Zavrieť

Porady

príjem manželky z hľadiska uplatnenia nezdaniteľnej časti ZD na manželku

Ahojte všetci poraďáci a účtovníci. Mám na vás jednu otázku a prosbu o pomoc. Čo sa počíta za príjem manželky z hľadiska uplatnenia nezdaniteľnej časti ZD na manželku? Mám totiž to prípad keď manželka daňovníka poberala od UP príspevok za opatrovanie vo výške cca 600 € ročne a taktiež mala príjem za výkon osobnej asistencie vo výške cca 1500€ ročne. A ešte sa chcem opýtať na jeden prípad. Ak manželka daňovníka je SZČO, ale príjem za rok 2012 mala veľmi nízky cca 1500€ ročne.

Ďakujem veľmi pekne za akékoľvek odpovede a prajem pevné nervy pri účtovaní.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Anik je offline (nepripojený) Anik

Anik
na str. 12 - 01 - príjmy a výdavky cca 1500 - 600
02 - cca 900
06 - cca 900

odpočítateľná pol. 3644,74

k tromu 2. prípadu - v podstate nemusí nič dokladovať čo sa týka manželky pri daňovej kontrole to však musí vedieť obhájiť, ako som už spomínala od všetkých jej príjmov si môže odrátať akurát zaplatené odvody , rozdiel uvedie str.2 -31-kde musí napísať aj počet mesiacov v ktorých boli manželia

Anik je offline (nepripojený) Anik

Anik
V prvom rade malželka by mala mať DIČ na tú osobnú asistenciu,-str. 12 v DP B -je tomu venovaná
do jej príjmu za uplatnenie NčZD na manželku sa započítava aj príspevok na opatrovanie aj spomínaná osobná asistencia
ten príjem 1500 eur u SZČO je všetko čo dostala ako príjem? zaplatila aj nejaké odvody?

gondik je offline (nepripojený) gondik

gondik
No to neviem, či má DIČ. Je teda povinná podávať DP? Prosím ak o tom viete viac napíšte mi podrobnosti. Z daným príkladom som sa stretla prvý krát. A k druhému príkladu, tak áno tento príjem je jej jediným príjmom z ktorého platila iba odvody do ZP do SP neplatila nič.
Vďaka

gondik je offline (nepripojený) gondik

gondik
Ešte doplním, že osobnú asistenciu vykonáva svojmu ťažko ZP synovi a mám len od neho (syna) potvrdenie, že od 03/2012 jej vyplatil za osobnú asistenciu cca 1500 €

Anik je offline (nepripojený) Anik

Anik
gondik Pozri príspevok
Ešte doplním, že osobnú asistenciu vykonáva svojmu ťažko ZP synovi a mám len od neho (syna) potvrdenie, že od 03/2012 jej vyplatil za osobnú asistenciu cca 1500 €
ak začnem od konca od toho príjmu 1500 eur - zaplatené odvody zvyšok si môže uplatniť manžel.
Čo sa týka tej osobnej asistencie mala by byť prihlásená na DÚ a mať kartičku DIČ, - následne pri jej príjme podať DP typ B, kde si múže uplatniť 40 % pauálne výdavky, alebo skutočné - v jej prípade paušálne
Myslím, že má nárok aj aby za ňu za určitých podmienok platil štát odvody na SP a aj na ZP
Ak sa mýlim prosím opravte ma

gondik je offline (nepripojený) gondik

gondik
Tak som zistila, že kartičku dič má, čiže musí podať DP. Preukázané výdavky nemá, čiže si uplatní 40% paušálne výdavky. Poistné za ňu platí štát, takže do kolonky preukázateľne zaplatené príspevky na poistné sa neuvedie nič. Ak má túto osobnú asistenciu od 03/2012 uplatní si celú nezdaniteľnú časť na daňovníka teda 3644,74? vznikne tým ZD nula. a čo sa ešte uvedie na tej strane 12 DP? A ešte k tej manželke daňovníka čo je tiež SZČO ale z nízkym príjmom ako preukáže svoje príjmy keď ešte nepodala DP sama? Nie je potrebné to nejak dokladovať? Veľmi ste mi pomohli ďakujem
Anik Pozri príspevok
ak začnem od konca od toho príjmu 1500 eur - zaplatené odvody zvyšok si môže uplatniť manžel.
Čo sa týka tej osobnej asistencie mala by byť prihlásená na DÚ a mať kartičku DIČ, - následne pri jej príjme podať DP typ B, kde si múže uplatniť 40 % pauálne výdavky, alebo skutočné - v jej prípade paušálne
Myslím, že má nárok aj aby za ňu za určitých podmienok platil štát odvody na SP a aj na ZP
Ak sa mýlim prosím opravte ma

príjem manželky z hľadiska uplatnenia nezdaniteľnej časti ZD na manželku

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.