Zavrieť

Porady

Sweiz a dane na SK

Dobry den.Mam takyto problem.Som samostatne zarobkovo cinna osoba pracujuca vzahranici-vo Svajciarsku a neviem ci mam na Slovensku podat danove priznanie.Na Sk nemam absolutne ziadny prijem,a platim si zdravotne a döchotkove sam.Dane mi odvadza sef vo Svajciarsku.Pocul som nieco o zakone dvojitom zdaneni,ale u nas mi na danovom urade povedali ze musim podat priznanie a zevraj ak mi prekroci prijem za rok viac ako 80 000,tak rozdiel budem musiet zaplatit.Tak teraz neviem co a ako.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    georgo
    Dobry den.Mam takyto problem.Som samostatne zarobkovo cinna osoba pracujuca vzahranici-vo Svajciarsku a neviem ci mam na Slovensku podat danove priznanie.Na Sk nemam absolutne ziadny prijem,a platim si zdravotne a döchotkove sam.Dane mi odvadza sef vo Svajciarsku.Pocul som nieco o zakone dvojitom zdaneni,ale u nas mi na danovom urade povedali ze musim podat priznanie a zevraj ak mi prekroci prijem za rok viac ako 80 000,tak rozdiel budem musiet zaplatit.Tak teraz neviem co a ako.
    Treba doplniť info:
    - kde máš trvalý pobyt ?
    - vo Švajčiarsku pracuješ na slovenský živnostenský list ?
    (asi nie, keď Ti tam šéf odvádza dane)
    - pracuješ tam na pracovnú zmluvu?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    So Švajčiarskom platí zml.o ZDZ č 127/1998 ZZ - metóda zápočtu dane.
    DP si povinný podať ak si daňovým rezidentom SR (máš tu trvalý pobyt a pod... bolo to už na porade popísané)

    georgo je offline (nepripojený) georgo

    georgo
    Pracujem tam cez sprostredkovatelsku agenturu,ktora je na SK a spolupracuje s agenturov vo Sweizi.Nemam zivnostensky list.Byvam na Slovensku.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Stále som z toho jeleň. Kto je to "šéf", Tvoj zamestnávateľ? Ak je to tak, asi máš pracovnú zmluvu. Je to dôležité, lebo musíme rozlíšiť aký druh príjmu máš a kam sa bude písať do DP. DP musíš podať v SR, lebo tu máš trvalý pobyt a si stále rezident SR.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    A sprostredkovateľskú zmluvu máš uzatvorenú ako občan alebo ako SZČO?

    Nie že by som bola zvedavá, ale riešim ... .
    V priznaní v SR uvedieš príjmy zo zamestnania ako príjmy z § 5, ak sú príjmy zo sprostredkovania v rámci živnosti ,budú to príjmy podľa § 6. Ak by to však boli príjmy mimo živnosti, sú to príležitostné príjmy podľa § 8.
    Daň zaplatenú vo Švajčiarsku si započítaš, potrebuješ však nejaké potvrdenie o výške zaplatenej dane ( v krajnom prípade výplatné pásky).
    Ak budeš z toho výpočtu jeleň (ako ja z Tvojho zadania), napíš čísla.

    georgo je offline (nepripojený) georgo

    georgo
    Johanka aj ja som z toho jelen a poriadny.Sprostredk.zmluvu mám uzatvorenú podla parag.642 a nasl.Obchodného zákoníka medzi mnou a agentúrou na Sk.Myslím ze to je ako obcan.Nemám ziadnu zivnost.Vyplatné pásky mám,insie nic.Napr:dva tyzdne robím u jedného zamestn.a dalsie dva u ineho.Od kazdého mám zmluvy a aj pásky.Agentura na Sk mi ponukne robotu a ja ju but podpisem,alebo nie.Je tu este taky problem ze vo Sweizi ma kazdy kanton ine dane a ja neviem ake su kde.Vies ja o tom nemam ani sajnu.Preto som sa obratil sem.Na Sk uradoch ti kazdy povie nieco ine.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ja to vidím takto: agentúra Ti iba sprostredkuje prácu, čiže tu nemáš príjem.
    Prácu vykonávaš pre konkrétneho zamestnávateľa, od ktorého máš výplatné pásky ( nejaké súhrnné potvrdenie nedávajú?).
    Z pások potrebujeme tieto údaje : hrubá mzda, poistné, ktoré si platíš ako zamestnanec a zrazenú daň. Do DP potrebujeme iba sumu zrazenej dane, je jedno, že v každom kantóne je % dane iné. Takže skús tam niečo vylúštiť .

    georgo je offline (nepripojený) georgo

    georgo
    Nie na Sk nemam ziadny prijem.Suhrnne potvrdenie nedavaju.Kazdy mi dava samostatne vyplatnu pasku.Skusim z toho daco teda vylustit.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.