Zavrieť

Porady

Zamestnanec - ZŤP, neskoré oznámenie

Od apríla 2008 zamestnávame pracovníka. Dnes mi jeho manželka doniesla podklady na ročné zúčtovanie DzP a medzi rečou spomenula ze jej manžel je od mája držiteľom preukazu ZŤP !!!

Čo mám teraz robit? To mam spatne vypísať nové výkazy aj všetko, treba to niekam nahlasovať a tak. No veď ma z toho picne. Môžeme ako zamestanávateľ dostať nejaké pokuty ze neoznámenie včas? Ved som to nevedela...

Boze dakujem všetkým
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    evka-janekova Pozri príspevok
    Od apríla 2008 zamestnávame pracovníka. Dnes mi jeho manželka doniesla podklady na ročné zúčtovanie DzP a medzi rečou spomenula ze jej manžel je od mája držiteľom preukazu ZŤP !!!

    Čo mám teraz robit? To mam spatne vypísať nové výkazy aj všetko, treba to niekam nahlasovať a tak. No veď ma z toho picne. Môžeme ako zamestanávateľ dostať nejaké pokuty ze neoznámenie včas? Ved som to nevedela...

    Boze dakujem všetkým
    Má len preukaz ZŤP alebo mu bol priznaný aj inv.dôchodok ?
    Držitelia "len" preukazu ZŤP nemajú žiadne úľavy na odvodoch. Už aj v ZP musí byť poberatelom dôchodku.
    Naposledy upravil veronikasad : 06.03.09 at 06:04

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    evka-janekova Pozri príspevok
    Od apríla 2008 zamestnávame pracovníka. Dnes mi jeho manželka doniesla podklady na ročné zúčtovanie DzP a medzi rečou spomenula ze jej manžel je od mája držiteľom preukazu ZŤP !!!

    Čo mám teraz robit? To mam spatne vypísať nové výkazy aj všetko, treba to niekam nahlasovať a tak. No veď ma z toho picne. Môžeme ako zamestanávateľ dostať nejaké pokuty ze neoznámenie včas? Ved som to nevedela...

    Boze dakujem všetkým
    Ak je i poberateľom inv. dôchodku...
    V podstate..zamestnanec ukrátil sám seba. Mohol mať nižšie odvody a vyššiu mzdu. Taktiež sa mi to už 2x stalo, že mi to zamestnanec nahlásil až po polroku. Nerobil som žiadne opravné výkazy...minulé obdobie som nechal tak.

    Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

    Aňuška
    veronikasad Pozri príspevok
    Má len preukaz ZŤP alebo mu bol priznaný aj inv.dôchodok ?
    Držitelia "len" preukazu ZŤP nemajú žiadne úľavy na odvodoch. Už aj v ZP musí byť poberatelom dôchodku.
    Dovolím si oponovať a prikladám citáciu na takúto otázku od p. Mihála:


    " Ide o problém, či má zamestnanec, držiteľ preukazu ZŤP, ktorý nemá rozhodnutie SP o priznaní invalidity, nárok na polovičné sadzby na zdravotné poistenie :

    Zákon 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení:

    "§ 12 Sadzba poistného

    (1) Sadzba poistného je pre
    a) zamestnanca 4% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, 40) sadzba poistného je 2% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4,...

    Odkaz pod čiarou:

    40) § 9 zákona č. 5/2004 Z.z. v znení zákona č. 191/2004 Z.z.
    § 51 zákona č. 195/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov."

    Znamená to, že aj zamestnanec držiteľ preukazu ZŤP, má polovičné odvody na ZP."

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Aňuška Pozri príspevok
    Dovolím si oponovať a prikladám citáciu na takúto otázku od p. Mihála:


    " Ide o problém, či má zamestnanec, držiteľ preukazu ZŤP, ktorý nemá rozhodnutie SP o priznaní invalidity, nárok na polovičné sadzby na zdravotné poistenie :

    Zákon 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení:

    "§ 12 Sadzba poistného

    (1) Sadzba poistného je pre
    a) zamestnanca 4% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, 40) sadzba poistného je 2% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4,...

    Odkaz pod čiarou:

    40) § 9 zákona č. 5/2004 Z.z. v znení zákona č. 191/2004 Z.z.
    § 51 zákona č. 195/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov."

    Znamená to, že aj zamestnanec držiteľ preukazu ZŤP, má polovičné odvody na ZP."
    z akého dátumu je tá citácia ?
    maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac evka-janekova
    No tak z tohto som si vydedukovala, že ma narok na znižené odvody. Dakujem. A co mam teraz urobit? Myslím či treba dačo nahlasiť na SP a ZP, a ked budem teraz robiť výplatu za február, už ho mám dať do zamestnancov s ŤZP. Vlastne bude jediný...

    maria- je offline (nepripojený) maria-

    maria-
    V prvom rade nech Ti preloží rozhodnutie o invalidite teda, že je poberateľom invalidného dôchodku . Potom na SP nahlásiš RLFO zmenu označíš dôchodok a do zmeny napíšeš dátum od kedy má rozhodnutie.

    zhv je offline (nepripojený) zhv

    zhv
    evka-janekova Pozri príspevok
    No tak z tohto som si vydedukovala, že ma narok na znižené odvody. Dakujem. A co mam teraz urobit? Myslím či treba dačo nahlasiť na SP a ZP, a ked budem teraz robiť výplatu za február, už ho mám dať do zamestnancov s ŤZP. Vlastne bude jediný...
    Daj mu znížené odvody do ZP od 2/2009.Ostatné mu vieš vyrovnať v RZZP.

    zhv je offline (nepripojený) zhv

    zhv
    Bolo to moja otázka:Za odpoveď ďakujem - pripájam to na pomoc
    Riešenie od Jozef Mihál 14-01-09 11:26 AM
    #3195
    Ad zhv:

    Mám zamestnanca na pracovnú zmluvu na 3 hodiny denne. Priniesol mi rozhodnutie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny kde má priznanú mieru funkčnej poruchy 50 % a preto sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa § 51 zákona č.195/1998 a má preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím. Rozhodnutie zo sociálnej poisťovne nemá a ani nepoberá invalidný dôchodoch. Môžem ho považovať za občana so zdravotným postihnutím a uplatniť mu znížené odvody ? Splňa podmienku plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím ?

    § 9 zákona 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti:

    "Občan so zdravotným postihnutím
    (1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu.14)
    (2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.16)

    Poznámky:

    14) § 71 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 310/2006 Z. z. Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
    16) Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov."

    Znamená to, že na účely zákona o službách zamestnanosti sa pri posudzovaní povinnosti zamestnávateľa zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím za zdravotne posithnutého občana považuje občan, ktorý je invalidný podľa zákona o sociálnom poistení alebo podľa zákona o soc. zabezpečení policajtov a vojakov.

    Za takého sa nepovažuje občan, ktorý má len rozhodnutie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, kde má priznanú mieru funkčnej poruchy 50 % a preto sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa § 51 zákona č.195/1998 a má preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím

    zhv je offline (nepripojený) zhv

    zhv
    Tu je citát na znížené odvody - na pomoc.

    Riešenie od Jozef Mihál Včera 06:41 PM
    #3465
    Citát:
    Pôvodca textu príspevku: zhv Pozri príspevok
    Ďakujem,ešte Vás prosím o odpoveď k príspevku č.3457 ,za polovičné odvody do ZP.
    Ide o problém, či má zamestnanec, držiteľ preukazu ZŤP, ktorý nemá rozhodnutie SP o priznaní invalidity, nárok na polovičné sadzby na zdravotné poistenie (to pre ostatných, ktorí si toto budú čítať a nedajú si tú namahu - ako ja - a nebudú sa vracať späť na príspevok č. 3457).

    Zákon 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení:

    "§ 12 Sadzba poistného

    (1) Sadzba poistného je pre
    a) zamestnanca 4% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, 40) sadzba poistného je 2% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4,...

    Odkaz pod čiarou:

    40) § 9 zákona č. 5/2004 Z.z. v znení zákona č. 191/2004 Z.z.
    § 51 zákona č. 195/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov."

    Znamená to, že aj zamestnanec držiteľ preukazu ZŤP, má polovičné odvody na ZP.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    maria- Pozri príspevok
    V prvom rade nech Ti preloží rozhodnutie o invalidite teda, že je poberateľom invalidného dôchodku ....
    machinak Pozri príspevok
    Ak je i poberateľom inv. dôchodku...
    V podstate..zamestnanec ukrátil sám seba. Mohol mať nižšie odvody a vyššiu mzdu....
    ad 1) nie je rozhodujúce, či poberá invalidný dôchodok - ale že je uznaný (rozhodnutim SP) invalidným, a má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

    ad 2) ukrátil sa i zamestnávateľ - aj ten má zníženú sadzbu...

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    k tomu zdravotnému poisteniu:

    zmena od 01. 05. 2008

    Od 1. mája 2008 nadobudol účinnosť zákon č. 139/2008 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 599/2003 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Citovaný zákon upravil § 9 ods. 1 zákona č. 5/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov tak, že občanom so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu. Týmto osobitným predpisom je § 71 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení a zák. č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.

    V súvislosti so zdravotným poistením vyššie uvedené znamená, že u občana s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 20 % do 40 % sa už nemôže znižovať sadzba poistného na zdravotné poistenie:

    * ak je takýto občan zamestnancom, preddavky už za mesiac máj mu zamestnávateľ musí vypočítať, vykázať a odviesť z vymeriavacieho základu zamestnanca vo výške 4% za zamestnanca a 10% za zamestnávateľa,

    * ak je takýto občan samostatne zárobkovo činnou osobu alebo samoplatiteľom, preddavky za mesiac máj 2008 si vypočíta vo výške 14 % z vymeriavacieho základu.

    zdroj (dnes prevzate): http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=124

    zhv je offline (nepripojený) zhv

    zhv
    § 12 Sadzba poistného

    (1) Sadzba poistného je pre
    a) zamestnanca 4% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, 40) sadzba poistného je 2% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4,...

    Odkaz pod čiarou:

    40) § 9 zákona č. 5/2004 Z.z. v znení zákona č. 191/2004 Z.z.
    § 51 zákona č. 195/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov."

    Znamená to, že aj zamestnanec držiteľ preukazu ZŤP, má polovičné odvody na ZP.


    http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=122
    zhv je teraz online Nahlás príspevok

    Ten moj má rozhodnutie podľa§ 51 zákona č. 195/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov."[/B][/COLOR] má50 %uznné ,má preukaz ZŤP
    maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac evka-janekova
    maria- Pozri príspevok
    V prvom rade nech Ti preloží rozhodnutie o invalidite teda, že je poberateľom invalidného dôchodku . Potom na SP nahlásiš RLFO zmenu označíš dôchodok a do zmeny napíšeš dátum od kedy má rozhodnutie.
    Nie je poberateľom invalidného dôchodku, predložil mi preukaž občana s ťažkým zdravotným postihnutím, vydaným UPSVaR. To mi stači?
    Takže do RLFO nezaškrtnem dôchodok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.