Zavrieť

Porady

Najjednoduchšie,najlepšie kúrenie

Čítala som tu už rôzne príspevky, ale predsa len bych potrebovala poradiť. Máme postavený dom, ktorý sa už dokončuje a rieši sa teplá voda a kúrenie.Kúpili sme kombinovaný bojler.Chceme teraz kupovať kotol, aby sa to nejak mohlo všetko prepojiť, len sme z toho tak trošku mimo. Vedel by niekto prosím poradiť aký kotol by bol najlepší kúpiť? Taký čo by spálil drevo, uhlie,a zároveň by aj vyhrieval teplú vodičku? Poprípade,že by sa to dalo prepnúť na elektrické kúrenie?Mooooc ďakujem za tipy a rady....
Usporiadat
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
No v prvom rade je tu otazka podnebia. Takze podla mna Zapadne a Juzne Slovensko jednoznacne solarny ohrev (dotacia), Stredne a Severne Slovensko asi najskor plyn. V pripade, ze mate pristup k drevu (peletam, briketam, uhliu) tak existuju pece na drevoplyn, krby s prieduchmi... Sposobov vykurovania je obrovske mnozstvo, takze zacnime tym kde stoji dom, kolko chcete do kurenia investovat a ake su dostupne siete (plyn, elektrika). Snad sa niekde dopracujeme.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mopsy mopsy

mopsy je offline (nepripojený) mopsy

Domček sa nachádza na severnom slovensku, plyn v danej oblasti nie, elektrina áno, je dostatok uhlia, dreva...rozmýšľali sme kotol na tuhé palivá, čiže na drevo, i uhlie...dom má 4 menšie izbičky plus kuchyňa, kupelna a WC..len čo sa týka výkonu kotlov, je toho tiež veľa druhov a aj značiek týchto kotlov....čo sa týka voľných financií už veľa neostáva, ale zas na dobrý kotol sa to určite oplatí....internet ponúka strašne veľa značiek..poradíte... ??
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

Mopsy, v projektovej dokumentácii by ste mali mať niekde údaj v kW, aké máte tepelné straty domu. To je vlastne najvyšší vykurovací výkon, aký dom potrebuje v noci v mraze, plus rezerva na ohrev úžitkovej vody. Počíta sa to pri určitej teplote, podľa lokality. U Vás to môže byť okolo -18°C - spýtajte sa projektanta, alebo mrknite do projektu. My na Záhorí máme výpočtovú teplotu -12°C.
Tepelná strata závisí najmä od toho, aké tepelnoizolačné vlastnosti má "obálka" domu.
Podľa toho údaju treba vyberať kotol.
Snáď sa pridajú so svojimi radami ďalší...
0 0
Univenta Univenta

Univenta je offline (nepripojený) Univenta

Aby som doplnil Jarku Č. k danej téme, tak výkon kotla sa navrhuje na maximálnu tepelnú stratu domu, avšak nezapočítava sa tam "rezerva pre ohrev teplej vody", pretože kotol pracuje vždy v režime s prednostným ohrevom teplej vody a až následne zabezpečuje kúrenie v dome. Je to z toho dôvodu, že dom má určitú tepelnú zotrvačnosť, takže sa chvíľkové vypnutie kúrenia neprejaví na poklese teploty v dome.
V súčasnosti moderné typy plynových kotlov sú schopné prispôsobiť (modulovať) výkon (čiže aj spotrebu plynu) podľa potreby (prietoku vody na ohriatie), takže sú schopné pracovať efektívne aj pri nižšom výkone (t.j. ak má kotol modulovaný rozsah 2,4-16 kW, znamená to, že dokáže pracovať efektívne aj pri najnižších vonkajších teplotách a aj pri najvyšších). Pre kotle s pevným výkonom platí totiž zásada (rovnako aj pre kotle na pevné palivo bez modulácie), že pracujú najefektívnejšie v oblasti maximálneho výkonu (takéto sa používajú hlavne na nabíjanie veľkého zásobníka vody).
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

cez víkend som pozerala český receptár a práve tam chválili nejakú kanadskú pec, za zimu spotrebovali 8 metrov dreva. v podstate v izbe stoja kachle s rozvodom teplého vzduchu.. klasika.. ale teda ich krásne ospievali, raz za mesiac čistia popol..
0 0
Univenta Univenta

Univenta je offline (nepripojený) Univenta

Podľa opisu sa zrejme jedná o teplovzdušný krb/pec. To sa ale netýka už hotovej stavby a následnú inštaláciu ako zdroj tepla, skôr pre novostavbu (rozvody je potrebné riešiť už pri návrhu stavby, prípadne pri rozsiahlej rekonštrukcii). Tak isto použitie kotla na pevné palivo má svoje úskalia čo do obsluhy, skladovania a získavania dreva (ktoré musí mať svoju predpísanú max. vlhkosť) a vyžaduje to prepojenie na zásobník pre teplú vodu o značnom objeme (podľa výkonu pece sa môže jednať o objemy od 500 a viac), čo vyžaduje samostatnú miestnosť pre celú technológiu (kotolňu).
V praxi sa často stretávam s tým, že ľudia nezapočítavajú do skutočných nákladov aj vedľajšie náklady na prevádzku, čas, prípadne nezohľadňujú problémy spojené s určitou technológiou. Nie je totiž možné pozerať sa prioritne iba na náklady na kotol alebo opačný prípad - iba na náklady na prevádzku. V neposlednom rade pri rozhodovaní o systéme je vhodné zvážiť aj možnosť a náročnosť obsluhy, t.j. či prácnosť a nutnosť pravidelného prikladania (v prípade krbu a pod.) neznevýhodňuje značne celý systém (napríklad pri predaji danej nehnuteľnosti alebo prenájme je "bezúdržbová" technológia vítaná a prijateľná, naopak údržba skôr na obtiaž).
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

SERVIS Pozri príspevok
cez víkend som pozerala český receptár a práve tam chválili nejakú kanadskú pec, za zimu spotrebovali 8 metrov dreva. v podstate v izbe stoja kachle s rozvodom teplého vzduchu.. klasika.. ale teda ich krásne ospievali, raz za mesiac čistia popol..
A prach vysávajú koľko krát za deň? Ak máš alergiu zabudni.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

wagner Pozri príspevok
A prach vysávajú koľko krát za deň? Ak máš alergiu zabudni.
No ja neviem, mám prieduchy a prachu nie je o nič viac ako keď s krbom nekúrim. Že by to boli len fámy z nevedomosti?

Ja krby nestaviam, nepredávam, nie som ani projektant - len ho mám doma, robil som ho sám podľa návodov a nemám žiaden problém...
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

lebo ked je prach tak sa krbom moze rozniest, kto upratuje prachu vela nema. Su aj filtre do rozvodov. V amerikych domoch a velkych budovach su komplet vzduchotechniky a nikto o prachu nepise. Staci dat na ventilator filter a pravidelne cistit.
0 0
Kapitan Korkoran Kapitan Korkoran
tepelne cerpadlo vzduch - vzduch (v principe jednoducho klimatizacia). Pre pripad extremnej zimy (viac ako -20stupnov), el. konvektory
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

TomasHC Pozri príspevok
No ja neviem, mám prieduchy a prachu nie je o nič viac ako keď s krbom nekúrim. Že by to boli len fámy z nevedomosti?

Ja krby nestaviam, nepredávam, nie som ani projektant - len ho mám doma, robil som ho sám podľa návodov a nemám žiaden problém...
Ja teda krb nemám, ale moja kamarátka má a má prieduchy. Netvrdí že by to vírilo prach, ale povedala, že pre alergikov to nie je vhodné. Ja mám alergiu na prach, takže pre mňa by to bolo nevhodné. Preto som aj na to upozorňovala. Nie za to , že by si mal veľa prachu. Určite toho prachu mám viac ja, keď vymetám pec a od popola je prach. A kašléééééééééém a dusííííím sa a čo narobíš, keď plyn nemám a kúrenie elektrickým kúrením je dnes už samovražda.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

zirtec/zodac to spravi
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

mopsy Pozri príspevok
Čítala som tu už rôzne príspevky, ale predsa len bych potrebovala poradiť. Máme postavený dom, ktorý sa už dokončuje a rieši sa teplá voda a kúrenie.Kúpili sme kombinovaný bojler.Chceme teraz kupovať kotol, aby sa to nejak mohlo všetko prepojiť, len sme z toho tak trošku mimo. Vedel by niekto prosím poradiť aký kotol by bol najlepší kúpiť? Taký čo by spálil drevo, uhlie,a zároveň by aj vyhrieval teplú vodičku? Poprípade,že by sa to dalo prepnúť na elektrické kúrenie?Mooooc ďakujem za tipy a rady....
Kombibojler je super riešenie,

Ak máte dostatok dreva,tak snáď kotol s fluidným spaľovaním, ten je najučinnejší ....
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

wagner Pozri príspevok
plyn nemám a kúrenie elektrickým kúrením je dnes už samovražda.
Pri aspoň trochu rozumnom zateplení (20+ cm vata na strop, 10+ cm EPS mury) sa dá prežiť aj kúrenie elektrinou, som živým príkladom
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

pokial mas astmu tak skus nasetrit na podlahove kurenie. krb robi bordel, otvoris dvierka a hned je v dome niekedy aj dym. Ked kurit drevom tak mat kotol v pivnici, alebo pristavbe a kurit cez vymennik. To by malo byt lacnejsie ako krb s teplovodne rozvody. Prikladat by musel chodit niekto iny..alebo este je peletovy kotol aj peletove kachle.. kachle stoja tak 2000 €. ale zasa to cistenie..
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

uz je ten prispevok dost domotany.. tak to ber tak ako by si kurenie nemala ako zakladatel prispevku
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

TomasHC Pozri príspevok
Pri aspoň trochu rozumnom zateplení (20+ cm vata na strop, 10+ cm EPS mury) sa dá prežiť aj kúrenie elektrinou, som živým príkladom
Zateplené mám, bez toho by som mala problém. Múry ak sa pamätáš - kocky, druhá trieda(čo najlacnejšie), krivé, žiadny IPOR. Murované maltou, keď fúkal vietor, skoro ma od steny odfúkol. Kúrila som elektrinou, keď stál kilowat 33 halierov - spotreba 15 -18000 KW. Vieš si to predstaviť pri súčasnej cene? Ja teda nie
Naposledy upravil wagner : 02.10.12 at 20:24
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

TomasHC Pozri príspevok
Pri aspoň trochu rozumnom zateplení (20+ cm vata na strop, 10+ cm EPS mury) sa dá prežiť aj kúrenie elektrinou, som živým príkladom
kolko kw si mal ročnú spotrebu ? ty si myslím v magme, spokojnosť ?
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

bjuty smis Pozri príspevok
kolko kw si mal ročnú spotrebu ? ty si myslím v magme, spokojnosť ?
Na samotné kúrenie som minul minulú zimu 7 MWh, rok predtým 8 MWh. Pri cene 0,104897 za kWh to je cca 734€ a 839€. TÚV pre 2 osoby vychádza priemerne 150 kWh mesačne, t.j. 1800 kWh ročne, t.j. 188€. V dome komfortných 22°C, jar+jeseň teplovzdušný krb - pokiaľ boli "normálne" vonkajšie teploty, žiadne otročenie že "kúrim krbom za každú cenu".
0 0
Jarka Č. Jarka Č.

Jarka Č. je offline (nepripojený) Jarka Č.

wagner Pozri príspevok
Zateplené mám, bez toho by som mala problém. Múry ak sa pamätáš - kocky, druhá trieda(čo najlacnejšie), krivé, žiadny IPOR. Murované maltou, keď fúkal vietor, skoro ma od steny odfúkol. Kúrila som elektrinou, keď stál kilowat 33 halierov - spotreba 15 -18000 KW. Vieš si to predstaviť pri súčasnej cene? Ja teda nie
Mať spotrebu 18 000 kWh je strašné číslo. Treba taký dom zatepliť, ak by sa mal vykurovať elektricky. Ani v plyne to nie je lacné dnes. Žiaľ, nie je to výnimka, že takéto domy sú aj dnes ešte stavané... Keby mal rozlohu 300 m2, tak to pochopím... Ale bežné domy 100-150 m2 je možné stavať tak, že kompletná spotreba všetkých energií je tretinová čiže 5-6000 kWh ročne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať