Zavrieť

Porady

živnosť popri zamestnaní trocha inak

Krásny a príjemný deň všetkým,

Nedávno som ojavil túto skvelú stránku a tak som sa odhodlal poradiť sa. Popri riadnom zamestnaní uvažujem s tým, že si otvorím živnosť na predaj a servis výpočtovej techniky. Občas sa mi totiž naskytne príležitosť predať alebo urobiť servis na PC. Preštudoval som si množstvo informácií na túto tému ale nenašiel som definitívnu odpoveď na moju konkrétnu situáciu, preto ocením akékoľvek vaše návrhy, reakcie, podnety. Zaujímalo by ma konkrétne toto:
1) Oplatí sa mi vôbec založiť živnosť ak ju mienim vykonávať len občas (do roka predám asi 7 - 20 počítačov). Aké iné formy by som ešte mohol využiť pre svoje podnikanie aby som mohol legálne a bez problémov robiť servis aj firmám a vystavovať im faktúry alebo iný doklad o vykonaní prác, ktorý by bol firmami akceptovateľný?
Niekde som sa dočítal, že faktúru môžem vystaviť aj na rodné číslo len svoje príjmy musím priznať na daňovom priznaní. Ako tento systém funguje a je to vôbec možné takto realizovať? To by bola určite asi navýhodnejšia alternatíva pre mňa, keby som nemusel odvádzať do SP a ZP (veď raz to už odvádza za mňa zamestnávateľ) a iba by som odviedol daň z príjmu. Len neviem, či je tu takáto možnosť a či zákazníci (firmy) sú vôbec schopný zaplatiť za moje služby ak nebudem živnostník.
A ako to bude potom s DPH? Ak predám nejaký PC, môžem si odrátať DPH?
2) Ak som to správne pochopil, tak v prípade, že si otvorím živnosť po 1.1 2006 a nezarobím ani korunu (nepredám žiaden PC), budem musieť odvázať do ZP 966,- Sk mesačne. Do SP nič neodvádzam až od 1.7 2007. Ale čo v prípade, že dovtedy svoju živnosť pozastavím? Aj tak budem musieť od 1.7.2007 platiť do SP?

Ďakujem za akékoľvek rady

Tomáš
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    poslala som ti ss. Otvor si na lište sukromné správy.
    Nemôžem verejne, nie je to moja parketa. Ale vidím v tom problém - odvodom sa vyhneš len dočasne.

    feco je offline (nepripojený) feco

    chlap :-) feco
    Dobry den. Ja by som chcel poradit. Je mozne zalozit si zivnost popri zamestnani ak som zamestnany ako statny zamestnanec (okr.sud)? dakujem

    Antea je offline (nepripojený) Antea

    Antea
    feco Pozri príspevok
    Dobry den. Ja by som chcel poradit. Je mozne zalozit si zivnost popri zamestnani ak som zamestnany ako statny zamestnanec (okr.sud)? dakujem
    To musíš najlepšie vedieť ty čo máš v zmluve. Ale podľa všetkého štátny zamestnanci nesmú podnikať. Máš zato aj príplatok, nie?

    živnosť popri zamestnaní trocha inak

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.