Zavrieť

Porady

Živnosť + SHR

Podnikám na základe živnosti a zároveň som evidovaný ako samostatne hospodáriaci roľník (SHR). Tieto činnosti spolu nijako nesúvisia. Nie je mi jasné ako mám viesť účtovníctvo. Stačí keď budem viesť 1 spoločné jednoduché účtovníctvo, kde si nastavím "strediská", jedno pre živnosť a jedno pre SHR (aby som to potom vedel rozlíšiť v DP)? Alebo je potrebné viesť 2 oddelené účtovníctva?
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Účtov.budeš viesť jedno a rozlišovať príjm., výdaj budeš podľa vytvorených stredísk. Jedno stredisko bude slúžiť pre živnosť a druhé pre shr. V dp príjem a k príjmu výdaj rozlíšiš do riadkov zvlášť.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Prosím Vás, súkromne hospodáriaci roľnik, ktorý má pridelené iba IČO v štatistickom registri, DIČ nemá, vedie normálne jednoduché účtovníctvo ako SZČO? Je povinný platit odvody do SP a ZP?
ĎAKUJEM
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

lydinka Pozri príspevok
Prosím Vás, súkromne hospodáriaci roľnik, ktorý má pridelené iba IČO v štatistickom registri, DIČ nemá, vedie normálne jednoduché účtovníctvo ako SZČO? Je povinný platit odvody do SP a ZP?
ĎAKUJEM

Prosím, poradí niekto?
Ď:
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

lydinka Pozri príspevok
Prosím, poradí niekto?
Ď:

PROSÍM, je to súrne
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Buď vedie účtovníctvo, alebo uplatňuje percentuálne výdavky. Určite musí mať pridelené DIČ.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

ermon Pozri príspevok
Buď vedie účtovníctvo, alebo uplatňuje percentuálne výdavky. Určite musí mať pridelené DIČ.
A ak má prijmy aj z HPP, ktore su normalne zdanene, tak takemuto SHR vyplnujem Béčkové DP a píšem aj príjmy z HPP aj prijmy rolnika?
Ď
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

lydinka Pozri príspevok
A ak má prijmy aj z HPP, ktore su normalne zdanene, tak takemuto SHR vyplnujem Béčkové DP a píšem aj príjmy z HPP aj prijmy rolnika?
Ď

ÁNO.......
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

FAjn, zatial som pochopila, velmi pekne dakujem. A ked takýto SHR dostal na túto činnosť dotáciu tak ju účtujem ako dotáciu z ESF?
Dufam, že ta neotravujem Ermon
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

čo rozumieš pod pojmom "účtujem ako dotáciu z ESF?". Vysvetli ako to myslíš, že budeš účtovať, potom ti odpoviem, či oukej alebo nonono.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

ermon Pozri príspevok
čo rozumieš pod pojmom "účtujem ako dotáciu z ESF?". Vysvetli ako to myslíš, že budeš účtovať, potom ti odpoviem, či oukej alebo nonono.
No neviem, či sa to zaúčtuje takto:
Príjem dotácie 30 000,- PNZD
výdavok, ktorý z tejto dotácie minul - napr 10000,- VOZD
už neminul nič v roku 2006, čiže preučtuje ID na konci roka 10000 do POZD.

Ak minie celu dotaciu tak ju zaučtuje ako POZD a následne výdavky ako VOZD.
Je to takto správne?
Ďakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

OUKEJ!.......
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

ermon Pozri príspevok
OUKEJ!.......

SUPER, dakujem ti za pomoc, takto zistujem či nie som úplne sprostá,
ale ešte mi to celkom ide, nie?
Len neviem, či ešte vydržím do konca marca
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

lydinka Pozri príspevok
Prosím Vás, súkromne hospodáriaci roľnik, ktorý má pridelené iba IČO v štatistickom registri, DIČ nemá, vedie normálne jednoduché účtovníctvo ako SZČO? Je povinný platit odvody do SP a ZP?
ĎAKUJEM

Dobrý deň, som tu znova s tým problémom SHR. Môze si dat do nákladov niečo take ako VYHLASENIE, v tom štýle, že janko prkvička narodený, trvale bytom čestne prehlasujem, že som predal Palkovi Cibulkovi - súkromne hospodáriacemu rolníkovi napríklad malotraktor za 10 000,- a vlečku za 5 000,-
Uzná toto danový úrad ako VOZD?
Má tu takýchto kvázi kupno-predajných zmlúv viac,
ĎAKUJEM
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

A ešte jeden problém s touto SHR. Predpokladám, že ak si chce dávat do nákladov nejaké opravy traktora, musí mat zaplatenú cestnú dan za tento traktor, je to tak?
Ďakujem
0 0
Anulka Anulka

Anulka je offline (nepripojený) Anulka

lydinka Pozri príspevok
A ešte jeden problém s touto SHR. Predpokladám, že ak si chce dávat do nákladov nejaké opravy traktora, musí mat zaplatenú cestnú dan za tento traktor, je to tak?
Ďakujem
Za traktor sa daň z motorových vozidiel neplatí. Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo patriace do kategórií M, N a O. Traktor by mal byť kategória T - kolesové traktory. Pozri v technickom preukaze kategóriu vozidla.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

lydinka Pozri príspevok
Dobrý deň, som tu znova s tým problémom SHR. Môze si dat do nákladov niečo take ako VYHLASENIE, v tom štýle, že janko prkvička narodený, trvale bytom čestne prehlasujem, že som predal Palkovi Cibulkovi - súkromne hospodáriacemu rolníkovi napríklad malotraktor za 10 000,- a vlečku za 5 000,-
Uzná toto danový úrad ako VOZD?
Má tu takýchto kvázi kupno-predajných zmlúv viac,
ĎAKUJEM
Skontroluj, či v TP je prepis z Janka Mrkvičku na Palka Cibulku - ako majiteľa traktora dátumom kúpnej zmluvy (po dátume KZ).

Uvedené prehlásenie by som formulovala v zmysle Obč. zákonníka ako Kúpnu zmluvu.
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

lydinka Pozri príspevok
No neviem, či sa to zaúčtuje takto:
Príjem dotácie 30 000,- PNZD
výdavok, ktorý z tejto dotácie minul - napr 10000,- VOZD
už neminul nič v roku 2006, čiže preučtuje ID na konci roka 10000 do POZD.

Ak minie celu dotaciu tak ju zaučtuje ako POZD a následne výdavky ako VOZD.
Je to takto správne?
Ďakujem
Ako vam sedia pocty? Ved 10000+10000=20000 a nie 30000
Musia sa dotacie uctovat vzdy PNZD, ked to dostal v decembri a vydavky mal aj pre tym (pozical si ), a minul je celu v dany rok?
0 0
zvedadavka zvedadavka

zvedadavka je offline (nepripojený) zvedadavka

Dobry "predposledny den", neviem si vysvetlit §17 zo Zakona o dani z prijmov odst.3 - h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane. Dostali sme dotacie na podu a znevyhodnene oblasti. Su to prijmy zdanovane, alebo nie? Dakujem za Vasu radu.
0 0
zvedadavka zvedadavka

zvedadavka je offline (nepripojený) zvedadavka

zvedadavka Pozri príspevok
Dobry "predposledny den", neviem si vysvetlit §17 zo Zakona o dani z prijmov odst.3 - h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane. Dostali sme dotacie na podu a znevyhodnene oblasti. Su to prijmy zdanovane, alebo nie? Dakujem za Vasu radu.
Co mam robit, slubujem ze si to uz na rok nenecham na poslednu chvilu....
Ako to mam zaucovat???.Isto vsetci usilovne pracujete a ja nechapem obycajny zakon
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

zvedadavka Pozri príspevok
Co mam robit, slubujem ze si to uz na rok nenecham na poslednu chvilu....
Ako to mam zaucovat???.Isto vsetci usilovne pracujete a ja nechapem obycajny zakon
Len či?
Účtovanie nájdeš tu http://www.porada.sk/517315-post8.html
Prikladám aj usmernenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať