Zavrieť

Porady

Odstavenie teplej vody cez deň

Zdravím Vás,
prosím o radu ako postupovať v mojom prípade.Som vlastník bytu, ktorého správcom je SVB. Keďže máme výmeníkovu stanicu v spoločných priestoroch, predseda navrhol, aby sme ušetrili, nech teplá voda netečie, nielen od 23.00 do 5.00, ale aj cez deň od 9.00 do 15.00. Samozrejma som s tým nesuhlasil, ale bol som v menšine a tak vodu skutočne vypli aj cez deň. Kedže sme aj tak cez deň v práci a deti s školke, tak sme sa s tým "zmierili."V minulom roka sa nám narodilo dieťatko a tak som na schodzi navrhol, aby teda teplu vodu zapli, pretože úspory sú minimálne.A predsa je v paneláku viac mamičiek s detičkami doma a teplú vodu cez deň potreuju. Predseda mi však po schodzi oznámil, že zapnutie teplej vody neodsuhlasila polovica vlastníkov (myslím, že ich dosť ovplyvnil) a vraj, keď bude viac ako polovica podpisov, tak budu o tom uvažovať. Tak to ma dosť pobúrili... Nabuduce keď bude polovica "súhlasiť" tak vypnú cez deň elektrinu, alebo studenú vodu??? Je možné takto zasahovať do našich práv?
Ako mám postupovať? Nie je na takého závažné rozhodnutie ako odstavenie teplej vody cez deň potrebný suhlas každeho vlastníka?
Ďakujem.
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

mirkarog Pozri príspevok
Zdravím Vás,
prosím o radu ako postupovať v mojom prípade.Som vlastník bytu, ktorého správcom je SVB. Keďže máme výmeníkovu stanicu v spoločných priestoroch, predseda navrhol, aby sme ušetrili, nech teplá voda netečie, nielen od 23.00 do 5.00, ale aj cez deň od 9.00 do 15.00. Samozrejma som s tým nesuhlasil, ale bol som v menšine a tak vodu skutočne vypli aj cez deň. Kedže sme aj tak cez deň v práci a deti s školke, tak sme sa s tým "zmierili."V minulom roka sa nám narodilo dieťatko a tak som na schodzi navrhol, aby teda teplu vodu zapli, pretože úspory sú minimálne.A predsa je v paneláku viac mamičiek s detičkami doma a teplú vodu cez deň potreuju. Predseda mi však po schodzi oznámil, že zapnutie teplej vody neodsuhlasila polovica vlastníkov (myslím, že ich dosť ovplyvnil) a vraj, keď bude viac ako polovica podpisov, tak budu o tom uvažovať. Tak to ma dosť pobúrili... Nabuduce keď bude polovica "súhlasiť" tak vypnú cez deň elektrinu, alebo studenú vodu??? Je možné takto zasahovať do našich práv?
Ako mám postupovať? Nie je na takého závažné rozhodnutie ako odstavenie teplej vody cez deň potrebný suhlas každeho vlastníka?
Ďakujem.

od 23.00 do 5.00, súhlasím, to je bežné aj tam kde vymenikové stanice nie sú - je to nočná výluka kotolní

ale aj cez deň od 9.00 do 15.00
. tak s týmto by som v žiadnom prípade nesúhlasila.
Je to síce možné rozhodnúť na zhromaždení vlastníkov, /o inom čase nedodania TÚV/...ale to už sú vo Vašom dome všetci na hlavu, že toto rozhodli? Však ak budem nutne potrebovať osprchovať, nebudem si vodu prihrievať na sporáku. To môžte zrovna od 24.00 do 5.00 alebo doobeda vypínať výťahy ak máte, alebo ani nesvietiť na schodišti, však máte baterky...no to som ešte nepočula takto žiť v dome. Jednoznačne musíš ostatných presvedčiť, že to nieje správna cesta ako šetriť. Ty si chceš za to platiť a aj to využívať.
Naposledy upravil Halli : 29.01.10 at 10:44
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mirkarog mirkarog

mirkarog je offline (nepripojený) mirkarog

Vďaka za reakciu, je to vážne tak, ak treba dieťa umyť, tak buď ho budeš umývať v ľadovej vode, alebo si za každým musím dať zohrať vodu v kanvici a to nehovorím o riade, o tom, že cez leto budeme chodiť do piesku atd...No ale ja nemám čas ani chuť chodiť od jedného suseda k druhému a o ničom ich presviečať. Nie je na to niečo v zákone? Pekný deň
0 0
RomanNR RomanNR

RomanNR je offline (nepripojený) RomanNR

Neviem, ale na Tvojom mieste by som zavolal na SEI, ci je to vobec mozne o niecom takom hlasovat. Ak ano tak sa obavam ze casom
niektori ludia budu chciet vyonut kurenie, (lebo vsak im zima nevadi, ved sa oblecu). Tiez mam male deti a neviem si predstavit takyto stav. Co su uz vsetci ozaj padnuti na hlavu.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

mirkarog Pozri príspevok
Vďaka za reakciu, je to vážne tak, ak treba dieťa umyť, tak buď ho budeš umývať v ľadovej vode, alebo si za každým musím dať zohrať vodu v kanvici a to nehovorím o riade, o tom, že cez leto budeme chodiť do piesku atd...No ale ja nemám čas ani chuť chodiť od jedného suseda k druhému a o ničom ich presviečať. Nie je na to niečo v zákone? Pekný deň

Nuž ak ste SVB je tam veľa možností o ktorých si rozhodujú vlastníci sami a v zmluvách na dodávku TUV je zvyčajne napísané kedy sa dodáva TUV , ak sa s odberateľom nedohodne inak....Nie vždy všetky rozhodnutia vlastníkov sa zakladajú na zrelej úvahe a tak je potom v dome zbytočná "vojna"
Ak je u Vás nadpolovičná vačšina takto "vyspelá" tak to budeš mať ťažké.Ale dožaduj sa toho. Zákon je zákon a rozum je rozum. Vo Vašom dome ho asi niekam podeli...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

mirkarog Pozri príspevok
Predseda mi však po schodzi oznámil, že zapnutie teplej vody neodsuhlasila polovica vlastníkov
Ďakujem.

K tomuto len toľko, že hlasovať nadpolovičnou vačšinou sa malo o zrušení dodavky v uvedenom čase , nie o obnovení. Choď za predsedom a povedz mu že zvolaš zhromaždenie /najdi tretinu súhlasov k tomu / a že žiadaš, aby bolo o tom hlasované na zhromaždení, nie písomne od bytu k bytu. Ak nepomôže oznamiť mu toto, tak to zrealizujte.
0 0
mirkarog mirkarog

mirkarog je offline (nepripojený) mirkarog

vďaka, už som na to myslel, ale mi máme celkovo 28 bytov, z toho 9 je v podnájme, kde sa predseda stretáva s vlastníkmi osobne- nechodia na schôze. 3 byty sú prázdne, s štádiu predaja, tak s podporou týchto tiež nemožno rátať. A z toho čo ostalo su asi tretina starší ľudia, ktorým keď predseda povie, že sa ušetrí tak by neváhali keby netiekla voda celý deň.. Tak asi tak....Tak 6-7 rodín je nespokojných s takými podmienkami.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

No neviem, či môže v takýchto prípadoch rozhodnúť naspolovičná väčšina vlastníkov bytov, skôr by som povedala, že musí súhlasiť 100% vlastníkov bytov, lebo sa mi to zdá úplne mimo uvažovania ľudí žijúcich v 21 storočí. Myslí, že ani neusporíte, lebo po úplnom vychladnutí systému, potrubia, vody, sa musí veľký objem vody ohrievať na potrebnú teplotu a pri bežnej cirkulácii a malom odbere je len prihriatie o pár stupňov.
Tak s týmto som sa ešte nestretla a myslím, že to nie v poriadku z pohľadu zákona.
0 0
miramax1 miramax1

miramax1 je offline (nepripojený) miramax1

Nechápem Tvojich susedov ako môžu byť bez teplej vody čase od 9.00 do 15.00h. Keď chcú šetriť, nech šetria niekde inde a nie na samozrejmostiach dnešnej doby,medzi ktoré patrí aj teplá voda. Čo tam bývajú sami dôchodci , ktorí nemajú malé deti a nevedia pochopiť, že bez teplej vody je to ťažké?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mirkarog Pozri príspevok
Zdravím Vás,
prosím o radu ako postupovať v mojom prípade.Som vlastník bytu, ktorého správcom je SVB. Keďže máme výmeníkovu stanicu v spoločných priestoroch, predseda navrhol, aby sme ušetrili, nech teplá voda netečie, nielen od 23.00 do 5.00, ale aj cez deň od 9.00 do 15.00. Samozrejma som s tým nesuhlasil, ale bol som v menšine a tak vodu skutočne vypli aj cez deň. Kedže sme aj tak cez deň v práci a deti s školke, tak sme sa s tým "zmierili."V minulom roka sa nám narodilo dieťatko a tak som na schodzi navrhol, aby teda teplu vodu zapli, pretože úspory sú minimálne.A predsa je v paneláku viac mamičiek s detičkami doma a teplú vodu cez deň potreuju. Predseda mi však po schodzi oznámil, že zapnutie teplej vody neodsuhlasila polovica vlastníkov (myslím, že ich dosť ovplyvnil) a vraj, keď bude viac ako polovica podpisov, tak budu o tom uvažovať. Tak to ma dosť pobúrili... Nabuduce keď bude polovica "súhlasiť" tak vypnú cez deň elektrinu, alebo studenú vodu??? Je možné takto zasahovať do našich práv?
Ako mám postupovať? Nie je na takého závažné rozhodnutie ako odstavenie teplej vody cez deň potrebný suhlas každeho vlastníka?
Ďakujem.
V Y H L Á Š K A
Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky
zo 6. apríla 2005
o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa

§ 1, odsek 5, 6 a 7

(5) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je
dodávateľ povinný dodávať denne od 4.00 h do 23.00 h,
ak sa s odberateľom nedohodnú3) inak.
(6) Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne
v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom
v zmluve o dodávke a odbere tepla.2)


( Zákon 657/2004, § 2, písmeno d



Základné pojmy

Na účely tohto zákona sa rozumie:


d) dodávateľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá je držiteľom povolenia na rozvod tepla podľa tohto zákona a ktorá dodáva teplo odberateľovi alebo rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi,
)

(7) Dodávku tepla na iné využitie, ako je uvedené
v odsekoch 5 a 6, je dodávateľ povinný dodávať podľa
odberového diagramu dohodnutého v zmluve o dodávke
a odbere tepla.2)

§ 2

Určená kvalita dodávky tepla

(3) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je
dodávateľ povinný dodávať tak, aby teplota teplej úžitkovej
vody na výtoku u konečného spotrebiteľa bola
najmenej 45 °C a najviac 55 °C.


Takže na dobe po 23 hod do 5 hod sa je možné dohodnúť. Ale dohoda v čase od 9 hod. do 15 hod je v rozpore so zákonom.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

slavica Pozri príspevok
Nuž ak ste SVB je tam veľa možností o ktorých si rozhodujú vlastníci sami a v zmluvách na dodávku TUV je zvyčajne napísané kedy sa dodáva TUV , ak sa s odberateľom nedohodne inak....Nie vždy všetky rozhodnutia vlastníkov sa zakladajú na zrelej úvahe a tak je potom v dome zbytočná "vojna"
Ak je u Vás nadpolovičná vačšina takto "vyspelá" tak to budeš mať ťažké.Ale dožaduj sa toho. Zákon je zákon a rozum je rozum. Vo Vašom dome ho asi niekam podeli...
sito Pozri príspevok
V Y H L Á Š K A
Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky
zo 6. apríla 2005
o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa

§ 1, odsek 5, 6 a 7

(5) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je
dodávateľ povinný dodávať denne od 4.00 h do 23.00 h,
ak sa s odberateľom nedohodnú3) inak.
[COLOR=Red](6) Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne
v čase od 5.00 h do 23.00 h ..................................


alebo v inom čase dohodnutom
v zmluve o dodávke a odbere tepla.


.
Veď toto je Sitečko ten kameň úrazu, tu som to napísala..... a nielen tepla, ale tým pádom aj TÚV, ide o to či majú zmluvne ošetrené to, ako môžu nakladať s vymeničkou TÚV...predpokladám, že dodavateľa tepla maju centrálneho.
Naposledy upravil Halli : 29.01.10 at 16:32
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

No ja neviem, v zákone 657/2004 sa uvádza aj toto:

§ 17

(2) Ak je dodávka teplej úžitkovej vody pre dodávateľa nehospodárna z dôvodu nízkej spotreby teplej úžitkovej vody na strane odberateľa, môžu sa dodávateľ na jednej strane a odberateľ a konečný spotrebiteľ na druhej strane dohodnúť na obmedzení dodávky teplej úžitkovej vody len na určité dohodnuté dni v týždni alebo len na dohodnutú dennú dobu celoročne alebo počas dohodnutého obdobia v roku, prípadne sa môžu dohodnúť na zrušení dodávky teplej úžitkovej vody počas dohodnutého obdobia v roku; ak k tejto dohode o obmedzení alebo zrušení dodávky teplej úžitkovej vody nedôjde, dodávateľ je povinný zabezpečiť dodávku teplej úžitkovej vody podľa zmluvy o dodávke a odbere tepla a teplej úžitkovej vody.

Takže podľa zákona je to možné, len som si nie istá tým spôsobom hlasovania - koľko hlasov o tom môže rozhodnúť...
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Máte právo použiť krajné riašenie a obrátiť sa na súd. Možná to ani nebudete musieť urobiť, len to predsedovi oznámte.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

mirkarog Pozri príspevok
vďaka, už som na to myslel, ale mi máme celkovo 28 bytov, z toho 9 je v podnájme, kde sa predseda stretáva s vlastníkmi osobne- nechodia na schôze. 3 byty sú prázdne, s štádiu predaja, tak s podporou týchto tiež nemožno rátať. A z toho čo ostalo su asi tretina starší ľudia, ktorým keď predseda povie, že sa ušetrí tak by neváhali keby netiekla voda celý deň.. Tak asi tak....Tak 6-7 rodín je nespokojných s takými podmienkami.

Tak to by som sa čudovala, aby podnájomníci toto trpeli, však platia prenajímateľovi za plné a ničim nerušené užívanie bytu....Ešte jedna rada...ak to predseda odsúhlasoval na zhromaždení nadpolovičnou väčšinou hlasov , tak zožeň na ďalšie zhromaždenie aspoň 5 ľudí a ak to hodinu po začatí odsúhlasia traja tak je to platné....moje nervy , ale toto ešte riešiť, tak ma ..... Keď si pomyslím, že potrebujem ísť k lekárovi a osprchovať sa o 10tej, /napadá ma spústu prikladov.../........ a voda studená, no to by som nedarovala nikomu..., ak to má za ušami Váš predseda tak by som zvolala zhromaždenie na jeho odvolanie.
Naposledy upravil Halli : 29.01.10 at 17:11
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Blankake Pozri príspevok
No ja neviem, v zákone 657/2004 sa uvádza aj toto:

§ 17

(2) Ak je dodávka teplej úžitkovej vody pre dodávateľa nehospodárna z dôvodu nízkej spotreby teplej úžitkovej vody na strane odberateľa, môžu sa dodávateľ na jednej strane a odberateľ a konečný spotrebiteľ na druhej strane dohodnúť na obmedzení dodávky teplej úžitkovej vody len na určité dohodnuté dni v týždni alebo len na dohodnutú dennú dobu celoročne alebo počas dohodnutého obdobia v roku, prípadne sa môžu dohodnúť na zrušení dodávky teplej úžitkovej vody počas dohodnutého obdobia v roku; ak k tejto dohode o obmedzení alebo zrušení dodávky teplej úžitkovej vody nedôjde, dodávateľ je povinný zabezpečiť dodávku teplej úžitkovej vody podľa zmluvy o dodávke a odbere tepla a teplej úžitkovej vody.

Takže podľa zákona je to možné, len som si nie istá tým spôsobom hlasovania - koľko hlasov o tom môže rozhodnúť...
Ak, je to ako písala slavica, že majú CZT, myslím, že ten nemá dôvod na obmedzení dodávky teplej vody. Zaujímavé by bolo, ak dodávateľ chce dodávať a vlastníci v dome nechcú dodávať. Myslím, že vtedy § 17 neplatí pre vlastníkov.

Ak majú vlastnú kotolňu, tak to je horšie? Ale dohodnúť sa musia v súlade so 182/1993, § 14.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Blankake Pozri príspevok
No ja neviem, v zákone 657/2004 sa uvádza aj toto:

§ 17

(2) Ak je dodávka teplej úžitkovej vody pre dodávateľa nehospodárna z dôvodu nízkej spotreby teplej úžitkovej vody na strane odberateľa, môžu sa dodávateľ na jednej strane a odberateľ a konečný spotrebiteľ na druhej strane dohodnúť na obmedzení dodávky teplej úžitkovej vody len na určité dohodnuté dni v týždni alebo len na dohodnutú dennú dobu celoročne alebo počas dohodnutého obdobia v roku, prípadne sa môžu dohodnúť na zrušení dodávky teplej úžitkovej vody počas dohodnutého obdobia v roku; ak k tejto dohode o obmedzení alebo zrušení dodávky teplej úžitkovej vody nedôjde, dodávateľ je povinný zabezpečiť dodávku teplej úžitkovej vody podľa zmluvy o dodávke a odbere tepla a teplej úžitkovej vody.

Takže podľa zákona je to možné, len som si nie istá tým spôsobom hlasovania - koľko hlasov o tom môže rozhodnúť...
Blanka....pre dodavateľa !...určite toto neplatí pre domácnosti, to platí napr. tu kde mám kanceláriu, nedodáva sa tu teplá voda už 15 rokov, lebo ju nevyužívame ako v domacnostiach.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

sito Pozri príspevok
Ak, je to ako písala slavica, že majú CZT, myslím, že ten nemá dôvod na obmedzení dodávky teplej vody. Zaujímavé by bolo, ak dodávateľ chce dodávať a vlastníci v dome nechcú dodávať. Myslím, že vtedy § 17 neplatí pre vlastníkov.

Ak majú vlastnú kotolňu, tak to je horšie? Ale dohodnúť sa musia v súlade so 182/1993, § 14.
Aha máš pravdu, to som si neuvedomila. Myslím, že majú vlastnú kotolňu.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Blankake Pozri príspevok
Aha máš pravdu, to som si neuvedomila. Myslím, že majú vlastnú kotolňu.

Nemusia mať vlastnú kotolňu , môžu mať centrál, len vo svojich priestoroch majú zriadenú výmeničku, /ja už dávno o tom premýšľam /....a tú si môžu regulovať sami, lebo vodu si ohrievajú priamo v dome, voda sa nevracia do kotolne a tým pádom to dodavateľa tepla asi netrápi.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

lubica_02 Pozri príspevok
No neviem, či môže v takýchto prípadoch rozhodnúť naspolovičná väčšina vlastníkov bytov, skôr by som povedala, že musí súhlasiť 100% vlastníkov bytov, lebo sa mi to zdá úplne mimo uvažovania ľudí žijúcich v 21 storočí. Myslí, že ani neusporíte, lebo po úplnom vychladnutí systému, potrubia, vody, sa musí veľký objem vody ohrievať na potrebnú teplotu a pri bežnej cirkulácii a malom odbere je len prihriatie o pár stupňov.
Tak s týmto som sa ešte nestretla a myslím, že to nie v poriadku z pohľadu zákona.
Čo skúsiť žiadať dôkazy toho, že naozaj ušetríte touto dennou odstávkou. Ak by to bola minimálna alebo žiadna úspora, tak by aj ostatní mali na to iný názor.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ja mam toto overené v jednom SVB, ktoré má plynovú kotolňu a o 23,00 - 04,00 bolo kúrenie v utlme - tak, že sa vôbec nekúrilo, mali spotrebu plynu veľku stále nedoplatky. Teraz sa dali presvedčiť, aby si prestavili režim kurenia na noc len na temperovanie, zníženie vykurovacej teploty a spotreba plynu klesla, teraz dostali preplatok za plyn po 10 rokoch prvý krát, ani byty nevychladli a vstávali do tepelnej pohody.
Takto to funguje aj s ohrevom vody, to mam vyskúšané doma, lebo mam zásobník a moj manžel chcel ušetriť plyn a vypínal na noc ohrievač a tiež sa to nevyplatilo, lebo cez noc zapne len na chvílku, dohreje vodu. Ak bol uplne vypnutý musel ohiať vodu do zásobníka - asi 60 litrov a spotreba plynu stupla.
0 0
mirkarog mirkarog

mirkarog je offline (nepripojený) mirkarog

Všetkým Vám srdečne ďakujem. Čo sa týka úspor, jasne, že sme sa na to pýtali, ale bolo nám to vysvetlené na schodzi dosť nejasne, porovnali platby so susedným panelákom, kde síce mali nedoplatok, ale zálohové platby mali dvojnásobne nižšie ako my. Vôbec nám nebolo jasné ako sa takto dá vypočítať úspora, ale skúsime ešte "zabojovať". Chceli by sme ešte vedieť, či na niečo také ako odstavenie teplej vody cez deň nepotrebuje 100% súhlas všetkých vlastníkov.
Ďakujem a prajem pekný večer.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať