Zavrieť

Porady

Rodicovsky bonus

Parlament schvalil od1.1.2023 rodicovsky bonus. SAS namieta, ze to detom znizi v buducnosti dochodok. Ako to teda je ?
3 komentárov     zbaliť
buchač Od SAS ešte nič normálne nevyšlo...
Kardasia ani od teba
buchač .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    momentále platí:
    - nemusíš prispievať zo svojho vymeriavaceho zkladu, ktorý dosahuješ ako poistenec štátnej SP, stačí ak do 2/2023 vyhlásiľ, že nechceš prispievať vlastným či osvojeným rodičom, dokonca ak by si mal tak aj náhradným rodičim , ale celkovo max. 3% z VZ z roku 2021 (platné pre rok 2023) , toto vyhlásenie je platné plných 5 rokov, potom môžeš zmeniť svoj názor......
    pre jedného rodiča je to 1,5 % z 1,2 nás. priemerného zárobku v NH spred 2 rokov...... v peňažnom vyjadrení 21,80 € na rok 2023/ mesačne
    - či budeš prispievať alebo nebudeš tvoj prípadný starobný, predčasný dôchodok nemá vplyv (prispieva sa z vymeriavaceho základu na starobné poistenie)
    - SAS (neoverovala som to) namieta, pretože je to diskriminančné pre niektoré skupiny detí, rodičov........
    - vo všeobecnosti sa ráta s tým, že už aj rok 2023 sa ADH (aktuálne dôchodková hodnota) bude na rok 2023 vypočítaná najskôr 03 12 2022 , takže ADH je násobená koeficientom 0,95 , teda z toho vyplýva, že rast dôchodkov nebude takým tempom ako bolo doposiaľ......doposiaľ nebol koeficient......
    - diskriminácia je v tom, že napr. jeho dieťa je vojak, policajt - tí nemôžu prispievať
    - invalidné deti (poberatelia ID) tiež nemôžu, pretože na ich starobný dôchodok nikto,ani štát neprispieva do star. poistenia
    - deti zamestnané v cudzine tiež nemôžu
    - bezdetným dôchodcom, rodičom, kt. prežili svoje deti a pod. nikto nič nepošle.......
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kardasia Dakujem velmi pekne. . Cize spravne chapem, ze to neznizi moj dochodok ?
    Mila123 správne, nezníži ti to dôchodok.......
    veronikasad Si poistená aj v druhom pilieri?
    Kardasia nie
    Mila123 Veronika, čo majú spoločné rodičovský dôchodok a II. pilier?
    veronikasad Priamo nic, len euraciky na rod.bonus treba získať niekde inde
    Chobot To znamená, že ak máme 2 osoby s rovnakým VZ, z ktorých jedna má II. pilier a druhá osoba nie, tak rodičia oboch osôb budú mať rovnaký príplatok k dôchodku od potomka?

    Účasť v II. pilieri nemá teda žiadny vplyv na výšku toho príplatku na dôchodok?
    Mila123 áno, rovnaký rodičovský dôchodok dostanú ich rodičia.....
    veronikasad Tibor, áno, tak ako píšeš. Ja som o druhom pilieri písala v inej súvislosti...
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Kardasia - už to tu máš napísané - je úplne jedno, či budeš prispievať rodičom, alebo nie. Tvoj prípadný dôchodok bude rovnaký Mila ti napísala, čo je aktuálne platné - treba čítať zákony, nie nejaké nepodložené vyjadrena.
    No a k tej diskriminácii - len môj názor. Mám tri deti - a bonus podľa tohto dostanem len od jedného ( tri rôzne varianty) - a nepovažujem to vôbec za diskriminačné . Jednoducho slovenská SP môže riešiť len svojich poistencov. Ak deti neprispievajú do jej systému - tak žiadny bonus, ak prispievajú anglickému dôch systému - tak tiež nič ....
    Už teraz mám hlavybolenie, že čo od radosti urobím na konci roka 2023 s tými 250timi eurami?? (rok 2023 vraj budú riešiť jednorazovo) - či vôbec dožijem
    Samozrejme - zmeny zákona sú u nás pomerne časté - tak treba sledovať - a či vôbec bude SP existovať keď budeš ty v dôchodkovom veku??? - to len na odľahčenie...
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kardasia Dakujem velmi pekne. Mozno by ma este zaujimalo ako socialna poistovna prideli dieta k rodicovi ? Som vydata, rodicia sa volaju inak
    Katy a R nemaj boj však nie si jediná - rodné číslo máme Všetko všetúčko o tebe vedia - skontrolovať si môžeš aj sama (el. prístup), že či náhodou sa dačo nestratilo
    ivka70 Ved matrika/evidencia obyvatelstva ma evidenciu rodic-dieta a aj rodne cisla ... a komunikuju uz spolu tieto urady, aj elektronicky
    Kardasia SP potrebuje od mojho zamestnavatela prijem. Podla prijmu pocita bonus.Okrem r.c SP nic nema. Ani moje meno, ani adresu, ani zamestnavatela, ani moj prijem
    ivka70 praveze SP vsetky tieto udaje ma ....
    veronikasad SP má všetko o tebe cez mesačný výkaz zamestnávateľa. Vybav si elektronický prístup do svojho dôchodkového účtu a hneď budeš vedieť z akého výmer.zaklladu bude SP rodičovský dôchodok počítať
    Kardasia Zmenila som meno, adresu, 5 x zamestnavatela ......
    Mila123 ale RČ Vám ostalo......SP má všetko ako uvádza Veronika........vybavte si ELEKTRONICKÝ ÚČET POISTENCA
    https://www.socpoist.sk/aktuality-so...a/48411s70407c
    ivka70 ale prispievat mozes, len ak nejakeho aktualneho zamestnavatel mas (teda platis poistne), ti predchadzajuci s tym nemaju nic spolocne + co s tym m tvoja adresa?
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    zo žiadneho zákona, dnes platného, nevyplýva, že ak budeš súhlasiť s výplatou rodičovských dôchodkov (t.j. nič nerobíš, necháš SP vyplácať rodičovský dôchodok tvojim rodičom) tak
    v budúcnosti, pri nároku na tvoj dôchodok, ti vyplatený rodičovský dôcodok odpočítajú od tvojho dôchodku

    ... samozrejme na výplatu rodičovských dôchodkov sa niekde peniaze musia nájsť
    Kardasia Dakujem. Uz je to kvalifikovane vyriesenie

    https://www.porada.sk/t332264-rodico...-r-2023-a.html

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nepriamo ovplyvní, či to súvisí so zavedením rodičovského bonusu alebo s celkovou situáciou v štáte, posúdiť neviem.

    Novelou zákona o sociálnom poistení sa pri výpočte nových dôchodkov aktuálna dôchodková hodnota započítava len vo výške 95%.
    Aj sporiteľom v druhom dôchodkovom pilieri bude SP na osobné účty posielať menej...
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kardasia Takze znizi sa dochodkova hodnota, ale nezavisle od bonusu ?
    veronikasad Pri výpočte dôchodku sa z nej započíta len 95%, platí od 01/2023
    Kardasia Ale rovnako sa znizi aj bez bonusu ?
    veronikasad Ťažko povedať, či dôvodom na túto zmenu bolo zavedenie rodičovského bonusu
    Mila123 Veronika, čo ťa vedie k názoru, že sporiteľom do II. piliera bude štát posielať menej? každoročne sa posielala suma, ktorá rástla (percentá), teraz ju nechali na starých percentách, ale neznižovali sumu ........
    a presne je to s 95% ADH, každoročne sa ADH zvyšovalo, ako rástla priemerná mzda v NH....teraz jej rast obmedzili, resp. nepôjde takým tempom ako doposiaľ, ale rásť bude....
    či je výhodnejšie ísť do dôchodku (starobného) v roku 2022 alebo 2023 ? jednoznačne 2023......ale to platí pre skupiny ľudí, kt. naďalej budú pracovať, a SD by mali mať priznaný v 11 či 12/2022.....
    veronikasad Práve to obmedzenie rastu ADH aj percenta pre II. Pilier.
    Mila123 Veronika, sme v otázke o rodičovskom dôchodku, teda čo má spoločné ADH a % pre II. pilier s rodičovským dôchodkom?????
    nič
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zníži sa celková suma na výplatu ostatných dôchodkov.
    Ale takých dôvodov je viac - napr. vdovské a vdovecké dôchodky, na ktoré nik neprispieva.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kardasia Takze mam dat rodicom bonus bez znizenia mojho dochodku, alebo nie ? Rodicia to odo mna nechcu, Ale rada by som im prispela
    veronikasad Pokiaľ ti rodičia nejakým spôsobom neublížili, nerieš, SP to urobí sama. Vyhlásenie treba iba v prípade, ak nechceš aby ho jednému z rodičov, alebo obom SP vyplácala. Aj keď to urobíš, svoj dôchodok si nezvýšis
    Tweety súhlas netreba, len nesúhlas treba v termíne oznámiť
    Kardasia Znizi to moj dochodok, alebo nie ????
    veronikasad Vyhlásenie o zamietnutí výplaty rod.bonusu neovplyvní. Ovplyvnia ho novoprijate zákony a tie platia pre všetkých nových poberateľov dôchodkov.
    Mila123 Kardasia .....nezníži.........prečítajte si príspevky na Relia.sk (RNDr. Jozef Mihál).......
    pošlite mi SS
    buchač Mila123 (Dnes 11:22) Kardasia ....
    pošlite mi SS
    ==================
    NEMÁ sa náhodou radiť VEREJNE ???
    Kardasia bch: nemusis zase vsetko vediet
    veronikasad Ten odkaz od buchaca a nepatril tebe...
    Kardasia Mila123: Dakujem, uz mi je to jasne
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.