Zavrieť

Porady

Živnosť, freelance, autorský zákon - Tvorba webových stránok

Dobrý deň prajem,

potreboval by som poradiť ako postupovať. Veci sa majú nasledovne.

Fungujem ako živnostník/freelancer, ktorý má možnosť vytvárať webové stránky. Zákazky samozrejme prichádzajú aj cez sprostredkovateľov, ktorými sú rôzne reklamné a marketingové agentúry. Do tejto fázy je všetko v poriadku, avšak:

Nakoľko mi záleží a tom (dávam do toho kúsok seba, svoju kreativitu a premyslený systém), aby som sa mohol prezentovať naďalej, pod prácu sa podpísať (aby som získal ďalších zákazníkov) chcem dosiahnuť to, aby mi agentúra "neukradla autorské práva" v plnom rozsahu, ale aby sa tam objavilo to že sme spolupracovali - ten a ten pri realizácii projektu, napr. "Copyright by X and Y"). Aby sme férovo mali obaja copy a informácie o spolupráci. Agentúra ako dodávateľ zakázky a ja ako autor.

Stalo sa mi to, že som spravil prácu, dostal zaplatené a agentúra "si to prezentovala ako svoju robotu, ktorú vytvorila" a mne dala zákazom si to prezentovať na svojich webových stránkach, so slovami "že to patrí pod agentúru a nie podomňa, alebo pod oboch...".

Prosím vás, čo potrebujem na to, aby som si vymedzil autoský zákon, aby som si svojvoľne mohol označiť svoju prácu a následne ju aj prezentovať? Alebo preháňam a premýšľam v zlom duchu a nie je to možné? Vopred ďakujem za všetky rady.

Nepotrebujem "rady" výsmešného charakteru, prípadne odpovede odveci, ako sa hovorí. Hľadám riešenie na tento problém.

Ďakujem.
Naposledy upravil SlivkaDesign : 11.11.15 at 18:43
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Ak uzatvoríš s agentúrou Zmluvu o dielo ako ti tu radia, tak sa na ňu bude uplatňovať primerane inštitút zamestnaneckého diela, aj keď nie si zamestnanec agentúry.

    Ak s agentúrou nemáš doposiaľ uzatvorenú žiadnu zmluvu, podľa Autorského zákona máš právo žiadať aby bolo dielo označené tvojim menom. Ide o súčasť takzvaných výhradných osobných autorských práv. Máš tiež právo žiadať, aby stiahli klamlivý obsah zo svojho webu a pod. a ak nie, môžeš na nich dokonca podať trestné oznámenie pre trestný čin porušovania autorského práva podľa § 283 Trestného zákona.

    Ak chceš aby bolo tvoje dielo označované tvojim menom, ale zároveň aby ste to mali celé formálne riadne ošetrené, uzatváraj s agentúrou licenčnú zmluvu s právom sublicencovania.
    SlivkaDesign Prosím Vás viete laicky mi objasniť čo je to " inštitút zamestnaneckého diela"? Ďakujem.

    --

    No a ak tomu správne rozumiem, tak potrebujem pri vyhotovení každého projektu aplikovať zmluvy:

    1. Zmluva o vytvorení diela (vrátane špecifikácie projektu) + licenčná zmluva s právom sublicencovania (vyhradenie autorských práv všetkých zúčastnených na spolupráci).

    2. Zmluva o poskytovaní služieb (následná aktualizácia webu).

    3. Zmluva o mlčanlivosti (ak je potreba).


    Chápem to správne? Ešte niečo by bolo dobré aplikovať?

    Ďakujem veľmi pekne za všetky rady.
    Ing. Ľubomír Janoška Zamestananeckým dielom sa tu rozumie SW, ktorý vznikol prácou zamestnanca pre zamestnávateľa.
    Zmluva o mlčanlivosti by mala byť optimálne súčasťou zmlúv o dielo a SLA; lebo ak by bola samostatná, bol by problém s vypovedateľnosťou vo vzťahu k previazaniu zmlúv.

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Uzatvor s agentúrou zmluvu na vytvorenie diela podľa autorského zákona, kde si dohodnete podmienky použitia, zverejnenia, označenia diela a pod., prípadne sankcie.
    SlivkaDesign Ďakujem za odpoveď. Takže nie sú to nezmysly, ale rieši sa to zmluvou? Prepáčte som v tejto oblasti neznalec. Viete mi prosím poslať vzor na takú zmluvu? Ďakujem veľmi pekne.
    Jana Motyčková Vzor nemám, na internete určite bude, pozri si aj autorský zákon (od januára bude nový(. Podstatné v zmluve je dohodnúť si podmienky a tie vo vzore neviem, či nájdeš.

    Živnosť, freelance, autorský zákon - Tvorba webových stránok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.