Zavrieť

Porady

výpočet materskej

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či mi niekto nevie poradiť podľa čoho mi bude počítaná materská, keďže som bola celý minulý rok až do 30.11. 2011 zamestnaná a popritom som mala živnosť, z ktorej som nemala žiaden príjem takže som si z nej neplatila žiadne odvody. 27.12.2011 som živnosť prerušila a bola som vedená na úrade práce. Od 1.7.2012 mám znovu obnovenú živnosť, ale keďže som na ňu nemala minulý rok príjem tak si z nej vraj nemôžem teraz platiť odvody. V sociálnej poisťovni mi neboli ochotní poradiť, či sa mám teraz dobrovoľne poistiť alebo čo mám vlastne robiť. Momentálne som tehotná a termín pôrodu mám 5.1.2013, čiže by som na materskú nastupovala v novembri 2012.

Za odpoveď ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    sloska Predchádzajúci pomer bol od 1.1.2006

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nárok na materské zo zamestnania ti nevznikne, lebo sa na teba nevzťahuje 8-mesačná ochranná doba (nebola si tehotná v čase skončenia prac.pomeru).
    Máš však splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch. Ak sa deň pred nástupom na materskú, alebo ak máš rizikové tehotenstvo, deň pred začiatkom PN-ky, prihlásiš v soc.poisťovni na celý balík dobr.poistenia, vznikne ti nárok na nemocenské alebo materské z min.vymer.základu.

    Nezabudni uhradiť pomernú časť poistného a po skončení materského z dobr.poistenia sa odhlásiť. Počas poberania nemocenského a materského odvody neplatíš. (nástupom na rod.príspevok sa ti obnoví platenie poistného)

    Z poistenia SZČO ti nárok na materské nevzniká.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.