Zavrieť

Porady

prepustenie zo zamestnania

Dobry den, vedel by mi niekto poradit ? Moja dcéra bola prepustena zo zamestnania bez akehokolvek upozornenia z jedneho dna na druhý, konatel chce aby podpísala zmluvu , že bola prepustena dohodov a vraj jej vyplatia na ruku odstupne na dva mesiace , mne sa to nepozdáva, že len tak by jej dali do ruky peniaze , dokonca jej povedal ked jej okamžite vyplati sumu tak spíšu takú dohodu , že ona sama chcela odíst. Chcela by som sa opýtat keby , že napíšu zmluvu tak, že ona sama podala výpoved či má narok na sociálnu podporu kým si nenajde nové zamestnanie ? Alebo ako má postupovat ? DAkujem s pozdravom Viera
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    verads Pozri príspevok
    Dobry den, vedel by mi niekto poradit ? Moja dcéra bola prepustena zo zamestnania bez akehokolvek upozornenia z jedneho dna na druhý, konatel chce aby podpísala zmluvu , že bola prepustena dohodov a vraj jej vyplatia na ruku odstupne na dva mesiace , mne sa to nepozdáva, že len tak by jej dali do ruky peniaze , dokonca jej povedal ked jej okamžite vyplati sumu tak spíšu takú dohodu , že ona sama chcela odíst. Chcela by som sa opýtat keby , že napíšu zmluvu tak, že ona sama podala výpoved či má narok na sociálnu podporu kým si nenajde nové zamestnanie ? Alebo ako má postupovat ? DAkujem s pozdravom Viera
    Teraz sa neskúma, to kto dá výpoved. Aj v prípade, že by tvoja dcéra pristúpila na dohodu zo zamestnávateľom ( až keby som držala peniaze v ruke tak by som im to podpísala ) môže ísť sa zaevidovať na úrad práce.
    Ak splní podmienky tak dostane podporu v nezamestnanosti ( podmienka platenie odvodov 3 roky z posledných 4 rokov ), pokiaľ nepracovala tak dlho, a má viac ako 25 rokov môže požiadať o dávky v hmotnej núdzi.

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    A ako dlho tam bola zamestnaná? Ak aspoň 5 rokov, má nárok na 3-mesačné odstupné.

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    moj osobný názor, keď sa jej chcu zbaviť tak to spravia. skôr či neskôr. Takto z toho môže vyťažiť.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    verads Pozri príspevok
    Má 28 rokov, a bola tam zamestnaná 1 rok
    Tak to dvojmesačné odstupné je v rámci zákona. Určite by som podpísala, ale až keby som mala peniaze v ruke. Pred touto prácou bola ešte niekde zamestnaná?

    Pracovala v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky :
    1.) Ak áno : tak dostane podporu v nezamestnanosti. http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-00000BE2
    2.) Ak nie :
    a) a je slobodná tak dostane dávku v hmotnej núdzi ( treba si o ňu požiadať http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B...3?OpenDocument
    b.) ak je vydatá tak nedostane nič, nakoľko pokiaľ partner pracuje tak dávky v hmotnej núdzi nevýjdu.

    verads je offline (nepripojený) verads

    verads
    Dcéra je slobodná, bezdetná, a žije snami v jednej domácnosti teda somnov a s manželom ktorý je živnostník, staršia dcéra s mojov vnučkov ,je tu tiež na trvalom pobyte .ale tu nebýva sú v podnájme. V našom byte bývame my traja. predtým dcéra nebola zamestnaná, len sem tam nejake brigády. Dakujem

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Xanti Pozri príspevok
    ak je slobodná tak dostane dávku v hmotnej núdzi ( treba si o ňu požiadať http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B...3?OpenDocument

    verads Pozri príspevok
    Dcéra je slobodná, bezdetná, a žije snami v jednej domácnosti teda somnov a s manželom ktorý je živnostník, staršia dcéra s mojov vnučkov ,je tu tiež na trvalom pobyte .ale tu nebýva sú v podnájme. V našom byte bývame my traja. predtým dcéra nebola zamestnaná, len sem tam nejake brigády. Dakujem
    verads Pozri príspevok
    Tak teda nebude dostávat soc, dávky podla toho kolko mala vyplatu? nejaké % ?
    Verads, trošku si si mala prečítať tie linky čo som Ti poslala.

    Tvoja dcéra dostane dávku v hmotnej núdzi. nakoľko má 28 rokov a už ju nemusíte živiť. Tá dávka je vo výške
    Dávka v hmotnej núdzi patrí občanovi v hmotnej núdzi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, na zabezpečenie základných životných podmienok.

    Výška dávky:
    60,50 pre jednotlivca,
    a k tomu dostane ešte
    Príspevok na zdravotnú starostlivosť vo výške 2mesačne.

    Pokiaľ by dcéra mala vlastný byt tak by mala nárok aj na príspevok na bývanie. Čo ale z tvojich info nemá.

    Takže jej mesačná dávka v hmotnej núdzi by bola vo výške 62,50 €. Prosím ťa prečítaj si link, ktorý som Ti prilepila. Je tam veľa užitočných info .

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    verads Pozri príspevok
    Dakujem pekne za vyčerpávajúcu odpoved, prečítala som si link.
    Podpísala dcéra výpoved dohodou? Dostala to odstupné?

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Prosim o pravnu pomoc.
    jedna sa mi o moju velmi dobru priatelku, ktora velmi ochorela a rozviazuju s nou PP na zaklade odporucania lekarskeho posudku, ze nemoze vykonavat doterajsiu pracu. Ziadost o prelozenie na inu vhodnu pracu poslala 19.8, este jej neodpisali, ale najali si advokata, ktory s nou ukoncuje PP. Poprosim nejakeho cloveka s pravnickym vzdelanim, aby sa vyjadril k nizsie pisanemu textu.jedna sa hlavne o tu vypovednu dobu. Nutia ju na tu dohodu.
    je to velmi surne. dakujem.
    .................................................. ...................................

    "Pôvodca textu príspevku: alaya1
    No rozviazanie PP bude podla §63,ods.1, c- ale nakolko zamestnanec zo zdrav.dovodov nemoze byt ani na pracovisku, kde by prebehla vypovedna doba, dohodli sa na rozv.PP dohodou- aj ked ju obabrali o 3 mesacne platy pocas vypov.lehoty.

    Neobabrali, ona sa nechala obabrať. Dohodu nemusela podpisovať, v takom prípade by jej museli dať výpoveď s výpovednou dobou. A pretože jej nevedeli nájsť vhodné pracovisko, ktoré by vyhovovalo jej zdr. stavu, tak by sa to považovalo za prekážku na strane zamestnávateľa a mohla zostať doma s náhradou mzdy. Bol by ale problém presvedčiť zamestnávateľa o tom, že má pravdu, resp. vydobiť si to. Ak by sa zamestnávateľ zaťal, tak by zostala len súdna cesta."
    Naposledy upravil alaya1 : 16.09.09 at 09:38

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    verads Pozri príspevok
    Dcéra je slobodná, bezdetná, a žije snami v jednej domácnosti teda somnov a s manželom ktorý je živnostník, staršia dcéra s mojov vnučkov ,je tu tiež na trvalom pobyte .ale tu nebýva sú v podnájme. V našom byte bývame my traja. predtým dcéra nebola zamestnaná, len sem tam nejake brigády. Dakujem
    prečo dvojmesačnú odmenu?keby ju chceli vyhodit pre nadbytočnost museli by jej platit počas výpovednej doby a dat jej aj odstupné,čiže 2+2.
    Určite by som pýtala 4-násobok platu a pekne aj napísat do dohody že zamestnávatel sa zaväzuje vyplatit......... a kedy

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Chobot Pozri príspevok
    Nezačínaj s problémom zbytočne v 2 témach, odpoveď som ti dal tu:

    http://www.porada.sk/t41441-p2-skonc...ml#post1153190
    Chcela som to komzultovat aj s pravnikom v tejto rubrike, ale uz asi nie je potrebne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.