Zavrieť

Porady

Peňažný dar poskytnutý zamestnancovi

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či ste sa niekto nestretli s takou vecou ako peňažný dar poskytnutý zamestnancovi. Prišla jedna zamestnankyňa z inej firmy a dala nám informáciu, že v bývalej firme dostávala 2 výplatné pásky a že časť mzdy nad min.mzdou im bola vyplácaná ako peňažný dar. Viete mi niekto povedať, či tento podlieha odvodom resp. ako sa to zdaňuje? A či je možné každý mesiac takto doplácať zamestnancovi mzdu formou daru, ktorá nepodlieha odvodom a daniam.
Nezdá sa mi to celé a nenašla som na internete k takémuto prípadu nič. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Nevie mi k tomu nikto nič poradiť?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ehm, ako by som to slušne povedal...

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Ak ide o dar súvisiaci so životným jubileom, s odchodom do dôchodku, s pracovným jubileom, tak podľa § 138 ods 2 zákona 461/2003 o soc.poistení nie je súčasťou VZ.
    Taktiež ak ide o výplatu prostreidkov zo zisku po zdanení - nie je súčasťou VZ.

    Do VZ pre zdravotné poistenie sa nezahŕňa odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí, odmena v oblasti priemyselného vlastníctva, odchodné, odmena pri skončení prac.pomeru pri odchode do dôchodku - ostatné § 13 ods. 4 zákona 580/2004.
    Ostatné odmeny, ktoré sú predmetom dane z príjmov vstupujú do VZ.

    Inak, ak je to za prácu .... nechápem, že si také niečo zamestnávateľ dovolí.

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    No ved to, a je to dost velka firma, takze ja som ostala v soku, ked ta zamestnankyna vytiahla 2 pasky a vraj v banke to uznavaju....podla mna je to zalepenie oci zamestnancom, akoze dostavaju ofic.plat ale vlastne nedostavaju. Len neviem ako sa to da zauctovat co sa tyka nakladov...resp. ak je to cele pripocitelna polozka, tak dakujem pekne. Preto som prosila o radu, ci sa niekto s niecim takym este nestretol.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Lekon Pozri príspevok
    No ved to, a je to dost velka firma, takze ja som ostala v soku, ked ta zamestnankyna vytiahla 2 pasky a vraj v banke to uznavaju....podla mna je to zalepenie oci zamestnancom, akoze dostavaju ofic.plat ale vlastne nedostavaju. Len neviem ako sa to da zauctovat co sa tyka nakladov...resp. ak je to cele pripocitelna polozka, tak dakujem pekne. Preto som prosila o radu, ci sa niekto s niecim takym este nestretol.
    Podľa mňa je to podfuk a podvod. Na daniach a na odvodoch. Účtovať do nákladov v žiadnom prípade.

    Lekon je offline (nepripojený) Lekon

    účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac Lekon
    Ja som v podstate dostala za ulohu zistit, ako je to mozne, ze dana firma to takto obist vie a ja som na nieco take este neprisla. Takze sa pokusim asi ziskat tie pasky. Tieto peniaze posielal zamestnavatel na ucet v dvoch varkach, jednu ako normalnu mzdu a druhu ako penazny dar.

    Peňažný dar poskytnutý zamestnancovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.