Zavrieť

Porady

Začínajúca SZČO

Zdravím Vás, od 1.10.2007 budem mať živnosť, podávam aj žiadosť o finančnú podporu začínajúcom podnikatelom na ÚP ( podmienky mám splnené).
Všade počúvam, že v prvom roku podnikania sú odvody do SP dobrovoľné.
- Čo je prvý rok podnikania? Niekto to napr. vysvetluje ako r.2007 (3 mesiace), niekto do 1.10.2008.
- Platí to isté ako dostanem spomínaný "príspevok na podnikanie" - cca 60.000.-Sk? Samozrejme so záväzkom podnikať aspoň 2 roky.
- Predpokladám, že to nevylučuje aj aj prácu normálne v nejakej firme,
ak by som dostal neskôr nejakú dobrú ponuku. Teda že by som ostal podnikať popri zamestnaní.
ďakujem.
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Prvý rok sa myslí do 30.6.2008 - t.j. termín na odovzdanie Výpisu z DP za r. 2007 do Sociálnej poisťovne.

Platí to aj pre živnostníkov, ktorí dostali príspevok na podnikanie.
Živnostník môže pracovať aj na pracovnú zmluvu - ako riadny zamestnanec. Hovoríme o živnosti popri zamestnaní. Podmienky oslobodenia od platenia odvodov do SP sú rovnaké.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Prvý rok podnikania znamená rok 2007. Odvody do SP sa menia vždy podľa vymeriavacieho základu minulého roku vždy k 1.7. t.j. do 30.6.2008 budeš platiť do SP odvody ľubovolné, príp. aj žiadne. Od 1.7. 2008 budeš platiť odvody z vymeriavacieho základu z roku 2007. VZ je 1/2 pomernej časti základu dane.
To isté platí aj pri príspevku.
Nevylučuje prácu v pracovnom pomere. Podmienka je ostať SZČO.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
SZČO v roku dostala dotáciu na "samozamestnanie". Vtedy ešte nebolo možné popri tom aj sa zamestnať, teraz už áno. Má sa držať znenia zákona v čase uzatvorenia dohody o podpore (nezamestnať sa), alebo podľa terajších predpisov, ktoré zamestnanie popri szčo nevylučujú.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Nepíšeš v ktorom roku dostala dotáciu. Už jej skončilo dvojročné obdobie alebo ešte trvá?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

unidat Pozri príspevok
Zdravím Vás, od 1.10.2007 budem mať živnosť, podávam aj žiadosť o finančnú podporu začínajúcom podnikatelom na ÚP ( podmienky mám splnené).
Všade počúvam, že v prvom roku podnikania sú odvody do SP dobrovoľné.
- Čo je prvý rok podnikania? Niekto to napr. vysvetluje ako r.2007 (3 mesiace), niekto do 1.10.2008.
- Platí to isté ako dostanem spomínaný "príspevok na podnikanie" - cca 60.000.-Sk? Samozrejme so záväzkom podnikať aspoň 2 roky.
- Predpokladám, že to nevylučuje aj aj prácu normálne v nejakej firme,
ak by som dostal neskôr nejakú dobrú ponuku. Teda že by som ostal podnikať popri zamestnaní.
ďakujem.
Ak nechceš platiť odvody do sociálnej poisťovne ani po 1.7.2008-teda ďalší rok do 30.6.2009, rozlož si čerpanie dotácie na dva roky a ak je to možné, stráž si do konca roka príjem = tržby z podnikania, vrátane vyčerpanej dotácie. Ak celková čiastka do konca roka nepresiahne 12-násobok min. mzdy /97 200,-sk/, odvody nebudeš platiť do 30.6.2009.

---------
Veronika
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
cloe Pozri príspevok
Nepíšeš v ktorom roku dostala dotáciu. Už jej skončilo dvojročné obdobie alebo ešte trvá?
Dotácia bola v 09/2006, takže 2 ročná lehota končí 09/2008.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

smith Pozri príspevok
Dotácia bola v 09/2006, takže 2 ročná lehota končí 09/2008.
Na možnosti príp. zamestnania sa informuj na Úrade práce. Ja som mala dotáciu v r.2003, v zmluve som mala prevádzkovanie živnosti po dobu 2 rokov bez súbehu zamestnania

-------
Veronika
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
veronikasad Pozri príspevok
Ak nechceš platiť odvody do sociálnej poisťovne ani po 1.7.2008-teda ďalší rok do 30.6.2009, rozlož si čerpanie dotácie na dva roky a ak je to možné, stráž si do konca roka príjem = tržby z podnikania, vrátane vyčerpanej dotácie. Ak celková čiastka do konca roka nepresiahne 12-násobok min. mzdy /97 200,-sk/, odvody nebudeš platiť do 30.6.2009.

---------
Veronika
Zvýraznená odpoveď nie je podľa môjho názoru správna, nakoľko zadávateľ začína podnikať od 1.10.2007 a z toho dôvodu je hraničná výška celkového príjmu na neplatenie odvodov od 1.7.2008 suma 24.300,-Sk. A to je podstatný rozdiel.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ekopo Pozri príspevok
Zvýraznená odpoveď nie je podľa môjho názoru správna, nakoľko zadávateľ začína podnikať od 1.10.2007 a z toho dôvodu je hraničná výška celkového príjmu na neplatenie odvodov od 1.7.2008 suma 24.300,-Sk. A to je podstatný rozdiel.
nesúhlasím, u živnostníkov sa neprepočítava pri posudzovaní povinných odvodov počet mesiacov podnikania - ten sa berie do úvahy len v prípade, ak už vznikne nárok a vypočítava sa vymeriavací základ.

Povinnosť vzniká ak príjem presiahne 12-násobok min.mzdy

-------
Veronika
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

veronikasad Pozri príspevok
nesúhlasím, u živnostníkov sa neprepočítava pri posudzovaní povinných odvodov počet mesiacov podnikania - ten sa berie do úvahy len v prípade, ak už vznikne nárok a vypočítava sa vymeriavací základ.

Povinnosť vzniká ak príjem presiahne 12-násobok min.mzdy

-------
Veronika
Presne tak - je jedno či zákonom stanovenú hranicu príjmu dosiahne za 12 mesiacov alebo jeden deň
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Na možnosti príp. zamestnania sa informuj na Úrade práce. Ja som mala dotáciu v r.2003, v zmluve som mala prevádzkovanie živnosti po dobu 2 rokov bez súbehu zamestnania

-------
Veronika
Považuje sa majetková účasť (vlastníctvo, bez pracovnej zmluvy) na s.r.o. za súbeh podnikania so zamestnaním pri dotácii na podnikanie?
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

smith Pozri príspevok
Považuje sa majetková účasť (vlastníctvo, bez pracovnej zmluvy) na s.r.o. za súbeh podnikania so zamestnaním pri dotácii na podnikanie?
Ak dobre chápem zákony tak nie.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
emgeton Pozri príspevok
Ak dobre chápem zákony tak nie.
Môžeš prosím ťa uviesť aj § zákona? Riešim totiž optimalizáciu odvodov na budúci rok pre priateľku, nakoľko už teraz viem, že sa jej odvody naskočia oproti tohto roka. Zároveň uvažujem o tej sro z hľadiska dph. Sro by ostala neplatiteľom dph a presunuli by sme klientov neplatičov dph na tú sro z mojej sro platiteľa dph.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

veronikasad Pozri príspevok
Ak nechceš platiť odvody do sociálnej poisťovne ani po 1.7.2008-teda ďalší rok do 30.6.2009, rozlož si čerpanie dotácie na dva roky a ak je to možné, stráž si do konca roka príjem = tržby z podnikania, vrátane vyčerpanej dotácie. Ak celková čiastka do konca roka nepresiahne 12-násobok min. mzdy /97 200,-sk/, odvody nebudeš platiť do 30.6.2009.

---------
Veronika
Takže podľa vyššie uvedeného sa aj príspevok z ÚPSVaR berie do príjmu pri zohľadnení platenia odvodov do sociálnej poisťovni? Ešte by som chcela poradiť akým spôsom tento príspevok zaúčtujem a ako ho môžem rozložiť /zaúčtovať/, aby nevyšlo platenie odvodov SP. Vďaka.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

milagros208 Pozri príspevok
Takže podľa vyššie uvedeného sa aj príspevok z ÚPSVaR berie do príjmu pri zohľadnení platenia odvodov do sociálnej poisťovni? Ešte by som chcela poradiť akým spôsom tento príspevok zaúčtujem a ako ho môžem rozložiť /zaúčtovať/, aby nevyšlo platenie odvodov SP. Vďaka.
Nevie mi nikto poradiť?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

milagros208 Pozri príspevok
Takže podľa vyššie uvedeného sa aj príspevok z ÚPSVaR berie do príjmu pri zohľadnení platenia odvodov do sociálnej poisťovni? Ešte by som chcela poradiť akým spôsom tento príspevok zaúčtujem a ako ho môžem rozložiť /zaúčtovať/, aby nevyšlo platenie odvodov SP. Vďaka.
Rozložiť jeho čerpanie znamená asi toto - ak vedieš účtovníctvo, tzn. nevyužiješ možnosť uplatnenia výdavkov percentom z príjmov (paušálne výdavky), do príjmov účtuješ dotáciu iba v tej výške , v ktorej ju použiješ. Napr. dotácia 70 tis. - prijatie dotácie je príjem neovpl.základ dane. Použitie 20 tis. Sk - výdavok ovplyvňujúci základ dane, ako uzávierková operácia príjem 20 tis. Sk - príjem ovplyvňujúci základ dane.


0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Niečo na samoštúdium
http://www.porada.sk/search.php?searchid=3875888
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ďakujem za tip. Všetko si ešte podrobne preštudujem. Niečo som už prečítala a chcela by som vedieť, či to aj správne chápem. Účtovanie je mi jasné. Z hľadiska platenia odvodov /áno-nie/ - započítavajú sa teda iba POZD? T.z., že do príjmov zarátam iba POZD, teda tie, ktoré som použila na úhradu VOZD?
Ak sa teda za celý príspevok /60 tis./nakúpi vybavenie, nesmú ostatné príjmy presiahnuť sumu 37200, inak sa odvodom do SP nevyhnem?Ďakujem
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ešte jedna vec. Dali by sa VOZD, teda aj POZD, napr. takto. Nákup zariadenia /aj keď jeho hodnota je nižšia ako 30 tis, ale doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok/, zaradiť ako HM, výdavky dať na VNZD a odpisy na VOZD, teda aj výška POZD bude nižšia?
A to rozloženie na 2 roky. Príspevok dostal v auguste 2007, tie 2 roky sa počítajú na kalendárny rok alebo 2 roky od poskytnutia príspevku, teda by sa dali započítať až na 3 účtovné roky?
Dúfam, že vás veľmi neotravujem. Niekedy fakt dosť špekulujem. Ale chcem to urobiť čo najlepšie. Vďaka.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

milagros208 Pozri príspevok
Ešte jedna vec. Dali by sa VOZD, teda aj POZD, napr. takto. Nákup zariadenia /aj keď jeho hodnota je nižšia ako 30 tis, ale doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok/, zaradiť ako HM, výdavky dať na VNZD a odpisy na VOZD, teda aj výška POZD bude nižšia?
Neviem či som ťa správne pochopila, ale pokiaľ nákup zariadenia budeš odpisovať a do VOZD dáš len odpis, tak POZD resp. ZD bude vyšší než keby si zariadenie dala priamo VOZD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať