Zavrieť

Porady

zamestnanie občana SR českou firmou

vopred sa ospravedlňujem, až na túto tému už je dotaz položený, ja som nenašla. Chcem sa spýtať prosím o radu, môže zamestnať občana SR česká firma ktorá nemá žiadnu prevádzku - pobočku v SR a odvádzať odvody do SP a ZP v SR a riadiť sa zákonmi SR? ja túto vedomosť nemám, ale česká firma tvrdí že je to možné, že to preverovali. ak je to pravda, viete ma prosím nasmerovať? vďaka. pekný deň
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zrejme mali na mysli tento paragraf Zákonníka práce:


    § 5
    (1) Pracovnoprávne vzťahy medzi zamestnancami vykonávajúcimi prácu na území Slovenskej republiky a zahraničným zamestnávateľom, ako aj medzi cudzincami a osobami bez štátnej príslušnosti pracujúcimi na území Slovenskej republiky a zamestnávateľmi so sídlom na území Slovenskej republiky sa spravujú týmto zákonom, ak právne predpisy o medzinárodnom práve súkromnom neustanovujú inak.

    pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

    pandorasbox
    vďaka. toto ani nie, tvrdia, že česká firma sa môže zaregistrovať V SR v Soc poist, ZP a zaregistrovať zamesnanca na odvody , aj ked má sídlo spoločnosti v ČR. priznám sa, tento odstavec v §5 som aj prehliadla v ZP - a ani mi nie je jasný vo väzbe k SP a ZP, ak táto možnosť registrácie bez prevádzky na území SR nie je. ako to vlastne je prosím?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zákon o zdravotnom poistení

    VEREJNÉ ZDRAVOTNÉ POISTENIE
    § 3
    Osobný rozsah verejného zdravotného poistenia


    (7) Stálou prevádzkarňou na účely tohto zákona je aj fyzická osoba, ktorá koná v mene zamestnávateľa a sústavne alebo opakovane prerokúva alebo uzatvára v jeho mene zmluvy na základe plnomocenstva. Fyzická osoba koná v mene zamestnávateľa, ak koná na základe jeho pokynov, pričom zamestnávateľ výsledky jej činnosti kontroluje a nesie za ne podnikateľské riziko.


    Zákon o sociálnom poistení

    § 7
    Zamestnávateľ


    (1) Zamestnávateľ podľa tohto zákona je pre

    a) fyzickú osobu v pracovnom pomere právnická osoba alebo fyzická osoba, ku ktorej je fyzická osoba v pracovnom pomere,

    (nie je uvedená podmienka stálej prevádzkárne)

    pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

    pandorasbox
    dík, pomohol si mi.
    máš pravdu - nie je napísaná vyslovene podmienka prevádzkárne. to mi uniklo. ďakujem, pekný deň

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    podľa mňa to nie je také jednoznačné, tam treba preveriť príslušnosť toho občana k zdravotnému a sociálnemu poisteniu v zmysle európskej legislatívy, a ak je občan SR zamestnaný v ČR na hlavný PP a vykonáva prácu na území ČR, tak odvody platí firma v ČR, nemôže si vybrať..

    pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

    pandorasbox
    Leila2006 Pozri príspevok
    podľa mňa to nie je také jednoznačné, tam treba preveriť príslušnosť toho občana k zdravotnému a sociálnemu poisteniu v zmysle európskej legislatívy, a ak je občan SR zamestnaný v ČR na hlavný PP a vykonáva prácu na území ČR, tak odvody platí firma v ČR, nemôže si vybrať..
    to ano, ale tu je opačný prípad - je občanom SR, prácu vykonáva na území SR pre právnický subjekt registrovaný v ČR.

    zamestnanie občana SR českou firmou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.