Zavrieť

Porady

Druhý dôchodkový pilier

Prosíííím o radu, keď je niekto dlhodobo PN (niekoľko mesiacov), platí mu niekto nejaký odvod do druhého dôchodkového piliera? Od 11. dňa poberá vlastne len nemocenské dávky, takže sa neodvádzajú žiadne odvody, znamená to, že od 11. dňa nie je poistený do dôchodku a teda sa mu to ani nepočíta na dôchodok a sa mu ani nič neodvádza do druhého piliera? Nejako som sa v tom zamotala . Ďakujem za odpovede!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    NOVA40 Pozri príspevok
    Prosíííím o radu, keď je niekto dlhodobo PN (niekoľko mesiacov), platí mu niekto nejaký odvod do druhého dôchodkového piliera? Od 11. dňa poberá vlastne len nemocenské dávky, takže sa neodvádzajú žiadne odvody, znamená to, že od 11. dňa nie je poistený do dôchodku a teda sa mu to ani nepočíta na dôchodok a sa mu ani nič neodvádza do druhého piliera? Nejako som sa v tom zamotala . Ďakujem za odpovede!
    Ak sa neplatia odvody do SP, tak ani do II.pilliera nič nejde.

    NOVA40 je offline (nepripojený) NOVA40

    NOVA40
    Asi pred hodinou ma jedná dáme, z istej poisťovne presviedčala, že aj keď je človek dlhodobo na PN, tak mu idú odvody do druhého piliera. Normálne som zapochybovala o svojich vedomostiach. Ďakujem, že ste ma ubezpečili o správnosti môjho myslenia.

    stclaus je offline (nepripojený) stclaus

    stclaus
    dobry den,
    chcel by som sa opytat jednu otazku. som szco a v obdobi 16.11.07-31.12.07 som bol pn. pocas celeho obdobia som platil odvody v obvyklej vyske do zp aj sp. no teraz pozeram na vypis z dss a tam mi platba za obdobie ked som bol pn chyba. ako je to mozne ked odvody do sp som si platil normalne?

    vopred dakujem za odpoved

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Počas PN - ak ste poberali nemocenské - sa odvody ani príspevky na SDS neplatia. Ak ste ich platili, platili ste ich nad rámec zákona.

    Zaujímavá je reakcia Sociálnej poisťovne - príspevky nezaslala na dôchodkový účet v DSS ale si ich nechala a zrejme Vás neinformovala o danej skutočnosti - že ste nemali platiť nič...

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    NOVA40 Pozri príspevok
    Prosíííím o radu, keď je niekto dlhodobo PN (niekoľko mesiacov), platí mu niekto nejaký odvod do druhého dôchodkového piliera? Od 11. dňa poberá vlastne len nemocenské dávky, takže sa neodvádzajú žiadne odvody, znamená to, že od 11. dňa nie je poistený do dôchodku a teda sa mu to ani nepočíta na dôchodok a sa mu ani nič neodvádza do druhého piliera? Nejako som sa v tom zamotala . Ďakujem za odpovede!
    Osobne považujem tento fakt za jednu zo závažných chýb zákona 461/2003 Z.z. Podľa môjho názoru by sa v období, kedy poistenec poberá nemocenské dávky, mala z fondu nemocenského poistenia zasielať suma poistného na starobné poistenie a suma príspevku do DSS.

    Poistenec pri dlhšej PN síce má kompenzovaný nemocenským výpadok príjmu, ale takto mu "vypadne" časť dôchodku... Je to vážny systémový nedostatok zákona.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Žiadať od SP zaplatené poistné a príspevok na SDS naspäť. § 140 a § 145.

    Druhý dôchodkový pilier

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.