Zavrieť

Porady

Dátum zd.plnenia a kurzy

Milí poraďáci, prosím o radu.
1.
Slovenský dodávateľ mi vystavil predfaktúru v EUR - dátum 22.8.2006, teda aj kurz z 22.8.2006 - 7000 EUR.
2.
Keďže do konca 8/06 materiál nedodal, vystavili daňový doklad k prijatej zálohe - DZP 24.8.2006 - 7000 EUR.
3.
Materiál vyskladnil 5.9.2006 - vystavil daňový doklad, kde však uviedol dátum ZP 5.9.2006 - teda aj kurz z tohoto dňa.

Je to správne? Čo s tým rozdielom DPH?

Mne to robí trochu problém aj z toho hľadiska, že ten materiál v skutočnosti došiel v 8/06, ale oni to nechcú opraviť a ja som ho prijala na sklad prepočítaný kurzom z toho 24.8.06.
Ak niekto pochopil, prosím poraďte mi.
Ďakujem. Budem tu až v pondelok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    gabik
    Milí poraďáci, prosím o radu.
    1.
    Slovenský dodávateľ mi vystavil predfaktúru v EUR - dátum 22.8.2006, teda aj kurz z 22.8.2006 - 7000 EUR.
    2.
    Keďže do konca 8/06 materiál nedodal, vystavili daňový doklad k prijatej zálohe - DZP 24.8.2006 - 7000 EUR.
    3.
    Materiál vyskladnil 5.9.2006 - vystavil daňový doklad, kde však uviedol dátum ZP 5.9.2006 - teda aj kurz z tohoto dňa.

    Je to správne? Čo s tým rozdielom DPH?

    Mne to robí trochu problém aj z toho hľadiska, že ten materiál v skutočnosti došiel v 8/06, ale oni to nechcú opraviť a ja som ho prijala na sklad prepočítaný kurzom z toho 24.8.06.
    Ak niekto pochopil, prosím poraďte mi.
    Ďakujem. Budem tu až v pondelok.
    Ak som to správne pochopil, k úhrade došlo 24.8.06 a teda aj zdaniteľné plnenie nastalo v ten deň.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    gabik
    Keďže do konca 8/06 materiál nedodal, vystavili daňový doklad k prijatej zálohe - DZP 24.8.2006 - 7000 EUR.
    3.
    Materiál vyskladnil 5.9.2006 - vystavil daňový doklad, kde však uviedol dátum ZP 5.9.2006 - teda aj kurz z tohoto dňa.
    Takže nedodal 08/2006 a vyskladnil 5.9.2006?
    gabik
    Mne to robí trochu problém aj z toho hľadiska, že ten materiál v skutočnosti došiel v 8/06, ale oni to nechcú opraviť a ja som ho prijala na sklad prepočítaný kurzom z toho 24.8.06.
    Ak niekto pochopil, prosím poraďte mi.
    Takže vyskladnil a dodal 08/2006?
    Čo je vyskladnenie? Máte na mysli dodanie a že Vám dodávateľ nesprávne vystavil faktúru? Ak áno, tak je to dôvod na jej vrátenie k prepracovaniu ... a nabudúce si dávať lepší pozor na sprievodnú dokumentáciu, napr. potvrdenie dodacieho listu a pod. Bez nej ste v dôkaznej núdzi.

    A kedy bol vlastne tovar fyzicky prevzatý ... dodaný?

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    gabik
    Milí poraďáci, prosím o radu.
    1.
    Slovenský dodávateľ mi vystavil predfaktúru v EUR - dátum 22.8.2006, teda aj kurz z 22.8.2006 - 7000 EUR.
    2.
    Keďže do konca 8/06 materiál nedodal, vystavili daňový doklad k prijatej zálohe - DZP 24.8.2006 - 7000 EUR.
    3.
    Materiál vyskladnil 5.9.2006 - vystavil daňový doklad, kde však uviedol dátum ZP 5.9.2006 - teda aj kurz z tohoto dňa.

    Je to správne? Čo s tým rozdielom DPH?

    Mne to robí trochu problém aj z toho hľadiska, že ten materiál v skutočnosti došiel v 8/06, ale oni to nechcú opraviť a ja som ho prijala na sklad prepočítaný kurzom z toho 24.8.06.
    Ak niekto pochopil, prosím poraďte mi.
    Ďakujem. Budem tu až v pondelok.

    Vaša otázka ako tomu ja rozumiem má takýto postup riešenia.:
    1. Prijatá faktúra ako záväzok
    2. Úhrada záväzku s kurzovým rozdielom.
    3. V nasledujúcom mesiaci dodanie dovaru. Váš dodávateľ nemusí nič prepracovávať. Ja som toho názoru , že tretia faktúra vystavená na základe dodania tovaru ani nemusí byť faktúra postačí dodací list na základe ktorého zaúčtujete príjem na sklad. Aký kurz použiť pri príjme na sklad, podľa zákona o účtovníctve je to deň účtovnej operácie a to je deň keď sa tovar na sklad ozaj prijal a nemá nič spoločné s DPH.
    4. Váš problém s DPH neexistuje nakoľko je len jeden doklad o DPH a to je ten doklad, ktorý bol vystavený na základe priatie vašej úhrady a tento deň je ZAFIXOVANÝ a DPH z tohot dokladu je ich daňovou povinnosťou a Vašim nárokom na odpočet.

    Doslova BORDEL robia dodávatelia tovaru, keď vystavujú faktúry po skutočnom dodaní tovaru a vo faktúrach uvádzaju deď daňovej povinnosti a vyčíísľujú DPH druhý krát. Títo dodávatelie ako JJ Bujld, PREMAC a PODOBNE MA VYTáčAJú KAžDý MESIAC. Z PREMACU som doslal vysvetlenie, že faktúru na základe prijatej úhrady posielajú odberateľom len na požiadanie. V Premacu robia doslova daňový folklór.

    Záver: vaše starosti s dvomi hodnotami DPH neexistujú, je len jedna DPH a to tá ktorá bola vyčíslená na základe prijatej úhrady zálohovej faktúry.

    apo

    gabik je offline (nepripojený) gabik

    gabik
    Ďakujem Vám za odpovede. Aspoň trochu som sa v tom zorientovala a našla sever. I keď jednoznačný názor na prijaté zálohy a fakturáciu v cudzej mene ako som zistila asi nie je. Každý si robí po svojom.

    Dátum zd.plnenia a kurzy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.