Zavrieť

Porady

ako sa dostať do vlastného bytu?

Získal som v dražbe byt, ktorého vlastníctvo na mňa prešlo udelením príklepu, na základe notárskej zápisnice mi mal byť odovzdaný. Bývalí majitelia to odmietli a zostali, ja musím platiť poplatky do spoločenstva a podľa polície musím čakať dokiaľ mi kataster nedá originál LV, kataster má zo zákona 60 dní a až potom ich môžem vyhodiť. Akú môžem potom na nich podať žalobu? /neoprávnené používanie cudzej veci, bezdôvodné obohatenie, krádež a pod?/Tá krádež preto, lebo už zmizlo z bytu všetko okrem dlažby. Existuje spôsob ako ich dostať z bytu skôr?
pju Ako to dopadlo, trestne oznámienie dá sa s vami kontaktovať ?
Andrea.su aj mna by to zaujimalo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Tezaurus Pozri príspevok
    existuje aj zrychleny zapis do katastra
    ide o záznamové, nie vkladové konanie

    Polícia nemá pravdu, pretože vlastníctvo na Teba prechádza udelením príklepu, kataster len zaznamenáva túto skutočnosť.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Takže tu platí, že prechod vlastníckeho práva, kedy sa vydražiteľ stáva vlastníkom je moment udelenia príklepu za podmienky, že zaplatil cenu dosiahnutú vydražením. Záznam v katastri nehnuteľností má už iba evidenčný charakter. Výhodou kúpy nehnuteľnosti v dražbe je aj fakt, že vydražením nehnuteľnosti spravidla zanikajú všetky záložné práva, ktoré na nej viazli a vydražiteľ získa nezaťažený predmet dražby. Vydražiteľ tiež nemusí platiť správe katastra v súvislosti so zápisom prechodu vlastníckeho práva ani dražobnej spoločnosti žiadne poplatky. Takže polícia musí uznať tvoj majetok na základe odpisu notárskej zápisnice a mala konať.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Pri dražbe je rizikom neochota predchádzajúceho vlastníka vypratať vydraženú nehnuteľnosť. Takéto konanie bývalého vlastníka však môže byt trestným činom podľa § 218 Trestného zákona (neoprávnený zásah do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru).Okrem trestného oznámenia môže nadobúdateľ podať na súd návrh na vypratanie nehnuteľnosti.

    § 218 Trestného zákona:

    Neoprávnený zásah do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru

    (1) Kto protiprávne obsadí alebo užíva dom alebo byt iného alebo kto oprávnenej osobe v užívaní domu alebo bytu neoprávnene bráni, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

    (2) Kto protiprávne vnikne, obsadí alebo užíva nebytový priestor iného alebo kto oprávnenej osobe v užívaní nebytového priestoru neoprávnene bráni, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

    (3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
    a) závažnejším spôsobom konania, alebo
    b) z osobitného motívu.
    Naposledy upravil GabiZ : 02.03.11 at 07:46

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Choď s notárskou zápsinicou na políciu, ukáž im znenie zákona .... ale policajný zbor má usmernenie ešte od gen. Labku, že nemôže asistovať pri vyprataní, iba ak na základe právoplatného a vykonatľného rozhodnutia súdu ... napriek tomu, že si vlastníkom ....

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    To čo som hovorila je v zákone č. 527/2002 Z. z. Zákon o dobrovoľných dražbách, konkrétne v § 27:

    Nadobudnutie vlastníctva alebo iného práva

    (1) Ak uhradil vydražiteľ cenu dosiahnutú vydražením v ustanovenej lehote, prechádza na neho vlastnícke právo alebo iné právo k predmetu dražby udelením príklepu. Ku dňu zaplatenia ceny dosiahnutej vydražením vydražiteľom zaniká pohľadávka veriteľa v rozsahu uspokojenia veriteľa z výťažku dražby.

    § 29

    Odovzdanie predmetu dražby

    (1) Ak nadobudol vydražiteľ vlastnícke právo alebo iné právo k predmetu dražby, je dražobník povinný podľa podmienok uvedených v oznámení o dražbe odovzdať predmet dražby a listiny, ktoré osvedčujú vlastnícke právo a sú nevyhnutné na nakladanie s predmetom dražby alebo osvedčujú iné práva vydražiteľa k predmetu dražby, bez zbytočného odkladu vydražiteľovi; vydražiteľ prevzatie predmetu dražby písomne potvrdí.

    Ak nadobudol vydražiteľ vlastnícke právo k predmetu dražby, predchádzajúci vlastník je povinný odovzdať predmet dražby na základe predloženia osvedčeného odpisu notárskej zápisnice a doloženia totožnosti vydražiteľa za podmienok uvedených v oznámení o dražbe bez zbytočných prieťahov.

    Toto by malo pomôcť aj pri komunikácii s políciou, ktorá si to veľmi zjednodušila, ale tu sú argumenty, podľa ktorých by mali postupovať, aby si sa dostal k svojmu majetku.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Inak v oznámení o konaní dražby mali byť uvedené aj podmienky odovzdania predmetu dražby vydražiteľovi (osobe, ktorá predmet dražby vydražila). Čo tam máš napísané?

    ivan173 je offline (nepripojený) ivan173

    ivan173
    Presná formulácia-Ak ide o nehnuteľnosť odovzdá predchádzajúci vlastník predmet dražby na základe predloženia osvedčeného odpisu notárskej zápisnice a doloženia totožnosti vydražiteľa bez zbytočných prieťahov

    ivan173 je offline (nepripojený) ivan173

    ivan173
    Len ako presvedčiť políciu, tá trvá na LV a najprv musím na meste zrušiť bývalým majiteľom trvalý pobyt čo bez LV tiež nechcú

    ivan173 je offline (nepripojený) ivan173

    ivan173
    Ďakujem Vám, GabiZ a doktor23 a zajtra skúsim podať to trestné oznámenie podľa § 218 Trestného zákona

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Ešte jedna otázka. Po ukončení dražby si nedostal náhodou zápisnicu o odovzdaní predmetu dražby, ktorú mal vyhotoviť dražobník?

    ivan173 je offline (nepripojený) ivan173

    ivan173
    Nie, nedostal, iba potvrdenie o vydražení predmetu dražby a následne poštou 2 x notársku zápisnicu /odpis/. Pôvodne mi to mal odovzdať zamestnanec dražobnej spoločnosti, ale ked som poslal mail /minulý týždeň/, nedostal som zatiaľ žiadnu odpoved.
    kopretinka 15.06.16 21:16 odstránil(a) z Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.