Zavrieť

Porady

Záloha a DPH

Mám problém:
Zmluva o budúcej kúpnej zmluve na predaj nehnuteľností - parciel a stavby, dátum 22.6.2009. V zmluve je uvedená kúpna cena za parcely 100.000,-€+ DPH a za staby 50.000,-€ bez DPH(osobodnené od DPH). Dátum uzavretia kúpnej zmluvy je 31.5.2010. Ďalej je uvedená povinnosť zaplatiť zálohu 30.000,-€ do 3 dní od podpisu zmluvy o budúcej kúpnej zmluve. Ak mi 25.6.2009 zaplatia zálohu na účet, je povinnosť vystaviť faktúru k prijatej platbe? Mám problém v tom, že sa predáva aj s DPH aj s oslobodením a v zmluve nie je uvedené, či záloha je na stavby alebo parcely. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    časť citátu:
    mariannak Pozri príspevok
    ....Mám problém v tom, že sa predáva aj s DPH aj s oslobodením a v zmluve nie je uvedené, či záloha je na stavby alebo parcely. ďakujem
    Ak v zmluve nie je uvedené na čo konkrétne je tá záloha, domnievam sa, že záloha je na celý predmet kúpy.
    V tom prípade by som uvažovala, že záloha 30 000,- je aj na pozemok aj na stavbu.
    Ak by som aj takto uvažovala tak nebude to asi presné, že 2/3 platby je záloha za pozemok, a 1/3 platby je záloha za stavbu, lebo ten pomer je správny iba v cenách bez Dph.

    Cena celej dodávky je 169 000,- s Dph a záloha tvorí 17.7515 %.
    Takouto úvahou by sa došlo k záveru, že z 30 000,- zálohy je 21 124 ,30 záloha na pozemok a 8 875,70 je záloha na stavbu. (ak som sa nepomýlila)

    Dátum 22.6.2009 je ešte len pred Vami, bolo by rozumnejšie upraviť zálohu (rozšpecifikovať koľko za čo) v zmluve, aby bola potom jednoznačná fakturácia ohľadom Dph a nebol by problém ohľadom zdanienia prijatého preddavku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.