Zavrieť

Porady

T-mobil a 19% DPH

Dobrý deň prajem poraďákom

Mám jeden problém, dobíjacie karty z T-mobilu som chcela zaúčtovať do účtovníctva. Požiadala som T-mobil na základe dokladu o úhrade v hotovosti,
aby mi vystavili daňový doklad na základe ktorého si chcem odrátať DPH.
Ide o konkrétny prípad : Dobitie 200,- SK Faktúra : Dobitie 162,00 Sk
DPH 19% 38,00 SK
Úhrada -200,00 SK

Podľa Vás je dobre vyčíslená DPH ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    HankaH je offline (nepripojený) HankaH

    HankaH
    Zrejme matematická chyba.

    základ 168,10 Sk
    daň 19% 31,90 Sk
    spolu 200,00 Sk

    Treba požiadať o opravu dokladu.

    klaudiak je offline (nepripojený) klaudiak

    klaudiak
    Takýto doklad my vystavil T-mobil a keď som im upozornila, že je to zle dostala som takúto odpoveď
    "Vazeny zakaznik, dakujeme Vam za Vas e-mail.
    Zaciatkom by sme Vam chceli podakovat za prejavenu priazen suvisiacu s
    vyuzivanim sluzieb nasej spolocnosti. Mrzi nas, ze sme dostali e-mail s
    vyjadrenim Vasej nespokojnosti.

    Zaroven by sme Vas radi informovali, ze DPH je vycislena ako 19 % z
    dobijanej hodnoty kreditu, teda 200x0.19=38.

    Dakujeme za porozumenie a zostavame s pozdravom. "

    Čo v takomto prípade, keď mi dodávateľ dá takúto odpoveď a nemám sa na koho obrátiť , telefón žiadny na fakturáciu, v centrách predaja mi nevedia dať odpoved ?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    klaudiak Pozri príspevok
    Takýto doklad my vystavil T-mobil a keď som im upozornila, že je to zle dostala som takúto odpoveď
    "Vazeny zakaznik, dakujeme Vam za Vas e-mail.
    Zaciatkom by sme Vam chceli podakovat za prejavenu priazen suvisiacu s
    vyuzivanim sluzieb nasej spolocnosti. Mrzi nas, ze sme dostali e-mail s
    vyjadrenim Vasej nespokojnosti.

    Zaroven by sme Vas radi informovali, ze DPH je vycislena ako 19 % z
    dobijanej hodnoty kreditu, teda 200x0.19=38.

    Dakujeme za porozumenie a zostavame s pozdravom. "

    Čo v takomto prípade, keď mi dodávateľ dá takúto odpoveď a nemám sa na koho obrátiť , telefón žiadny na fakturáciu, v centrách predaja mi nevedia dať odpoved ?
    Je to nesprávny postup. Ak vychádzam z ich logiky potom sa malo platiť 238,- Sk a nie 200,- Sk. Ak uvedená cena je konečná (tých 200,- Sk) a dodávateľ je platiteľom DPH, potom tá konečná cena je s dph. A preto nie je správny ich postup.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 20.10.08 at 05:53

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    smith Pozri príspevok
    Je to nesprávny postup. Ak vychádzam z ichlogiky potom sa malo platiť 238,- Sk a nie 200,- Sk. Ak uvedená cena je konečná (tých 200,- Sk) a dodávateľ je platiteľom DPH, potom tá konečná cena je s dph. A preto nie je správny ich postup.
    Odpovedz im na ich mail, že táto odpoveď ťa vôbec neuspokojila a pokiaľ pracujú takýmto systémom, tak porušujú zákon o DPH. (určite tak nepostupujú - iba teta na infolinke nemá ani len "šajnu" o tom, čo je to DPH a ako funguje kompletný zákon o DPH) - možno ju to iba nakopne, že sa spýta na oddelení účtovníctva.

    klaudiak je offline (nepripojený) klaudiak

    klaudiak
    Ja som im napísala ale ich odpovede sa dočkám asi tak za týžden a DPH musím vyriešiť do 24.10.2008. Nie je to tak, že T-mobil vo faktúre zodpovedá za uvedenú DPH , aj keď je vystavená špatne ?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    klaudiak Pozri príspevok
    Ja som im napísala ale ich odpovede sa dočkám asi tak za týžden a DPH musím vyriešiť do 24.10.2008. Nie je to tak, že T-mobil vo faktúre zodpovedá za uvedenú DPH , aj keď je vystavená špatne ?
    §75 zákona o DPH:

    (4) Za správnosť údajov vo faktúre a za včasnosť jej vyhotovenia zodpovedá platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a to aj v prípade, ak je faktúra vyhotovená prostredníctvom inej osoby alebo zákazníkom.

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    Mna by napriklad zaujimalo, ci si na takuto fakturu moze szco dopisat svoje ico, dic, ic dph, aby si to mohol dat do N a odpocitat DPH . Faktura je povodne vystavena na f.o.-nepodnikatela...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rickman Pozri príspevok
    Mna by napriklad zaujimalo, ci si na takuto fakturu moze szco dopisat svoje ico, dic, ic dph, aby si to mohol dat do N a odpocitat DPH . Faktura je povodne vystavena na f.o.-nepodnikatela...
    Nie, toto nie je možné.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    rickman Pozri príspevok
    Mna by napriklad zaujimalo, ci si na takuto fakturu moze szco dopisat svoje ico, dic, ic dph, aby si to mohol dat do N a odpocitat DPH . Faktura je povodne vystavena na f.o.-nepodnikatela...
    Čo sa týka odpočtu DPH - nemôže. Doklad musí byť vystavený na platiteľa DPH, t.j. s presne identickými údajmi, ktoré máš na kartičke k registrácii DPH.

    U nákladov by som pripustila časť nákladov, ktoré dokážeš preukazateľne doložiť pracovnými hovormi. Ak chceš uplatňovať DPH i náklady dohodni zmenu s T-mobilom.

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Ja mám takú skúsenosť, že daňováci neradi vidia v účtovníctve doklady o dobíjaní kreditu. Považujú to za výdavky, pri ktorých sa nedá skontrolovať opodstatnenosť - súvis so zabezpečením príjmov a takého doklady vyradzujú z DPH. Ak sú zúčtované ako nedaňové výdavky bez odpočtu DPH, nenamietajú.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Liptáčik Pozri príspevok
    Ja mám takú skúsenosť, že daňováci neradi vidia v účtovníctve doklady o dobíjaní kreditu. Považujú to za výdavky, pri ktorých sa nedá skontrolovať opodstatnenosť - súvis so zabezpečením príjmov a takého doklady vyradzujú z DPH. Ak sú zúčtované ako nedaňové výdavky bez odpočtu DPH, nenamietajú.
    To je síce možné, že to neradi vidia...ale neviem ako sa dokáže preukazateľnosť pri paušáli, ak faktúra nie je doložená výpismi /a často aj nie je, lebo to nie je povinnosť zo zákona/. Skúsený kontrolór už vie predsa odhadnúť aj možnú mieru tel. v danej firme a v prípade neprimeranosti žiadať dôkaz /až potom nastáva problém/.

    P.s. nevidím dôvod zúčtovávať výdavky ako nedaňové a neuplatňovať si DPH-to si to rovno zaplatím z vlastného vrecka

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    Mne len napadla jedna vec v suvislosti s mojou otazkou. Faktura predsa moze byt vypisana rucne - t.j. vsetky udaje budu napisane rukou. Preco potom nemozu byt dopisane ico, dic, ic dph? Rozumiete akym sposobom sa pytam, vsak? Radovo ide o 250 sk mesacne (aj s dph).

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rickman Pozri príspevok
    Mne len napadla jedna vec v suvislosti s mojou otazkou. Faktura predsa moze byt vypisana rucne - t.j. vsetky udaje budu napisane rukou. Preco potom nemozu byt dopisane ico, dic, ic dph? Rozumiete akym sposobom sa pytam, vsak? Radovo ide o 250 sk mesacne (aj s dph).
    Pretože ten, kto fa vystavil to vystavil bez zákl. údajov.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    rickman Pozri príspevok
    Mne len napadla jedna vec v suvislosti s mojou otazkou. Faktura predsa moze byt vypisana rucne - t.j. vsetky udaje budu napisane rukou. Preco potom nemozu byt dopisane ico, dic, ic dph? Rozumiete akym sposobom sa pytam, vsak? Radovo ide o 250 sk mesacne (aj s dph).
    Môže byť, ale faktúra T-mobilu nie je vypísaná ručne Sám píšeš o dopísaní a čo je dôležitejšie v zmluve medzi Tebou a T-mobilom nie sú tieto údaje, t.j. nejde o zmluvu s platiteľom DPH ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.