Zavrieť

Porady

Dedenie

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom dedenia. Zomrel mi otec, ostal po ňom byt, ktorý bude predmetom dedenia. Dediči sme ja, brat a mamina. Chcela by som vedieť ako máme postupovať aby sme platili čo najmenšie poplatky. Byt chceme dať prepísať na maminu.
Usporiadat
seflera seflera

seflera je offline (nepripojený) seflera

alaya1....možno povzbudí.....
....mne sa osvedčila veta, ktorú som (si) opakovala ako mantru..."Nechcem ani o korunu (euro) viac, ako dostaneš ty." alebo "Nechcem nič viac, len toľko, ako ty, veď si mi brat a nechcem ti zobrať nič, čo ti patrí......chcem len toľko, koľko dostaneš ty...ani o cent viac"

Tieto situácie sú veľmi ťažké....
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

alaya1 Pozri príspevok
Dievcata, dakujem Vam pekne. velmi mi pomahate, je to pre mna tazke a zkozite, lebo viem, ze ked toto poviem u notara, stratim brata.
Preco sa bojis,ze stratis brata? Ak je brat rozumny, tak urcite pochopi, ze nechces nic naviac,len svoje na co mas narok. To, ze on chce viac,na ukor teba, nie je tvoja chyba, nevycitaj si to.


Osobne som sa zucastnila 3. ded. konani. Raz som dostala iba "zo zakona" svoju ciastku,ani o halier viac, dvakrat som sa vzdala svojho podielu v prospech inych. Aj tak som od vtedy "prisla" o dvoch clenov svojej rodiny.
V oboch pripadoch sa urazili a odclenili od ostatnej rodiny prave ti, ktory dostali neporovnatelne najviac a este sa im malilo!

Kaslat na taku rodinu!
O to mi je cennejsia a vzacnejsia ta ostatna cast rodiny...
3 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Neviete niekto podla coho sa urcuje trhova hodnota 3 izb.bytu pri dedicnom konani?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

alaya1 Pozri príspevok
Neviete niekto podla coho sa urcuje trhova hodnota 3 izb.bytu pri dedicnom konani?
Napr.: Ponúknite ho na predaj a spriemerujte cenové ponuky.

Je to cena, za akú sa byt rovnakých kvalít v danej lokalite predáva. Notárke môžete povedať cenu vy ako dedičia, ona môže súhlasiť alebo dá byt ohodnotiť znalcom (ide o jej odmenu z hodnoty bytu).
3 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Podľa cien na trhu... Stačí, ak si pozrieš aktuálne ceny porovnateľných bytov v miestnej tlači alebo na nete a máš to... A notár/ka tiež nie je na hlavu padnutá/ý, keď si napr. dedič stanoví cenu 3-i bytu na úrovni ceny garzónky... Vaše dedičské konanie nie je predsa jediné, ktoré prejednáva, takže je v obraze, aj keď nie je zrovna súdny znalec alebo realitka... Ak nechce prísť o reputáciu, tak s tým nebude súhlasiť, lebo napr. iný nespokojný dedič by to mohol napadnúť...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Pytala som sa preto, ze som myslela, ze existuje nejaky predpis, podla ktoreho sa stanovuje cena bytu pri dedictve. nemam s tym absolutnu skusenost. Viem, po com sa predavaju byty, no byt je uz rekonstruovany, robil to moj brat, ktory v tom byte byva na svoje naklady, btral to automaticky, ze ostava v tom byte on.
Mame to v stredu, je mi z toho neprijemne, co tam bude, brat ma absolutne nekontaktoval ohladne bytu, len mi oznamil, ze matkin nabytopk uz odstranil a jej osobne veci som riesila podla jej zelania. V jej izbe uz maju svoje veci oni.
Chcem, aby ma vyplatil, len neviem, ako a co na tom pojednavani. Ako to prebieha.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Predpis, ktorý by určoval cenu nehnuteľnosti a notár by sa ním riadil pri prejednávaní dedičstva, neexistuje. Ceny nehnuteľností sa často menia rýchlejšie ako by nadobúdali účinnosť takéto zákony, schvaľované parlamentom. Ale existujú súdni znalci z odboru oceňovanie nehnuteľností.
Mám vlastnú skúsenosť, viem, o čom hovorím. Bola som v podobnej situácii. Na DK bol predložený znalecký posudok, s ktorým som nesúhlasila ja /ani notár/, nakoľko cena nehnuteľnosti bola značne podhodnotená. Notárka preto navrhla vypracovať nezávislému znalcovi posudok, ktorý sa značne líšil od toho pôvodného /v podstate ten prvý posudok nebolo nutné dať vôbec vypracovať, stačilo sa pozhovárať, ale druhá strana nemala záujem a zaujala pozíciu mŕtveho chrobáka -ako Tvoj brat- a iniciatívne si dala vypracovať "svoj" posudok. / Posudok vypracovaný nezávislým znalcom musela rešpektovať, čo sa im samozrejme nepáčilo... A to ani nešlo o vyplatenie, len o objektívne stanovenie ceny a zapísanie podielu na liste vlastníctva...
Neboj sa, viem, o čom to je, ale nevzdávaj to...
Ja som si /keďže som sa náhodou dozvedela, čo sa pripravuje/,
priniesla na DK aktuálne inzertné noviny i ceny rovnakých nehnuteľností z netu, a samozrejme notárka bola tiež v obraze...
Druhá strana s tým nepočítala, zaskočená som mala byť totiž ja, a vyčítali mi moju "pripravenosť"... Dedičské to síce predĺžilo, ale nemala som čo stratiť...
Brat, ktorý Ťa chce oklamať či okradnúť, nie je brat...
Môj starý otec vraj vravieval: Cudzie nežiadam, ale svoje nepopustím... snažila som sa toho držať. Nevidela som dôvod, prečo by som mala nechať ukrátiť seba či svoje deti - aj keď od vlastných príbuzných...
4 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem, tie inzeraty uz mam pripravene.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Snaž sa konať vecne, bez emócií a rozhodne sa nedaj zatlačiť do kúta. Napr. zajtra má brat príležitosť navštíviť Ťa a pozhovárať sa s Tebou pred dedičským konaním... Čo nepovieš na dedičskom konaní, už nebudeš mať možnosť povedať nikde tak, aby to bolo oficiálne vzaté na vedomie a zapísané - iba ak na súde... a tam sa predpokladám nemienite ocitnúť...
Naposledy upravil Oliwa : 25.04.11 at 07:59
0 0
majka02 majka02

majka02 je offline (nepripojený) majka02

ahojte, chcela by som poprosit niekoho, kto vie v tom chodit o radu,,,
zdedila som 1/4 bytu(3-izb.) po otcovi, ktory zomrel pred 10 rokmi. Druhu 1/4 zdedila moja sestra a 1/2 bytu patri nasej mame(boli rozvedeni). Pri dedic. konani sme sa pred pravnickou dohodli, ze sa vysporiadame medzi sebou dve sestry. Sestra s mamou ziju spolu v tom byte a na dohodu-ustnu - sa akosi "pozabudlo",,,
Ja mam vsak rodinu a peniaze z bytu by sa nam velmi hodili, pretoze mame v plane stavbu domceka. Ibaze moja sestra sa nechce dohodnut. Ake mam moznosti? Poradi niekto?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Oficiálne (písomne) im navrhni vyporiadanie spoluvlastníctva dohodou tak, že tvoj podiel odkúpia, navrhni cenu.
Zároveň žiadaj od nich úhradu za užívanie tvojho podielu (podobne ako nájomné), odteraz pravidelne do 15. mesačne, spätne nech ti doplatia tri roky. Ak tak neurobia do troch mesiacov, budeš sa domáhať svojho práva súdnou cestou a žiadať aj úroky z omeškania.

Tu je taký prípad - príloha Spoluvlastník užíva celé:

http://www.porada.sk/t168548-vyspori...ml#post1746037
3 0
majka02 majka02

majka02 je offline (nepripojený) majka02

dakujem za odpoved, urcite nebudu suhlasit s navrhovanou cenou, a uz urcite nie s doplatkom za 3 roky (najom)
sestra si isla zarobit, aby mohla byt rekonstruovat, a v buducnosti mi chcu tieto financne veci odratat z mojho podielu. ved je to hrozne ako so mnou vybabrali. ludia ju zacali lutovat, ze vraj ja ju chcem dostat na ulicu (tak im to rozprava sestra). ja ju mam rada, som krstna mama jej synovi a nikdy by som nedovolila, aby skoncili na ulici,,,,ibaze tym sa moj problem nevyriesi.
neviem ako to riesit,,,,uz uplynulo 10 rokov a stale nic.
0 0
AnitaMartinska AnitaMartinska

AnitaMartinska je offline (nepripojený) AnitaMartinska

Dobry den,
prosim vas, ako je to pri dedeni, ak rodic urci jedneho zo svojich deti, aby mal moznost nakladat s uctom v banke v pripade jej smrti. Su to peniaze na vydavky na pohreb.Viem, ze by brat
/ a ani ja / nezneuzil situaciu v prospech seba. Ak by peniaze vybral v den smrti rodica a pouzil na pohreb, pojde vybrana ciastka aj do dedicskeho konania?
Dakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Do dedičstva ide všetok majetok poručiteľa v okamihu smrti. Niekedy sa to doslova ráta na sekundy (napr. pri havárii - kto dlhšie prežije).
Čiže ak to vybral po smrti, peniaze patria do dedičstva. Výdavky na pohreb sa uhrádzajú z dedičstva.
4 0
AnitaMartinska AnitaMartinska

AnitaMartinska je offline (nepripojený) AnitaMartinska

Mária27 Pozri príspevok
Do dedičstva ide všetok majetok poručiteľa v okamihu smrti. Niekedy sa to doslova ráta na sekundy (napr. pri havárii - kto dlhšie prežije).
Čiže ak to vybral po smrti, peniaze patria do dedičstva. Výdavky na pohreb sa uhrádzajú z dedičstva.
Nastastie sa este nic take neudialo. Je to do buducnosti. Cize, ak by vybral peniaze 1 hod. pred smrtou, tak nejdu do dedicstva?
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Prečo toľké hypotetizovanie, keď si si istá, že nič také nehrozí?
Ak ich vyberie pred smrťou majiteľ účtu alebo ten, kto je oprávnený ním disponovať, je to O.K, ergo - nejde to do dedičského konania.
Nebožtík si peniaze nevyberie, ten už má po starostiach...
Preto ako už písala Mária 27, rozhodujúcim okamihom je okamih smrti - t.j. čas uvedený na úmrtnom liste.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AnitaMartinska Pozri príspevok
Nastastie sa este nic take neudialo. Je to do buducnosti. Cize, ak by vybral peniaze 1 hod. pred smrtou, tak nejdu do dedicstva?
Nie nebudú predmetom dedičstva.
1 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
[QUOTE=Oliwa;1778868]Prečo toľké hypotetizovanie, keď si si istá, že nič také nehrozí?

no veď píše, že to chce vedieť """" do budúcna""""""
0 0
AnitaMartinska AnitaMartinska

AnitaMartinska je offline (nepripojený) AnitaMartinska

[QUOTE=Barbara;1778879]
Oliwa Pozri príspevok
Prečo toľké hypotetizovanie, keď si si istá, že nič také nehrozí?

no veď píše, že to chce vedieť """" do budúcna""""""
Presne tak, jedna sa o informacie do buducna. Uz sme zazili jedno dedenie a tych poplatkov bolo az,az...
dakujem vsetkym za info.
Pekny den.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

[QUOTE=AnitaMartinska;1778913]
Barbara Pozri príspevok

Presne tak, jedna sa o informacie do buducna. Uz sme zazili jedno dedenie a tych poplatkov bolo az,az...
dakujem vsetkym za info.
Pekny den.
Teraz si sa preriekla, či...? Tzn. plánujete vybrať peniaze na pohreb pred smrťou rodiča, aby tých poplatkov nebol az,az... Len aby Vás smrť nepredbehla, resp. nedobehla...
Mimochodom - istá je len smrť, všetko ostatné je neisté...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať