Zavrieť

Porady

Oprava daňového priznania

Až dnes som zistil, že daňové priznanie za rok 2006 a 2005 som vyplnil v môj neprospech (to je za obidva roky by som mal mať preplatok na dani okolo 14 tisíc Sk). Dá sa s tým ešte niečo robiť?
Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

oldspice Pozri príspevok
Až dnes som zistil, že daňové priznanie za rok 2006 a 2005 som vyplnil v môj neprospech (to je za obidva roky by som mal mať preplatok na dani okolo 14 tisíc Sk). Dá sa s tým ešte niečo robiť?
Ďakujem za odpoveď.
ano, môžeš podať dodatočné daňové priznanie a požiadať o vrátenie preplatku. /Ak sa nejedná o daňový bonus, DU ťa môže pred vrátením preplatku vyzvať na kontrolu/.

--------
Veronika
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

oldspice Pozri príspevok
Až dnes som zistil, že daňové priznanie za rok 2006 a 2005 som vyplnil v môj neprospech (to je za obidva roky by som mal mať preplatok na dani okolo 14 tisíc Sk). Dá sa s tým ešte niečo robiť?
Ďakujem za odpoveď.
Ano, dá. Môže podať dodatočné daňové priznanie.

/zákon o Správe daní a poplatkov/
§ 39
Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie

(3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemôže daňový subjekt podať po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.
1 0
oldspice oldspice

oldspice je offline (nepripojený) oldspice

ďakuje veľmi pekne za odpoveď
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
veronikasad Pozri príspevok
ano, môžeš podať dodatočné daňové priznanie a požiadať o vrátenie preplatku. /Ak sa nejedná o daňový bonus, DU ťa môže pred vrátením preplatku vyzvať na kontrolu/.

--------
Veronika
Musi sa podat opravne danove prizanie, ak som sa pomylila v nepropech seba? ak nepodam, co sa moze stat? vdaka
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

mirhu Pozri príspevok
Musi sa podat opravne danove prizanie, ak som sa pomylila v nepropech seba? ak nepodam, co sa moze stat? vdaka
V zákone pár príspevkov hore sa píše, že daňovník môže podať ....., nie že musí. Nestane sa nič, len štát sa bude vytešovať.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Jarka 1 Pozri príspevok
V zákone pár príspevkov hore sa píše, že daňovník môže podať ....., nie že musí. Nestane sa nič, len štát sa bude vytešovať.
aha, vdaka pomylila som sa totiz pri vyplnani, napisala som zlu sumu vydavkov samozrejme nizsiu........neviem kde som nechala oci
teraz uz dam pozor.. cize mi vysla suma danovej straty cca 18,000 sk, cize tuto uvediem tento rok na odpocet?( lebo inac by som mohla odpocitat len 1/5 zo cca 76,000sk,-co je spravna suma straty..)
No ale co ak pride DU na kontrolu, a zisti ze do DP som napisala nespravne vydavky? sice vo svoj neprospech, ale predsa.....
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

mirhu Pozri príspevok
aha, vdaka pomylila som sa totiz pri vyplnani, napisala som zlu sumu vydavkov samozrejme nizsiu........neviem kde som nechala oci
teraz uz dam pozor.. cize mi vysla suma danovej straty cca 18,000 sk, cize tuto uvediem tento rok na odpocet?( lebo inac by som mohla odpocitat len 1/5 zo cca 76,000sk,-co je spravna suma straty..)
No ale co ak pride DU na kontrolu, a zisti ze do DP som napisala nespravne vydavky? sice vo svoj neprospech, ale predsa.....
No tak, ale teraz tomu akosi neroumiem.
To si sa pomýlila v ktorom roku? Kedy vznikla strata? Neviem akým spôsobom súvisí ten omyl so stratou.
Moja odpoveď sa vzťahovala na omyl, keď si nepodáš opravné, alebo dodatočné DP a tak sa vzdáš nároku na vrátenie dane.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mirhu Pozri príspevok
aha, vdaka pomylila som sa totiz pri vyplnani, napisala som zlu sumu vydavkov samozrejme nizsiu........neviem kde som nechala oci
teraz uz dam pozor.. cize mi vysla suma danovej straty cca 18,000 sk, cize tuto uvediem tento rok na odpocet?( lebo inac by som mohla odpocitat len 1/5 zo cca 76,000sk,-co je spravna suma straty..)
No ale co ak pride DU na kontrolu, a zisti ze do DP som napisala nespravne vydavky? sice vo svoj neprospech, ale predsa.....
Pochopil som to tak, že v DP za rok 2006 je uvedená nižšia suma straty, ako v skutočnosti bola.

Jarka 1 Pozri príspevok
No tak, ale teraz tomu akosi neroumiem.
To si sa pomýlila v ktorom roku? Kedy vznikla strata? Neviem akým spôsobom súvisí ten omyl so stratou.
Moja odpoveď sa vzťahovala na omyl, keď si nepodáš opravné, alebo dodatočné DP a tak sa vzdáš nároku na vrátenie dane.
Ak nepodáš dodatočné DP na úpravu straty, tak si uplatňuješ v tomto roku iba stratu uvedenú v DP za rok 2006. Ak máš taký základ dane, že ti to pokryje celú stratu (18 tisíc) z roka 2006, tak si môžeš uplatniť celú. Nie len 1/5.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Súhlasím Smith a aj tomu rozumiem. Len nie som si istá, či to tak bolo v otázke myslené. Nejako mi to nesedí, že by sa pomýlila a nič nerobila. Tá suma nie je až taká malá. Keď tam uviedla tú 1/5 začala som pochybovať o tom, kedy strata vznikla, alebo či len nevie, že môže odpočítať aj viac.
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
smith Pozri príspevok
Pochopil som to tak, že v DP za rok 2006 je uvedená nižšia suma straty, ako v skutočnosti bola.



Ak nepodáš dodatočné DP na úpravu straty, tak si uplatňuješ v tomto roku iba stratu uvedenú v DP za rok 2006. Ak máš taký základ dane, že ti to pokryje celú stratu (18 tisíc) z roka 2006, tak si môžeš uplatniť celú. Nie len 1/5.
vdaka.... odpovedal si mi na oboch ,,frontoch,,
islo mi hlavne o to co sa stane ak nepodam DDP,ked som zistila chybu, ale vidim ze asi nic sa nestane, hlavne ak som sa zmylila v neprospech seba... zle som totiz opisala udaje do DP..
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Jarka 1 Pozri príspevok
No tak, ale teraz tomu akosi neroumiem.
To si sa pomýlila v ktorom roku? Kedy vznikla strata? Neviem akým spôsobom súvisí ten omyl so stratou.
Moja odpoveď sa vzťahovala na omyl, keď si nepodáš opravné, alebo dodatočné DP a tak sa vzdáš nároku na vrátenie dane.
som ta poplietla asi... ale uz je to ok, bolo mi odpovedane, vdaka
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Jarka 1 Pozri príspevok
Súhlasím Smith a aj tomu rozumiem. Len nie som si istá, či to tak bolo v otázke myslené. Nejako mi to nesedí, že by sa pomýlila a nič nerobila.
zistila som to az teraz,nahodou,pretoze robim JU v exceli a opisala som zly udaj...
Tá suma nie je až taká malá.
viem... ale co uz...
Keď tam uviedla tú 1/5 začala som pochybovať o tom, kedy strata vznikla, alebo či len nevie, že môže odpočítať aj viac.
viem ze mozem aj viac, , asi to necham tak,s tou nespravnou sumou straty v moj neprospech... ci podat opravne DP?
Nepride potom DU na kontrolu? Ak podam opravne?
0 0
dopravca dopravca

dopravca je offline (nepripojený) dopravca

Pekný deň prajem, potreboval by som vedieť, či v roku 2005 už platila zrážková daň, a aká bola výška príjmu/ za rok 2005/ do ktorej daňovník nemusel podať DP. Ďakujem
0 0
jataky jataky

jataky je offline (nepripojený) jataky

Keď mám tento rok stratu, ešte neviem, akú, lebo som sa k tomu ešte nedopracovala, akú výšku si môžem uplatniť pri znižovaní základu dane nasledujúci rok, ak chcem si uplatniť celú stratu?
0 0
l.c. l.c.

l.c. je offline (nepripojený) l.c.

Ja som sa chcela spýtať na opravné daňové priznanie. Účtovníčka vo firme vyhotovila ročné zúčtovanie a pracovníčka mala preplatok, tak je to vrátila v mzde. Ja som sa s pracovníčkou rozprávala a nemala uplatnený bonus na dve deti, nakoľko mala ešte jedno potvrdenie o príjmoch a spolu zarobila viac ako polovicu minimálnej mzdy, tak jej prislúcha bonus za celý rok. Urobím nové opravné daňové priznanie, tak ako by malo byť. Ale čo s tými 700,- korunami, ktoré mala ako preplatok vrátený u zamestnávateľa. Uvediem to iba do oddlielu XIII - miesto pre osobitné záznamy. Poradí mi prosím niekto urýchlene?
Veľmi pekne ďakujem za Vaše názory.
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

l.c. Pozri príspevok
Ja som sa chcela spýtať na opravné daňové priznanie. Účtovníčka vo firme vyhotovila ročné zúčtovanie a pracovníčka mala preplatok, tak je to vrátila v mzde. Ja som sa s pracovníčkou rozprávala a nemala uplatnený bonus na dve deti, nakoľko mala ešte jedno potvrdenie o príjmoch a spolu zarobila viac ako polovicu minimálnej mzdy, tak jej prislúcha bonus za celý rok. Urobím nové opravné daňové priznanie, tak ako by malo byť. Ale čo s tými 700,- korunami, ktoré mala ako preplatok vrátený u zamestnávateľa. Uvediem to iba do oddlielu XIII - miesto pre osobitné záznamy. Poradí mi prosím niekto urýchlene?
Veľmi pekne ďakujem za Vaše názory.
Nové opravné? Neviem, či si sa v rýchlosti nepomýlila, alebo už tá pracovníčka podala riadne DP, potom opravné a teraz treba nové opravné?
Takže, ak mala urobené iba ročné zúčtovanie a bolo urobené nesprávne, tak podľa mňa treba podať Riadne daňové priznanie, aspoň mi to tak vychádza zo Zákona o dani z príjmov:

§32
(3) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, ak v tomto zdaňovacom období daňovník poberal

a) príjmy podľa § 5 od viacerých zamestnávateľov a zamestnávateľovi, ktorý mu vykonal ročné zúčtovanie, nepredložil požadované doklady od každého zamestnávateľa,
b) iné druhy príjmov podľa § 6 až 8, ak nie sú od dane oslobodené, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo ak daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7, alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.


Ten preplatok na dani, ktorý už zamestnancovi vrátený bol, by som asi odpočítala v riadku 62 (daň.prizn.A), takže by tam bola suma z Potvrdenia o príjme mínus suma z Ročného zúčtovania dane.
0 0
jataky jataky

jataky je offline (nepripojený) jataky

Aká strata z podnikania sa dá opočítatať z budúcoročného daňového základu celá, bez rozpočítavania na niekoľko rokov?
0 0
HankaH HankaH

HankaH je offline (nepripojený) HankaH

Dobrý deň, robím dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov PO za rok 2006, základ dane sa mi dosť výrazne znižuje. Čo okrem samotného tlačiva daňového priznania sa predkladá na daňový úrad? Ďakujem
0 0
Pukluš Pukluš

Pukluš je offline (nepripojený) Pukluš

Dobrý večer, čo v prípade, že za rok 2008 som uviedla nižšiu stratu, až teraz som zistila, že mala byť vyššia? Podať opravné DP? Za rok 2009 bude tiež strata.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Pukluš Pozri príspevok
Dobrý večer, čo v prípade, že za rok 2008 som uviedla nižšiu stratu, až teraz som zistila, že mala byť vyššia? Podať opravné DP? Za rok 2009 bude tiež strata.
Odporucam podat dodatocne danove priznania, lebo si zrejme budes chciet stratu (tu novu - vyssiu) odpocitat v nasledujucich rokoch.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať