Zavrieť

Porady

Je tehotenský príspevok zdaniteľný príjem?

Dobry vecer, chcem sa opýtať, či je tehotenský príspevok zdaniteľný príjem pre zamestnankyňu. Podľa mňa nie, nakoľko je to nemocenská dávka. Len ma zmiatol názor, že kedže sa poberá v čase, keď zamestnankyňa pracuje, a není k tomu žiadne usmernenie, treba to zarátať. Ďakujem za každú odpoveď
Ricky1 Ďakujem Vám veľmi pekne. Myslela som si teda správne. Niekedy prestávam asi veriť aj sama sebe, keď stále príde niekto s novou múdrosťou.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ricky1 Ďakujem

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Pokiaľ viem, tak je to dávka sociálneho poistenia - či? (presne je to tehotenské, nie nemocenské
    Aké usmernenie potrebuješ??? - zákon hovorí presne
    zze/2003-595/9/2/a
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ricky1 Ďakujem áno, dávky sociálneho poistenia - nemocenské dávky. Pani sa ohrádzala tým, že na finančnej správe tehotensky príspevok neni napísaný.. ????
    Katy a R jednoducho platí zákon - toť vsjo .( Aj z 595/2003 ajz 461/2003) Neviem, kde na FS to "nie je napísané" - najskôr si uvedom, že dávka "tehotenské" je nová dávka- vlastne ani rok sa ešte nevypláca - takže si treba pozrieť aj dátum - že kedy je nejaký článok písaný. Samozrejme do "príjmu manželky" idú aj nezdaniteľné príjmy (to už ale je o inom)
    Ricky1 Ja tomu rozumiem, len niektorý ľudia to nejdú pochopiť, a ja potom uz pochybujem o sebe. Toto mi poslala, že tehotenské tam neni uvedene, a ak jej príde pokuta, že sa to tam nezarátalo. Tak ak sa jej to aj tak nebude páčiť, tak nech si to tam zaráta sama, a bude spokojná. Niekedy už naozaj nemám energiu na týchto ľudí, čo vedia všetko lepšie. Ďakujem za uistenie, že rozmýšľam správne pekný víkend prajem

    Dávky sociálneho poistenia oslobodené od dane z príjmov
    Dani z príjmov nepodliehajú dávky vyplácané podľa zákona o sociálnom poistení, ako aj štátne sociálne dávky, a to:

    Nemocenské dávky

    nemocenské
    ošetrovné
    vyrovnávacia dávka
    materské
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nie je zdanitelný príjem, ale zahrňa sa do vlastného príjmu manželky, pokial si na ňu manžel uplatňuje NČZD.
    Ricky1 Ďakujem.

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Podľa mňa ani neexistuje taká dávka zo sociálnej poisťovne, ktorá by bola zdaniteľným príjmom.
    Ricky1 Tiež si myslím, ale zmiatla ma tým, že to není uvedené na finančnej správe, a dostávala to počas práce. Tak som to chcela radšej overiť.

    Dávky sociálneho poistenia oslobodené od dane z príjmov
    Dani z príjmov nepodliehajú dávky vyplácané podľa zákona o sociálnom poistení, ako aj štátne sociálne dávky, a to:

    Nemocenské dávky

    nemocenské
    ošetrovné
    vyrovnávacia dávka
    materské
    kn-alka Definícia/Účel dávky
    Tehotenské ako nová nemocenská dávka sa poskytuje od 1. apríla 2021:

    https://www.socpoist.sk/tehotenske/69383s

    ak je to nemocenská dávka, tak to nie je zdaniteľný príjem

    Je tehotenský príspevok zdaniteľný príjem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.