Zavrieť

Porady

DPH - komplikovana situacia, USA, EU

Dostal som sa so svojou spoločnosťou do trochu podivnej situácie a neviem si rady.

Živnostník v ČR, platiteľ DPH, obdrží na základe zmluvy s americkým obchodným partnerom v USA pravidelný mesačný príjem v závislosti od počtu predaných kusov konkrétneho tovaru (celosvetovo). Partner v USA vystupuje ako agent, ktorý zabezpečuje predaj tohto tovaru.

Keďže moja firma s týmto živnostníkom aktívne spolupracuje a dodáva nevyhnutné služby, máme s ním zmluvu o jeho zmluve s partnerom v USA. Z tej vyplýva, že isté percento zisku z USA bude živnostníkovi moja firma mesačne fakturovať.

Moja otázka znie: Kto a kde platí DPH? Logicky sú prijaté peniaze u živnostníka už zdanené v USA podľa tamojšieho zákona. Ako máme teda vystavovať faktúry živnostníkovi? Keďže je v členskom štáte EU, tak logicky s 0 % DPH, ale kto z nás a ako má ešte odvádzať v domácej krajine DPH? Ja predpokladám, že nikto, keďže DPH odvádza v tomto prípade vždy len partner v USA.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Podľa môjho názoru nie možné spájať obchodné podmienky medzi subjektami v EU a USA a medzi subjektami v rámci EU. Pre všetky subjekty v rámci EU je USA treťou krajinou, čiže dodávky tovarov a služieb pri fakturácii nie sú zdaňované. Nepíšeš, či živnostník z ČR dostáva od USA partnera odmenu za sprostredkovanie alebo je to iná forma. Ale to podstatné nie je. Ani to, ak táto odmena je zdaňovaná priamo v USA, lebo by sa jednalo o iný druh dane.
    Čo sa týka vzťahu Tvojej firmy s živnostníkom z ČR, tu je iná situácia. Predpokladám, že živnostníkovi poskytuješ niektorú zo služieb definovanú v § 15, ods. 8 zákona o DPH, kde je miestom dodania služby iný členský štát, ako je členský štát dodávateľa. Z toho mi vychádza, že za poskytnuté služby budeš českému živnostníkovi fakturovať službu bez DPH a on je povinný túto službu zdaniť, pričom mu vzniká aj nárok na odpočet.

    kinimod je offline (nepripojený) kinimod

    kinimod
    Ďakujem, presne to som si myslel a toho som sa aj obával.

    Živnostník z toho vychádza veľmi nevýhodne. Dá sa to teda nejak "ošáliť"? Nejde mi o to, aby sme robili podvod, ale aby sme s čistým svedomím vedeli obhájiť postup pri daňovej kontrole. Obchodný partner v USA totiž daň platí v USA a teda zdaňovať obnos v EU znova mi pripadá hlúpe.

    Vysvetlím to na jednoduchom prípade:

    1. Firma v USA vyplatí už po prepočte 1000 EUR živnostníkovi za služby. Povinnosť pre DPH má firma v USA, živnostník teda dostáva "čisté".
    2. Moja firma vystaví faktúru živnostníkovi z EU (ČR) na 500 EUR, keďže sa v danom období podieľala alebo vypomáhala svojimi službami. Faktúra je s 0% DPH, keďže povinnosť vzniká v tamojšom členskom štáte.
    3. Živnostník teda musí zaplatiť v EU (ČR) DPH z tých 500 EUR.

    Podľa zákona je to správne, ale v tejto konkrétnej situácii je to podivné. Preto ma teda zaujímalo, či sú nejaké možnosti. Napríklad proste tieto obnosy do podania DPH u živnostníka nepriznávať a pri prípadnej kontrole ukázať a vysvetliť kontrolórovi zmluvy a proces.

    Vďaka za rady.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    živnostník samozdaní a DPH si odpočíta, nie? Píšeš, že je platiteľom DPH, tak kde je problém?

    kinimod je offline (nepripojený) kinimod

    kinimod
    Príjem z USA je prakticky jeho jediný výrazný príjem, teda každá mnou vyfakturovaná služba s DPH je preňho takmer plnou povinnosťou -- jednuducho tú DPH nemá v priznaní od čoho odpočítať.

    Alebo niečomu nerozumiem?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kinimod Pozri príspevok
    Príjem z USA je prakticky jeho jediný výrazný príjem, teda každá mnou vyfakturovaná služba s DPH je preňho takmer plnou povinnosťou -- jednuducho tú DPH nemá v priznaní od čoho odpočítať.

    Alebo niečomu nerozumiem?
    asi nie - nerozumieš
    Keďže je v členskom štáte EU, tak logicky s 0 % DPH, ale kto z nás a ako má ešte odvádzať v domácej krajine DPH?
    zo zadania

    takže on to samozdaní a súčasne má nárok na odpočítanie DPH, nakoľko jeho príjmy nie sú oslobodené v zmysle zákona o DPH - má nárok na odpočítanie. Zo zadania mi to tak vyplýva.
    Takže živnostník síce vykáže DPH na výstupe ale súčasne si DPH odpočíta, lebo na odpočet má nárok.

    DPH - komplikovana situacia, USA, EU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.