Zavrieť

Porady

Kratenie zakladu mzdy

Ahojte,chcem sa opytat,pracovnu zmluvu mam uzatvorenu zo zakladom 600e.ked je dovolenka alebo prekazky v praci zo strany zamestnavatela(60%),je mi tento zaklad krateny o urcitu sumu.Ma na to zamestnavatel pravo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak je u vas prekazka v praci platena 60% mzdy, tak sa pri nej za ten jeden den samozrejme krati aj zakladna mzda na 60%, co sa tyka dovolenky, ta je platena priemernou mzdou 100%, ale obe polozky idu mimo zakladnej mzdy. cize ak ma mesiac 20 pracovnych dni a ty z nich mas 5 dni dovolenky, dostanes 15/20 zakladnej mzdy + nahradu za dovolenku. Rovnako pri tej prekazke v praci.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Zákonník práce

    § 116

    (1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

    § 142
    (4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.


    § 134

    (1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len „priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období. Do zúčtovanej mzdy podľa prvej vety sa nezahŕňa mzda za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku (§ 96 ods. 3) a do obdobia odpracovaného zamestnancom sa nezahŕňa čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku.

    (2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.
    20 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Romankaru Dovolenku aj 60% mi vyplati,alw o tuto sumu mi krati zaklad.moze to robit?
    veronikasad Ano, je to v súlade so Zákonníkom práce, za dovolenku ti patrí náhrada mzdy, platená priemerným zárobkom,.
    avalik nerozumiem, napis konkretne cisla alebo priloz kopiu vyplatnej pasky - osobne udaje zakry
    Romankaru Priklad:april 160 hod. zaklad 600e;maj 150 hod.zaklad 600e;jun 160 hod.z toho 7.5 hod.dovolenka zaklad 575 a nahrada za dovolenku 25.ide o ten zaklad,mohol ho kratit alebo tam malo byt zaklad 600+24za dovolenku
    avalik je to v poriadku, za dovolenku nedostavas priplatok ... z mesacnej mzdy dostanes alikvotnu cast za odpracovane hodiny a za dovolenku dostanes nahradu mzdy v sume priemerneho zarobku ... ked to spocitas mas +- zakladny plat, v zavislosti od toho, kolko si zarobila predchadzajuci stvrtrok ... za dovolenku nie su priplatky, preto nemozes dostat 600+24
    Tweety Za dovolenku nemôžeš mať mzdu, takže je krátená a máš den zaplatený priemerkou, ako ti už napísali.
    avalik co je na tejto odpovedi neuzitocne?
    Romankaru Neber to osobne ja sa s tym ucim narabat
    veronikasad Namiesto toho aby si priložil(a) výplatnú pásku, skúšaš ako funguje neužitočné ?
    avalik no dakujem pekne! ... predpokladam, ze si sa realizovala aj v mojej odpovedi ku kreditom
    ivka70 ja si myslim, ze na tom citovani zakonnika prace nic uzitocne nie je, vobec to nedalo odpoved na zadanu otazku
    Romankaru Nejde o vyplatnu pasku,ide o to ,ze v prac.zmluve mam zaklad 600e bez ohladu na fond prac.casu,takze moze tento zaklad kratit?
    avalik aha, takze ivka sa realizuje , dobre vediet ... a to aj v otazke o kreditoch?
    avalik Romankaru (Dnes 20:26) Nejde o vyplatnu pasku,ide o to ,ze v prac.zmluve mam zaklad 600e bez ohladu na fond prac.casu,takze moze tento zaklad kratit?

    "v prac.zmluve mam zaklad 600e bez ohladu na fond prac.casu" takto to mas presne uvedene?
    ivka70 pisem ti mozne zdovodnenie minusky, inak ja vidim hodnotenie na nule .... ale ak tam minuska bola, tak v tomto pripade oddovodnene
    a ak chces dalsiu, mam pridat . ?
    Romankaru Mam tam uvedene:zakladna zlozka mzdy 600,premie 300,...atd
    avalik a aj, ze bez ohladu na fond prac. casu?
    Romankaru To tam nie je,ale pracujem v nepretrzitej prevadzke (vw)
    avalik ivka, ok ... je tam 1U 1 NU - zobrazue sa nula - ked kliknes na nulu tak to vidis
    avalik Romankaru, to je jedno ze pracujes v nepretrzitej prevadzke ... v zmnuve mas mesacny plat a tyzdenny uvazok v hodinach - ak odpracujes vsetky hodiny v danom mesiaci (alebo vsetky naplanovane zmeny v tvojom pripade - par hodin sa to moze lisit - v inych mesiacoch dorobis) tak dostanes zakladny plat - neodpracovane hodiny zaplatene nedostanes ... ale pocas dovolenky, resp. pri niektorych prekazkach v praci mas narok na urcitu nahradu mzdy a v akej sume - citovala som hore v odpovedi zo zakona ... a tiez tam mas citovane co je priemerny zarobok

    ak prilozis pasku vieme to skontrolovat ci je vypocet spravny
      zbaliť

    Kratenie zakladu mzdy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.