Zavrieť

Porady

Ako sa dostať do vlastného domu

Prosím Vás o radu.Mám problém s mojou mamou. Po smrti otca a brata vlastníme rodinný dom na polovicu. Ja momentálne bývam v byte. Chcem sa vrátiť do svojho rodného domu a postarať sa o svoju mamu ktorá je vážne chorá a má 78 rokov. Neustále ma odmieta hoci sa snažím o kontakt s ňou. Zistila som, že pri nej býva suseda ktorá ju štve proti mne. Keď som sa chcela dostať do domu tak boli vymenené zámky a táto suseda vlastní kľúč od nášho domu. Mne bráni vstúpiť do domu a suseda tvrdí, že sa o ňu postará. Je jasné, že ňou manipuluje a chce si privlastniť jej majetok. Prosí poraďte mi na koho sa mám nakontaktovať aby som mohla normálne komunikovať so svojou mamou.
Naposledy upravil Janka Tea Navrátilová : 28.04.15 at 16:39
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ako spoluvlastník (a treba zapojiť i brata do toho) - jednoducho si zistíteš, či suseda nemá náhodou tam prihlásený pobyt - ak áno - vykázať. Matku musíteš spracovať.
    Ako spoluvlastnícička máteš plný nárok vstúpiť do domu a ani suseda vám ti v tom nemôže brániť. Ak bráni, stačí jej pohroziť, že ju dáteš vykázať z domu, nakoľko sa tam zdržiava neoprávnene (aby bolo jasné - pokiaľ je viacej spoluvlastníkov, na to aby sa v nehnuteľnosti zdržiaval, je potrebný súhlas VŠETKÝCH!
    Pohrozte jej súdom, políciou (akože zlodejka... )
    Naposledy upravil misoft : 28.04.15 at 16:14
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Janka Tea Navrátilová Ja neviem ako sa nakontaktovať na mamu aby som sa s ňou mohla porozprávať. Odmieta stretnutie so mnou. Informácie mám od môjho syna . Chodí jej pomáhať a robiť okolo domu. Jeho tam pustí. Neviem či to riešiť cez ombucmana alebo mediatora . Neviem si predstaviť situáciu ,že by som tam išla s políciou proti matke. Ja som sa totiž od ľudí z dediny dozvedela , rozpráva o mne ,že ju chcem dostať na psychiatriu . Ja určite musím s ňou komunikova s nejakým svedkom.
    buchač Pokiaľ je mama svoprávna (ťažko chorá môže byť), tak veľa vody nenamútiš.
    Je to jej majetok a keď ho roztatári šírom šárom, nemáš šancu na nejaké právne opatrenia.
    ----------------------------------------------

    Tie opatrenia ?
    Susedka by šla svinským krokom z domu, len dym a čára za ňou a po nej iba smrad.

    Zvyšok ďalších krokov si domysli...
    Tweety Buchy, je polovičnou majiteľkou, rovnako ako mama, nečítaš pozorne.
    dmc Tento problem je viac o vztahoch ako o prave. Tvoje vztahy s matkou si musis doriesit sama - v tomto ti nikto nepomoze
    Janka Tea Navrátilová Dozvedela som sa, že tá suseda si vybavila opatrovatelský príspevok na mamu. Mňa nikto neoslovil . Bola som prekvapená lebo matka neni na tom až tak zle keď si chodí privyrábať ku dôchodku. Nechápem to sociálka neskúma rodinné problémy? Veď ja by som sa o ňu vedela postarať aj bez príspevku veď je to moja mama.
    Tweety Vybrala by som sa tam spolu so synom.
    lacotinka "" neviem ako sa nakontaktovať na mamu""

    syn tam chodí, tak asi cez syna !!!!!!!!!!!!!!
    Tweety mamin syn, jej brat je už mrtvy , obe majú dom na polovicu
    buchač ...a kua
    Som si pomýlil syna s bratom.


    To je prúúúúser...mažem všetko ...
    Tweety a to som ti už raz písala,nečítaš písmenká
    lacotinka Skoro dvacítka = Tweety (Dnes 21:29) syn je už mrtvy

    Tožžžžžžžž

    Potom asik len zo záhrobia :

    Janka Tea Navrátilová (Dnes 19:55) :

    Informácie mám od môjho syna . Chodí jej pomáhať a robiť okolo domu. Jeho tam pustí
    Tweety ale mamin syn, teda je brat
    misoft Nuž Janka Tea - v prvom rade - dostať susedu od tvojej mamky preč.
    Zistiť, ako sa dostala k opatrovateľskému. na čí popud, či ÚPSVaR to nejako overoval. Potom následne - ako priamy potomok a najbližší príbuzný argumentovať, že nie je potrebný opatrovanie tvojej mamky, nakoľko je ešte sebestačná a aktívna. A žiadať odobratie opatrovateľského príspevku susede. Potom, ak sa dosiahne to odobratie - nakopať ju do zadku a vyhnať svinským krokom z domu (či sa to bude, alebo nebude mamke páčiť).
    Pomocnú ruku by v tom mohol zohrať tvoj synátor (ktorého "babka" prijíma a komunikuje s ním) v tom, že by nenápadne a v náznakoch poukazoval na susedu, aký má z tvojej mamky prospech (poberá peniaze, zisťuje si, akú hodnotu má majetok a pod.) - možno sa jej oči otvoria. A za ďalšie (až sa spravia tie prvé veci) - susede sucho a dôrazne povedať, že akonáhle vkročí čo i len centimeter na pozemok - bude to mať dohru na súde...
    Vtedy treba jednoducho byť v ofenzíve, nedať jej šancu, aby nejako oponovala.
    A len tam bokom povedať, že sa dozvie celá dedina, aká je zlatokopka.... To bude pre susedu riadna hanba...
      zbaliť

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    V prvom rade by som preverila na UPSVar-e,na akom základe dostáva dotyčná opatrovateľský príspevok (čo je v žiadosti uvedené).Neriešila by som to s dotyčnou pracovníčkou,ale s vedúcim odd.,ktoré rozhoduje o príspevkoch (je možné,že dotyčná pracovníčka má rodinné alebo iné väzby so susedou).Over si,v čom spočíva jej starostlivosť,či bola kontrola stavu v dome u matky atď.Skús požiadať,aby príspevok prešiel na teba,že ty ako dcéra sa o matku postaráš,si spolumajiteľkou domu a neželáš si,aby sa tam nachádzala cudzia osoba.Dotyčná zrejme so starou paňou manipuluje a profituje z jej stavu,ktorý,predpokladám sa bude zhoršovať.Pre istotu si priebežne kontroluj tu:http://katasternehnutelnosti.sk/99-list-vlastnictva/
    s kým vlastníš dom,aby si to mohla (do troch rokov) napadnúť.
    Naposledy upravil Peggynka : 29.04.15 at 07:16
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj No pokiaľ je matka svojprávna, tak si môže za opatrovateľku vybrať koho sama chce. A dcéra jej do toho nemá čo pindať. Dokonca matka sa môže vydať za koho chce a nemusí čakať na súhlas dcéry.
    To že suseda s matkou môže manipulovať je iná vec.
    Peggynka Tam je podstatný zdravotný stav a niekde začať musí
    Katy a R janko - je pravda, že matka si môže vybrať za opatrovateľku susedu - ak tak chce. Ale nezabúdaj, že polovica domu patrí dcére - ona má tam tiež právo bývať ... a nieže susedka vymení kľúče a nepustí ju tam ??
    Samozrejme - nevieme, prečo to došlo sem, aký je vlastne zdravotný stav, pečo sú vzťahy takéto....??? možno je susedka zlatokopka - a možno je dobrá a starostlivá opatrovateľka
    marjankaj Takúto patovú situáciu možno riešiť súdom o vysporiadaní podielového spoluvlastníctva. Čo asi tiež nebude práve orechové. Keďže dohoda je v nedohľadne.
    marjankaj Ústava hovorí
    Čl.21
    (1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

    Nehovorí sa o vlastníctve. Ak prenajmeš byt, tak nemáš právo doň vstupovať bez súhlasu nájomníka.
    marjankaj Keď to nejde, tak to nejde. Pôjde to inak.
    Pozri aj občiansky zákonník
    § 139
    (1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
    (2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
    (3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.
    misoft Podobne som to komentoval - vyššie.....
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ja by som poradila - že cez syna bude najlepšie dať vzťahy aspoň trošku do poriadku.
    prípadne začni u jej lekára, že ako to vlastne s ňou je ? ... a možno by nezaškodilo aj so susedkou sa pekne porozprávať - aspoň zistíš, aké má úmysly ?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft To-to-to - i ja v komentári som to napísal....
    Janka Tea Navrátilová ďakujem za príspevky. bola som osobne za mamou. nedá sa s ňou vôbec normálne komunikovať. ona ma má za človeka ktorý nikdy pre ňu nič neurobil. a nechce odomňa nič. dokonca tvrdí ,že ju chcem dostať do blázinca. velmi mi to ublížilo. dokonce mi povedala ako o mňe rozpráva pred ľudmi že som nikdy nič nerobila dokonca ona sa vraj starala o mňa aj moje deti... ja som sa pred 7 rokmi musela odsťahovať lebo môj brat pil a bol agresívny neraz zautočil na ňu mala aj modriny.. brat zomrel tak ,že spadol opitý zo schodov... po jeho pohrebe sa priznala ako ho z každej práce vyhodili a doma sa o nič nestaral.. teraz to neni pravda on bol jej jediné dieťa...povedala mi , že tú svoju polovicu už na niekoho prepísala..určite na susedu... .neviem ako ďalej asi by to bolo dobré dať nejakému právnikovi.
    Katy a R však to ľahko zistíš - či naozaj je nejaká zmena vo vlastníctve domu - stačí kliknúť na kataster.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Janka Tea Navrátilová (Dnes 20:38) Dozvedela som sa, že tá suseda si vybavila opatrovatelský príspevok na mamu. Mňa nikto neoslovil . Bola som prekvapená lebo matka neni na tom až tak zle keď si chodí privyrábať ku dôchodku. Nechápem to sociálka neskúma rodinné problémy? Veď ja by som sa o ňu vedela postarať aj bez príspevku veď je to moja mama.
    ==================================

    Máš tak pádny argument v rukách, že si to ani neuvedomuješ ...
    -------------------------------------------
    Len jeden rozhovor medzi štyrmi očami by stačil.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety matka musela s opatrovateľkou sama súhlasiť
    buchač Tweety

    Neblázni.....daj si do súvisu určité veci.
    Tweety Musí byť na žiadosti súhlas opatrovaného. Ale tu je problém niekde inde.
    karol.za juraj napríklad:Pobyt na rovnakej adrese ako opatrovaný musí mať iba opatrovateľ, ktorý nie je jeho príbuzným.

    Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6708044/ak...#ixzz3YdMzekrL
    misoft A tu je ten pes zakopaný...... "opatrovateľka" má potom cestu vydláždenú k prípadnému majetku.
    buchač karol.za (Dnes 21:30) juraj napríklad:Pobyt na rovnakej adrese ako opatrovaný musí mať iba opatrovateľ, ktorý nie je jeho príbuzným.
    ===================================
    Kde je napísané,že opatrovaný môže ešte aj pracovať ?

    Lebo toto bolo v zadaní otázky....ale tá je už upravená, takže viď môj príspevok, kde som dal kopírovanie danej skutočnosti.
    ---------------------------------------------------
    Takže téma v podstate o ničom ...
    marjankaj Takých tém je tu plno. Ako keby na pomocných školách zaviedli internet.
    felix1 Priprav si argumenty a moznosti kde pre susedu nezostene NIC z nehnutelneho majetku
    marjankaj Aké argumenty? Keď matka vydedí dcéru a závetom odkáže svoj celý majetok susede? Dcéra sa o ňu nestará, suseda áno. Navyše s ňou býva v jednej domácnosti.
    buchač Dalo by sa uvažovať nad jedným spôsobom,ktorý je ale trochu nemorálny a aj trochu riskantný.
    Nemorálnosť spočíva v tom, že dať matku na súd za účelom zbavenia svojprávnosti.
    Riziko je zasa v tom, že v prípade prehry sa matka zrealizuje už na 100% a porieši majetok.
    -------------------------------------------------

    Ale ako som spomenul...suseda - opatrovateľka by v mojom prípade ťahala za oveľa kratší koniec.
    Doslova a do písmena by som ju vydrbal z domu a to aj v prípade, ak by som porušil nejaké zákony.
    -------------------------------------------------

    ALE najprv a veľmi razantne a neodkladne je potrebné urobiť poriadok s matkou.
    Starí ľudia sú v určitom veku už raz takí...a dôvodov na to je viacero...a rodina má fest problémy.
    Poznám - zažil som (určité problémy) - viem, o čom hovorím.
      zbaliť

    Ako sa dostať do vlastného domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.