Zavrieť

Porady

Opravná položka k fa v EUR

Prosím Vás ak mám fa vystavenú v EUR k 13.2.2007 vo výške 12.740,40 EUR, čo činí 442.181,10 Sk, chcem vytvoriť OP, pretože nezaplatili vôbec nič, a neviem z akej sumy, či zo sumy 442.181,10, alebo zo zostatku k 31.12.2007 po prepočte EUR na SK, pretože fa je v cudzej mene.

OP vytvorím vo výške 20%, z dôvodu zmeny zákona od 01.01.2008 a nie je to pripočítateľná položka k základu dane, že?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    ivana184 Pozri príspevok
    Prosím Vás ak mám fa vystavenú v EUR k 13.2.2007 vo výške 12.740,40 EUR, čo činí 442.181,10 Sk, chcem vytvoriť OP, pretože nezaplatili vôbec nič, a neviem z akej sumy, či zo sumy 442.181,10, alebo zo zostatku k 31.12.2007 po prepočte EUR na SK, pretože fa je v cudzej mene.

    OP vytvorím vo výške 20%, z dôvodu zmeny zákona od 01.01.2008 a nie je to pripočítateľná položka k základu dane, že?
    K prepočtu pohľadávok a OP v cudzej mene k 31.12.2007 len zacitujem z § 24 Postupov účtovania PÚ (takže prepočítavaš ):

    "(3) Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa kurzový rozdiel z ocenenia majetku a záväzkov podľa § 4 ods. 7 zákona účtuje na ťarchu účtu 563 – Kurzové straty alebo v prospech účtu 663 – Kurzové zisky, s výnimkou prípadov podľa odsekov 4 a 5. Rovnako sa postupuje pri účtovaní kurzových rozdielov z opravných položiek a rezerv v cudzej mene."

    Čo sa týka výšky vytvorenej OP, nemala by si podľa mňa "kopírovať " ZoDP, OP sa v zmysle § 18 Postupov tvoria v sume opodstatneného predpokladu zníženia hodnoty majetku oproti jeho oceneniu v účtovníctve. Musíš zvážiť výšku rizika neuhradenia pohľadávky dlžníkom a podľa neho si stanoviť výšku tvorenej OP. Ak je to podľa Teba 20%, potom je to v poriadku, len ma zaujal Tebou uvedený dôvod výšky tvorenej OP (novela ZoDP od 01.01.2008, podľa ktorej bude naozaj takáto tvorba OP k 31.12.2008 daňovým výdavkom len do výšky 20% - § 20 ods.14 písm a)).

    Podľa znenia § 20 ods. 14 písm. c) ZoDP účinného do 31.12.2007 bude tvorba OP k 31.12.2007 v Tvojom prípade daňovým výdavkom až do výšky do 75 % menovitej hodnoty pohľadávky bez jej príslušenstva.

    Opravná položka k fa v EUR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.