Zavrieť

Porady

§116 ZP vs rezerva na nevyčerpané dovolenky

Dilemou tejto temy je preco by som mal tvorit rezervu na nevycerpane dovolenky zo suctu VSETKYCH nevycerpanych dni k 31.12.2009.

Zameriavam sa tu na spravnost uctovnictva. Nie na moznost mat co najviac odpocitatelnych poloziek z dane.

Konkretny priklad (8 hod. pracovny uvazok):
Jozef: 23 dni nevycerpanej dovolenky k 31.12.2009
Anka: 11 dni nevycerpanej dovolenky k 31.12.2009

Kym ma niekto nevyvedie z omylu, tak tvrdim, ze spravne (z hladiska co najvernejsieho uctovnictva) je mat rezervu iba na 3 Jozefove dni a nie na vsetkych 34 dni.

Preco?:
Fakt 1 (§113 ZP): Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka.

Fakt 2 (§116 ZP): Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Ja to chápem tak, že ak by si náš Jozef v 2010 nevyčerpal celú starú dovolenku z r. 2009, celych 23 dni (nie vsak vinou zamestnavatela), tak mu k 31.12.2010 prepadnú 4 týždne tejto starej dovolenky a zamestnavatel je povinny mu preplatit v decembrovej 2010 vyplate len 3 dni (23-(4*5)). A preto tvorím rezervu len na 3 dni, aby som mal v účtovníctve presny odraz skutocnosti.
Anka, ta ked si tiez nestihne vycerpat tuto staru dovolenku 11 dni v r.2010, tak je prepadne celkom, bez moznosti preplatenia, ako to ja chapem z §116 ZP, ods. 2 a 3.


PROSIM PORADAKOV O POMOC, pretoze si nie som isty, ci je moj nazor a toto uctovanie v poriadku.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    konečne niekto s rovnakým nazorom ako ja.
    Kedysi - roky dozadu som bojovala za to, aby sa táto rezerva robila inak, než sa zvykne robiť. Po siahodlhých diskusiách ktosi nado mnou využil právo veta a povedal že "...celá republika to tak robí"...... a teda budeme aj my.
    Medzičasom sa novelizoval ZP, takže pribudol napr. takýto argument ako je v zadaní.
    Môj argument sa zakladal na tom, že ak pracovník bude čerpať tzv.staru dovolenku, tak dostane náhradu za jej čerpanie, ale nedostane mzdu, ergo - mzdové náklady sa nezmenia.
    Iný môj argument - ku koncu roka sa výrazne často menila priemerka v dôsledku rôznych odmien ku koncu roka a tak boli rezervy skreslené - zväčša nadhodnotené.
    ===========
    Môj záver, rezerva sa má tvoriť vo výške, ktorá zodpovedá možným naviac nákladom v budúcom roku (rokoch), pričom sa vzťahuje na výnosy bežného obdobia.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Zamestnanec si v druhý deň riadnej dovolenky (z 25 dní výmery) zlomil nohu, do konca roka už nemohol vyčerpať ani jeden deň, pretože "´premaródil" 6 mesiacov, po krátení dovolenky mu zostalo 22 dní, čiže 2 dni "prepadli" a 20 preniesol do nasledujúceho roka, kde už potom mal 45 dní.
    Samozrejme,tieto nemal šancu vyčerpať, tak mu každý rok zostane 15-20 dní dovolenky z bežného roka, ku ktorým 1.1. pribudne 25 dní.

    Podľa vás by teda na tieto dni nemal nárok?
    A to len zato, že si dolámal nohu?

    Michael je offline (nepripojený) Michael

    Michael
    Heh, uz viem, ze ani auditor nema vyhraneny jednotny nazor, ze ako to ma byt, kedze: "...vsetci to tak robia...".

    Este jedna vec a tou su mozno dva pohlady na problematiku:

    a) moj prvotny pohlad, opisany v prvom prispevku a dovysvetleny Kejkou.

    b) druhy pohlad na to, ze podla §116, ods. 1 patria za vycerpanu dovolenku zamestnancovi nahrady vo vyske priemernej mzdy. No a to vedie cez to, ze rezerva je:
    - existujuca povinnost vyplyvajuca z minulych udalosti -> a tu je ten druhy, pohlad, ze vlastne narok na tu nahradu vznikol uz v r.2009, no vyplatený bude až pri čerpaní dovolenky v r.2010.
    - ktora bude mat vplyv na cash outflow,
    - s neurcitym casovym vymedzenim -> nie je iste, kedy sa dovolenka vyberie.
    - s neurcitou vyskou cash outflowu -> kedze pozname len aktualny priemer, no nepozname priemer mzdy, ktorou sa bude vyplacat.

    Ou jeje....

    Mám už pocit, že som ako pes, ktorý si naháňa svoj vlastný chvost

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Michael Pozri príspevok
    Heh, uz viem, ze ani auditor nema vyhraneny jednotny nazor, ze ako to ma byt, kedze: "...vsetci to tak robia...".

    Este jedna vec a tou su mozno dva pohlady na problematiku:

    a) moj prvotny pohlad, opisany v prvom prispevku a dovysvetleny Kejkou.

    b) druhy pohlad na to, ze podla §116, ods. 1 patria za vycerpanu dovolenku zamestnancovi nahrady vo vyske priemernej mzdy. No a to vedie cez to, ze rezerva je:
    - existujuca povinnost vyplyvajuca z minulych udalosti -> a tu je ten druhy, pohlad, ze vlastne narok na tu nahradu vznikol uz v r.2009, no vyplatený bude až pri čerpaní dovolenky v r.2010.
    - ktora bude mat vplyv na cash outflow,
    - s neurcitym casovym vymedzenim -> nie je iste, kedy sa dovolenka vyberie.
    - s neurcitou vyskou cash outflowu -> kedze pozname len aktualny priemer, no nepozname priemer mzdy, ktorou sa bude vyplacat.

    Ou jeje....

    Mám už pocit, že som ako pes, ktorý si naháňa svoj vlastný chvost
    B je správne
    Rezerva je budúca povinnosť s neurčitou časovou alebo hodnotovou vymedzenosťou, ktorá vznikla z minulých záväzkov.

    §116 ZP vs rezerva na nevyčerpané dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.