Zavrieť

Porady

Odvody a daň z dvoch rôznych dohôd

Dobrý deň,

počas letných prázdnin som pracovala na dohodu o brigádnicej práci študenta, zamestnávateľ mi povedal že si na mňa uplatňuje daňový bonus. Zároveň že si ma bude evidovať ešte do novembra, ked občas zaskočím. Teraz som ale uzavrela dohodu o nepravidelnom príjme v druhej spoločnosti. Chcem sa teda opýtať ako je to s odvodmi a od akej sumy budem platiť daň a čo všetko pre mňa vyplyva teda. Aj naďalej som študent.

Zamestnávateľ mi nevedel presne povedať ani jeden presne povedať a na daňovom ma odkázali na sociálku sa ísť zase pytať, no kolotoč. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
veronikasad trošku to máš pomýlené, daňový bonus si na teba uplatňuje jeden z tvojich rodičov. Podpísala si u prvého zamestnávatela Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a uplatnila si si aj Odvodovú výnimku v sociálnej poisťovni ?
TakUrcite Iba vyhlasenie pre tú nezdaniteľnú časť. Daňový bonus som si pomýlila v tej rýchlosti teraz.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Zamestnávateľ si neuplatňuje DB, to si uplatňujú rodičia. Možno na základe podpísaného vyhlásenia uplatňuje nezdaniteľnú sumu, to je niečo iné.
    Ty máš povinnosť akurát u druhého zamestnávateľa také vyhlásenie nepodpísať.
    Dohody môžeš mať dve aj viac. Každý zamestnávateľ tvoju odmenu rieši sám.
    Napr. ten druhý ti bude strhávať daň, inak sa nedá. každý z nich bude strhávať aj odvody, inak sa nedá.
    Po skončení dohody si vyžiadaj Potvrdenie o príjme, najneskôr 01/2016 u druhého zamestnávateľa a toho prvého požiadaj o ročné zúčtovanie - najlepšie hned začiatkom februára 2016. Daň sa ti vráti, ak za celý rok celkové príjmy prekročia cca 4000 Eur.
    TakUrcite Aha, tak nezdaniteľnú časť som myslela nie daňový bonus, pardon. A pokiaľ bude príjem vyšší ako 4000 Eur, tak musím podať daňové priznanie a z vypočítanej sumy odviesť daň teda tak ?
    KEJKA nie, všetko urobí zamestnávateľ v RZD, ak budeš mať príjem po odpočítaní odvodov vyšší ako je nezdaniteľná suma, tak z toho rozdielu zaplatíš daň.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov môžeš mať podpísané len u jedného zamestnávatela. Teraz keď máš dvoch, zváž u ktorého budeš zarábať viac. Ak u druhého zamestnávatela, tak choď za mzdárkou prvého a podpíš ukončenie uplatňovania mesačnej nezd.časti a podpíš nové Vyhlásenie u druhého zamestnávatela.

    Píšeš, že si študentka. Ak mesačne nezarobíš viac ako 200€, môžeš si u jedného zo zamestnávateľov podpísať Uplatnenie odvodovej výnimky a odvody do sociálnej poisťovne platiť nebudeš. Platí len na dohodu o brigádnicej práci študenta a uplatniť sa môže LEN u jedného zamestnávateľa.

    Odvody a daň z dvoch rôznych dohôd

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.