Zavrieť

Porady

Vyradenie HIM a železný šrot

Ahojte.Vyradili sme stroje, ktoré už neboli funkčné a odovzdali sme ich do zberu ako kovový šrot.Môžem fakturu zaučtovať ako ostatné prev.výnosy na 648/AE
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Koreniny Macek Pozri príspevok
    Ahojte.Vyradili sme stroje, ktoré už neboli funkčné a odovzdali sme ich do zberu ako kovový šrot.Môžem fakturu zaučtovať ako ostatné prev.výnosy na 648/AE
    Faktúru by som účtovala skôr ako predaj materiálu 311/642,343
    Netreba zabúdať na odvod Dph z predaja.

    účet 642 preto,lebo:
    1. nefunkčné stroje boli vyradené (08x/022)
    2. firme ostal šrot
    3. firma už nepredáva do zberu stroje, ale šrot.
    Naposledy upravil azla : 03.04.08 at 06:25 Dôvod: zdôvodnenie

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Skôr by som účtoval na 641 - Tržby z predaja DHM
    uctovnicka Koreniny Macek
    Na fa som napísala predaj žel.šrotu.Rozmýšľam či je to správne, ked´nemáme
    také niečo v predmete podnikania.Ako by ste formulovali fakturáciu pre kovošrot?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Koreniny Macek Pozri príspevok
    Na fa som napísala predaj žel.šrotu.Rozmýšľam či je to správne, ked´nemáme
    také niečo v predmete podnikania.Ako by ste formulovali fakturáciu pre kovošrot?
    Domnievam sa, že formulácia je v poriadku, veď ide o príležitostný predaj.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Koreniny Macek Pozri príspevok
    Na fa som napísala predaj žel.šrotu.Rozmýšľam či je to správne, ked´nemáme
    také niečo v predmete podnikania.Ako by ste formulovali fakturáciu pre kovošrot?

    Ja tiež riešim rovnaké prípady . Nepoužiteľný majetok sa vyradil a zaviezol do Zberne . Kolegovia obdržali v zberni Výkupný lístok , kde bolo uvedené odovzdané dňa - názov Železný šrot -množstvo a cena za kg.
    Na základe výkupného lístku som vyhotovila FA , kde som im fakturovala predaj železného šrotu a k cene som pripočítala DPH , nakoľko sú plátcovia DPH .
    Taktiež nemáme túto činnosť v predmete podnikania , ale skutočnosť je taká , že sa nemáte čoho obávať, nakoľko ani iné nemôžete fakturovať , len podľa skutočnosti čo ste do výkupne ododvzdali a to je vo Vašom prípade Železný šrot , pretože likvidujete nepotrebný a nepoužiteľný hnuteľný majetok .
    Do evidencie majetku som poznačila vyradené -predaj Zberňa kovošrotu a číslo FA .

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Koreniny Macek Pozri príspevok
    Ahojte.Vyradili sme stroje, ktoré už neboli funkčné a odovzdali sme ich do zberu ako kovový šrot.Môžem fakturu zaučtovať ako ostatné prev.výnosy na 648/AE
    Ano, aj ja by som použila účet 648, preto súhlasím.

    Vyradenie strojov: 082/042 (vyraďovací protokol). Do neho by som uviedla:
    - dôvod vyradenia: likvidácia- nepoužiteľné, neopraviteľné
    - predajná cena šrotu: 211/648, 343 (311/648,343)

    Nepoužila by som už ani účet 641- predaj DHM, pretože už nejde o DHM, ale šrot, majetok je nepoužiteľný, neopraviteľný.
    Čo sa týka 642, tú by som použila vtedy, ak by som stroje porozoberala a predala by som na súčiastky.

    Pebbles je offline (nepripojený) Pebbles

    Pebbles
    Dobrý deň,

    ja by som mala otázku:
    Firma plátca DPH nám chce predať kontajnery, ktoré má v majetku s DPH - ako predaj majetku. Keďže sme kovošrot, radi by sme to spracovali a predali ako kovový odpad. Jedná sa o cca 6000 € za 1 kontajner. Je tam nejaký problém, ktorý nám môže nastať? Kúpime ako tovar, ale spracujeme. Ako ďalej? Prosím o pomoc... Ďakujem

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Firma Vám chce predať kontajnery, ktoré sú pre ich opotrebenie už nepoužiteľné alebo sú ešte použiteľné ? Od toho totiž závisí režim DPH na faktúre, ktorú Vám vystaví firma predávajúca kontajnery.

    Pebbles je offline (nepripojený) Pebbles

    Pebbles
    Ja viem, ako sa to rozlišuje. Celý problém je v tom, že firma A to chce predať nám ako použiteľný tovar s DPH. My sme samozrejme proti, lebo ako kovošrot chceme faktúru bez DPH a samozdaniť. No oni sa obhajujú, že to takto robia bežne a kovošroty si s tým poradia tak, že kúpia ako použiteľný tovar s DPH, rozoberú a ďalej predávajú bez DPH. To nedáva zmysel, nie?

    Valika je offline (nepripojený) Valika

    ekonomka Valika
    Dobrý den, poradíte mi prosím?
    s. r. o. v r. 2011 vyradila z prevádzky AVIU aj odhlásila z DU (daň z mot.vozidiel ).
    v 2011 som účtovala vyradenie IM 082/022 ( tu zaradené ).
    AVIU sme odovzdali do šrotu, teraz som dostala paragon o vyplatení za železo z 6/2012.
    Čo s tým ? Dakujem.

    Pebbles je offline (nepripojený) Pebbles

    Pebbles
    no podľa správnosti by to malo byť v 6/2012, ale keďže sa u dodávateľa dodanie kov. odpadu nikde v DP neuvádza, tak je to na Vás teda aspoň tak si myslím... ak sa mýlim, prosím opravte ma

    Valika je offline (nepripojený) Valika

    ekonomka Valika
    Pekný den a príjemný víkend prajem poradakom.
    Dakujem veľmi pekne za radu a musím vyfakturovať? nemôžem len 211/648 ?

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Nie 648, ale 641. V takom prípade si ale mala vystaviť doklad z ERP v období, keď ste odovzdali AVIU do kovošrotu.

    piškotka je offline (nepripojený) piškotka

    piškotka
    Dobrý deň, chcem sa opýtať, robili sme na zakázke nejaké búracie práce a potom opravy a máme železný šrot. Potrebujeme doklad pre MÚ o tom, že sme ten šrot odovzdali do zberu. Zberné suroviny nám vystavili dodací list a čo ďalej? Ja mám vystaviť faktúru na dodanie šrotu....alebo ako.... :-(

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    Vystavíš faktúru na Zberné suroviny, ale bez DPH, pretože podľa § 69 ods.12 zákona o DPH pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.