Zavrieť

Porady

Dodanie služby podľa §15 ods.8 do EU nezdaniteľnej osobe

Táto téma bola bokom preberaná v rôznych iných témach, nenašla som ju ale ako tému výlučne venovanú takémuto príkladu. Preto prosím o Váš názor - ani po premrvení sa či na Porade, či v rôznych komentároch a vysvetlivkách mi nie je jasné ako je to pri dodaní služby síce podľa §15 ods.8 do EU, ale nezdaniteľnej osobe. Konkrétne ide o poskytovanie informácií (§15 ods.8, písm.b) charitatívnemu spolku v NSR. Nech čítam definíciu zdaniteľnej osoby akokoľvek:

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;


- tak tento charitatívny spolok zdaniteľnou osobou nebude lebo rozhodne nevytvára zisk. čiže slovenská s.r.o - platiteľ síce dodá službu do EU, aj určité prvky charakterizujúce povinnosť prenosu daňovej povinnosti by tu boli:

(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú;

ale služba nie je dodaná osobe, ktorá podniká.

Vyplýva z toho potom automaticky, že miestom dodania služby je SR? Podľa stanoviska DU - stránka

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a/zdansluz.doc )
zrejme áno.

Otázka:
Slovenská s.r.o., platiteľ DPH poskytuje právne služby svojim klientom z EU (spoločnosti, živnostníci aj občania), ktorí majú v členskej krajine miesto podnikania, sídlo, alebo trvalé bydlisko, ale len niektorí sú registrovaní platitelia DPH v príslušnom členskom štáte. Ako postupuje slovenská spoločnosť pri uplatňovaní DPH?
Odpoveď:
Miesto dodania právnych služieb uvedených v § 15 ods. 8 písm. b) zákona o DPH sa určí podľa § 15 ods. 7 cit. zákona. To znamená, ak si právne služby objedná podnikateľ z iného členského štátu, miesto dodania služby sa presúva do členského štátu, kde má príjemca služby (podnikateľ) svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorého spotrebu a využitie sa služby dodávajú a slovenský dodávateľ vystaví faktúru bez DPH. Ak si však uvedené služby objedná súkromná osoba z iného členského štátu pre svoju súkromnú potrebu (nie na podnikanie), miesto dodania služby sa posúdi podľa všeobecného pravidla, teda podľa § 15 ods. 1 cit. zákona a slovenský dodávateľ služby v tomto prípade vystaví faktúru s 19% DPH.

Prečo teda mnohí uvažujete nad povinnosťou, že takáto firma (slovenská, riadny podnikateľ, platiteľ DPH) dodávajúca službu do EU nezdaniteľnej osobe by sa mala registrovať ako platiteľ v Nemecku? Len opäť tu neviem, či môžem jednoznačne považovať charitatívny spolok za súkromnú osobu!


Prosím vaše názory


Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Ja osobne súhlasím s názorom, ktorý si dostala od DRSR. Odpoveď vychádza jednoznačne z EÚ princípov zdaňovania. Ak by si poskytla služby v zahraničí podnikateľovi, vystavíš Fa s DPH a on na svojej strane preberá povinnosť odviesť DPH svojmu štátu. Ak takúto službu poskytneš nepodnikateľovi /do tejto kategórie podľa mňa spadá aj charitatívny spolok nezriadený za účelom podnikania/ musíš vysporiadať DPH ty.

    luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

    žena - čo viac povedať treba :) ...viac luebchenko
    To nebola odpoved priamo mne - to sú všeobecné otázky a odpovede súvisiace so službami z hľadiska DPH na stránke DU, ale to nič na veci nemení. Teda len vystavím fa s DPH a DPH odvediem slovenskému štátu a nik si ju nemôže vypýtať späť - je to také trochu "blbé" - oni (odberateľ) zaplatia o 19% viac za službu (informácie), ktorú potrebujú na získavanie sponzorov pre charitatívne projekty ... viem zákon je zákon Skrátka ak je niekto nezdaniteľná osoba, zaplatí za tieto služby tak ako keby si ten nemecký spolok na Slovensku kúpil v obchode cukríky . Len dúfam, že ozaj nevzniká povinnosť registrovať sa na DPH v Nemecku ?

    marco04 je offline (nepripojený) marco04

    marco04
    a ako je to pri dodaní služby do EÚ podľa §15 ods. 2 a §15 ods. 6 ak službu dodáva neplatca DPH platcovi DPH v Nemecku. Vie mi niekto poradiť

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    marco04
    a ako je to pri dodaní služby do EÚ podľa §15 ods. 2 a §15 ods. 6 ak službu dodáva neplatca DPH platcovi DPH v Nemecku. Vie mi niekto poradiť
    Ako neplatca vystavíte fa bez DPH, daňová povinnosť vzniká odberateľovi v Nemecku ( platcovi DPH), ktorý si ju vysporiada v súlade s ich zákonom.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    luebchenko
    Táto téma bola bokom preberaná v rôznych iných témach, nenašla som ju ale ako tému výlučne venovanú takémuto príkladu. Preto prosím o Váš názor - ani po premrvení sa či na Porade, či v rôznych komentároch a vysvetlivkách mi nie je jasné ako je to pri dodaní služby síce podľa §15 ods.8 do EU, ale nezdaniteľnej osobe. Konkrétne ide o poskytovanie informácií (§15 ods.8, písm.b) charitatívnemu spolku v NSR. Nech čítam definíciu zdaniteľnej osoby akokoľvek:

    (1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

    (2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;

    - tak tento charitatívny spolok zdaniteľnou osobou nebude lebo rozhodne nevytvára zisk. čiže slovenská s.r.o - platiteľ síce dodá službu do EU, aj určité prvky charakterizujúce povinnosť prenosu daňovej povinnosti by tu boli:

    (7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú;

    ale služba nie je dodaná osobe, ktorá podniká.

    Vyplýva z toho potom automaticky, že miestom dodania služby je SR? Podľa stanoviska DU - stránka

    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/zdansluz.doc )
    zrejme áno.

    Otázka:
    Slovenská s.r.o., platiteľ DPH poskytuje právne služby svojim klientom z EU (spoločnosti, živnostníci aj občania), ktorí majú v členskej krajine miesto podnikania, sídlo, alebo trvalé bydlisko, ale len niektorí sú registrovaní platitelia DPH v príslušnom členskom štáte. Ako postupuje slovenská spoločnosť pri uplatňovaní DPH?
    Odpoveď:
    Miesto dodania právnych služieb uvedených v § 15 ods. 8 písm. b) zákona o DPH sa určí podľa § 15 ods. 7 cit. zákona. To znamená, ak si právne služby objedná podnikateľ z iného členského štátu, miesto dodania služby sa presúva do členského štátu, kde má príjemca služby (podnikateľ) svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorého spotrebu a využitie sa služby dodávajú a slovenský dodávateľ vystaví faktúru bez DPH. Ak si však uvedené služby objedná súkromná osoba z iného členského štátu pre svoju súkromnú potrebu (nie na podnikanie), miesto dodania služby sa posúdi podľa všeobecného pravidla, teda podľa § 15 ods. 1 cit. zákona a slovenský dodávateľ služby v tomto prípade vystaví faktúru s 19% DPH.

    Prečo teda mnohí uvažujete nad povinnosťou, že takáto firma (slovenská, riadny podnikateľ, platiteľ DPH) dodávajúca službu do EU nezdaniteľnej osobe by sa mala registrovať ako platiteľ v Nemecku? Len opäť tu neviem, či môžem jednoznačne považovať charitatívny spolok za súkromnú osobu!


    Prosím vaše názory

    Súhlasím s tým, že v zmysle uvedeného nevzniká povinnosť registrácie pri dodaní služby §15/7,8 nezdaniteľnej osobe. V zmysle toho som aj upravil svoj príspevok v inej téme.

    Kladieš tu aj otázku, či sa dá charitatívny spolok považuje za súkromnú osobu. Za súkromnú určite nie, ale za nezdaniteľnú by som povedal, že áno.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Možnosť vystaviť faktúru bez DPH je daná iba odberateľovi z krajín EÚ ak sú zdaniteľnými osobami.

    Výnimka (nie som si istý či jediná) je iba pri nových osobných autách.

    apo

    Petosev je offline (nepripojený) Petosev

    Práca šľachtí, ale neprospieva zdraviu. No i tak ma baví. ...viac Petosev
    Moj názor je, že sa jedná o službu jednoznačne s miestom dodania podla par. 15, ods. 1, t. j. miesto , kde ma dodavatel svoje sidlo alebo miesto, z ktoreho tuto sluzbu poskytuje, t. j. SR. Nie je mozne preniest danovu povinnost, nakolko charit.spolok nevykonava cinnost podnikania. Faktura bude s 19% DPH v SR.

    Dodanie služby podľa §15 ods.8 do EU nezdaniteľnej osobe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.