Zavrieť

Porady

FA za el. energiu za starý rok

Potrebovala by som poradiť, prebrala som účtovníctvo /podvojné/, hneď prvú faktúru majú za el. energiu, ale ide o náklad minulého roka. V starom roku to nezaúčtovali do nákladov a výdavkov budúcich období. V novom roku im to účtovníčka zaúčtovala ako náklad, ale ja som teraz pri kontrole zistila, že sa jedná o minulý rok. Môžem to zúčtovať ako nedaňový výdavok 502.999/321 a uplatniť DPH ?
Kôli jednej faktúre nechcem prerábať účtovníctvo minulého roku.
Ako je to možné zúčtovať ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    EkoMax Pozri príspevok
    Potrebovala by som poradiť, prebrala som účtovníctvo /podvojné/, hneď prvú faktúru majú za el. energiu, ale ide o náklad minulého roka. V starom roku to nezaúčtovali do nákladov a výdavkov budúcich období. V novom roku im to účtovníčka zaúčtovala ako náklad, ale ja som teraz pri kontrole zistila, že sa jedná o minulý rok. Môžem to zúčtovať ako nedaňový výdavok 502.999/321 a uplatniť DPH ?
    Kôli jednej faktúre nechcem prerábať účtovníctvo minulého roku.
    Ako je to možné zúčtovať ?
    Môžeš to zaúčtovať ako daňový náklad r.2010
    Zákon o DZP §17
    (29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
    Naposledy upravil babi2 : 03.06.10 at 06:24

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    Ďakujem za radu, pozrela som ten paragraf.
    Ja som nenapísala, že ide o rok 2009, lebo mali odklad daňového do 30.6.2010, a prechádzam účtovníctvo za rok 2009 a v januári som naďabila na faktúru, ktorá patrí daňovo do minulého roka. Ten § 17 ods. 29 platí len od 1.1.2010 ?

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    EkoMax Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, pozrela som ten paragraf.
    Ja som nenapísala, že ide o rok 2009, lebo mali odklad daňového do 30.6.2010, a prechádzam účtovníctvo za rok 2009 a v januári som naďabila na faktúru, ktorá patrí daňovo do minulého roka. Ten § 17 ods. 29 platí len od 1.1.2010 ?
    Minulý rok to bol §17 ods.31, pozri si túto tému http://www.porada.sk/t122506-p5-casove-rozlisenie.html

    FA za el. energiu za starý rok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.