čas platenia necháš na jeho vôli, môže ho určiť na tvoj návrh súd.

§ 563

Ak čas splnenia nie je dohodnutý, ustanovený právnym predpisom alebo určený v rozhodnutí, je dlžník povinný splniť dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal.
§ 564

Ak je čas plnenia ponechaný na vôli dlžníka, určí ho na návrh veriteľa súd podľa okolností prípadu tak, aby to bolo v súlade s dobrými mravmi.
6 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dievcata, dakujem Vam pekne. velmi mi pomahate, je to pre mna tazke a zkozite, lebo viem, ze ked toto poviem u notara, stratim brata.
Takze to zhrniem. poviem tam, ze narokujem si na dedictvo po matke, aj bytu, aj pozemkov, ale za byt, ze chcem vyplatit dedicny podiel a byt je potom uz jeho? Dam na to 60 dni.OK?
Pozemky nechcem vyplatit, tie si chcem nechat, pre moje deti.
Je to takto dobre? Chcem to presne formulovat, aby som neurobila chybu tam.
Ked mi peniaze nevyplati v danom termine, mozem si ich narokovat na sude len 3 roky, potom je premlcane? Dobre som to porozumela?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať