Zavrieť

Porady

Neplatené voľno pre prekážky v práci

Dobrý den, chcela by som sa spýtat, aké povinnosti mám voči zdravotnej a sociálnej poisťovni pri neplatenom volne u zamestnávatela, s ktorým riešim problém ohladom neprávoplatného ukončenia PP z jeho strany. Som čiastočne invalidná, našla som si inú prácu a v predchádzajúcej som si vyžiadala neplatené volno. Ako je to prosim vás s nahlasovacou povinnostou u zdravotnej, resp. sociálnej poistovne? Treba informovat aj nového zamestnávatela o neplatenom volne v predchádzajúcom, no ešte stále trvajúcom zamestnaní? Ďakujem.
Naposledy upravil nika777444 : 19.09.17 at 08:56 Dôvod: PP stále trvá.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Kým je pracovný pomer skončený, hoc neplatne, tak pracovný pomer netrvá. V pracovnom pomere čo netrvá, neexistujú prekážky v práci. Neplatné skončenie pracovného pomeru je iba relatívne neplatný právny úkon. Nie absolútne. Tj. pracovný pomer v tejto chvíli neexistuje. A to až do chvíle, kým súd nerozhodne právoplatne o opaku. Tj. v tejto chvíli neexistujú prekážky v práci a ty NIE SI NA NEPLATENOM VOĽNE. Neplatené voľno je možné len v trvajúcom pracovnom pomere. A ten tvoj aktuálne netrvá a neexistuje.

    Žiadnu ohlasovaciu povinnosť voči nikomu nemáš. Tvoj bývalý zamestnávateľ mal povinnosť odhlásiť ťa zo zdravotného a sociálneho poistenia. To je ale jeho povinnosť a nie tvoja. Vo či novémh zamestnávateľovi v tomto smere nemáš žiadne povinnosti. Tvoj predošlý pracovný pomer zanikol. A kým súd nerozhodne o opaku, bude to tak. Či sa ti to páči, alebo nie. Aj z neplatne skončeného pracovného pomeru vznikajú rovnaké povinnosti ako z platne skončeného.

    Ak by ti dal časom súd za pravdu, že zamestnávateľ skončil pracovný pomer neplatne, potom pri doplatení ušlej mzdy by ti strhol dane aj odvody. Ty v tomto zmysle nemáš žiadne povinnosti voči ZP ani SP.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nika777444 Ale môj pracovný pomer u predch.zamestnávatela stále trvá. Nie som odhlásená zo soc. ani zdrav.poisťovne.
    veronikasad Ako môže trvať, keď riešiš neplatné ukončenie pracovného pomeru? Máš už rozhodnutie súdu?
    nika777444 Zatial to neriešim cez súd. Zamestnávatel mi nedal písomné ukončenie PP, len ústne. Čaká, kým ukončím PP ja, aby mi nemusel vyplatit odstupné.
    ivka70 takze si si pisomne poziadal o neplatene volno, ktoremu zamestnavatel vyhovel?
    nika777444 zamestnávatel so mnou odmieta nekomunikovat, nezaujímajú ho žiadne zákony, chce ma len donútit, aby som dala výpoved. Nedávno mi bol priznaný čiastočný ID, požiadala som aj o preradenie na inú prácu, aj to nechal bez komentára. Aby dosiahol výpoved z mojej strany, zakázal mi vstup na pracovisko. Tak som si vyžiadala neplatené volno. Chcem to potom riešit súdom.
    ivka70 tym neplatenym volnom si v podstate ustupila, uz vtedy si to mala riesit s IP, ked ta odmietal pustit na pracovisko .... na sudema proti tebe dory argument, kedze si neplatene volno ziadala sama
    nika777444 Inšpektorát práce to už rieši. Vedia aj o neplatenom volne a riešia celý podnet kontrolou u zamestnávatela. čakam na ich vyjadrenie. Výpoved dám, až keby to bolo nevyhnutné. Zatial ma zaujíma, ked som začala nový pracovný pomer, či mám nejaké povinnosti voči SP a ZP. Lebo momentálne som v 2 pracovných pomeroch.
    veronikasad O preradenie na inú prácu si požiadala písomne a spolu so žiadosťou si predložila lekársky posudok?
    nika777444 ano, celá moja komunikácia so zamestnávatelom prebieha písomne, doporučene, predložila som aj lekársky posudok so žiadosťou o preradenie pred viac ako mesiacom a pol, no on to ignoruje a robi mrtvého chrobáka...čaká až to vzdám, aby mi nemusel dať to odstupné. Vyslovene mi povedal, že jeho nejaké slovenské zákony nezaujímajú a môžem sa stazovať aj na ministerstve alebo lamparni. To je jeho prístup a jednanie prosím pekne. preto som to aj celé začala riešit..
    veronikasad Mala si počkať 15 dní a ak by ťa počas nich nepreradil na vhodnú prácu, okamžite ukončiť pracovný pomer s nárokom na náhradu príjmu. Tých 15 dní ale musíš pracovať ...
    nika777444 tých 15 dní a další mesiac potom som bola na PN tak som nemohla pracovat. Navyše mi zakazal vstup na pracovisko. Doteraz sa mi k ničomu nevyjadril, len vyčkáva. O to až tak nejde, ja si počkám tiež, len ma zaujíma tá nahlasovacia povinnosť. V mojom prípade sa jedná o odstupné nad 10 rokov, čiže 4 mesiace na dohodu, a 3 mesiace na výpoveď,
    veronikasad Počas PN zamestnávateľ žiadne preradenie riešiť nemôže.
    nika777444 to neviem, mne je len známe, že v zmysle § 55 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce zamestnávatel na základe predloženého posudku a žiadosti o preradenie je povinný preradiť zamestnanca alebo vyjadriť sa do 15 dní od podania žiadosti o preradenie. O PN počas tohto obdobia mi nie je známe zatial nič.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Neplatené voľno nahlasuje v zdravotnej aj sociálnej poisťovni zamestnávateľ a počas neho je prerušené poistenie.

    Keďže si poberateľom invalidného dôchodku, nemá prerušenie na teba žiadny dopad. Platiteľom zdravotného poistenia, aj keby si nemala nové zamestnanie, je štát a obdobie dôchodkového poistenia bolo pri výpočte invalidného dôchodku započítané až do dovŕšenia dôchodkového veku.

    Choď osobné do ZP, ak by bolo treba vyplniť oznámenie o zmene platiteľa poistného.

    Neplatené voľno pre prekážky v práci

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.