Zavrieť

Porady

Prepis domu

Dobrý deň.
Chcela som sa opýtať niekoho kompetentného, alebo niekoho, kto sa rozumí všetkému okolo prepisu domu. Môj otec má dlhy, ktoré nespláca. Dohodla som sa s ním, že za neho budeme tieto dlhy splácať s tým, že dom na mňa prepíše. Ako to urobiť? Je lepšie dom previesť darovacou zmluvíou, alebo akože odkúpiť za symbolické 1 euro, ak je to možné? Mám ešte jednu sestru, aby sa v budúcnosti niečoho nedožadovala, aby túto zmluvu nechcela napadnúť. Koľko asi stojí prepis nehnuteľnosti? Aby som sa vedela pripraviť. Poraďte mi prosím, čo a ako, ako to urobiť atď. Ďakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jedna možnosť: spísať u notára darovaciu zmluvu s právom doživotného bývania otca.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
MIRIAMA1 MIRIAMA1

MIRIAMA1 je offline (nepripojený) MIRIAMA1

Chceli sme najprv dom previesť na mňa a potom dom založiť v banke, aby sme si zobrali hypotéku, pretože za tie jeho dlhy platíme mesačne 600 eur, čo je veľa. Tak sme to chceli vyriešiť hypotékou, dlhy zaplatiť a splácať len u jednej banky. Tým sa nám aj mesačná splátka výrazne zníži. Pôjde potom dom založiť, keď tam bude uvedené doživotné bývanie otca?
0 0
MIRIAMA1 MIRIAMA1

MIRIAMA1 je offline (nepripojený) MIRIAMA1

Ešte sa chcem opýtať, ako postupovať a aké sú poplatky? Prípadne, kde by som získala tieto informácie?
0 0
MIRIAMA1 MIRIAMA1

MIRIAMA1 je offline (nepripojený) MIRIAMA1

Vie mi niekto odpovedať na hore uvedenú otázku ohľadom darovacej zmluvy? Ako postupovať, aké sú jednolitvé kroky a poplatky? Ďakujem dobrej duši za odpoveď
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Za overenie podpisu je pár eur, za vklad do katastra 66 eur. To je pri darovacej aj kúpnej zmluve. Ak si dáš zmluvu vypracovať právnikovi, - ak sa dohodneš: 100, 200 ... Nájdi si vzor na internete a skús si ju upraviť sama.
Darovacia zmluva má to riziko, že raz by mohla sestra žiadať započítať tvoj dar pri dedení (ak by ešte bolo s čím). Pri kúpe by nemal otec platiť daň z príjmu, lebo bol asi vlastníkom viac ako 5 rokov, môžeš dať aj reálnu cenu, prípadne zníženú o dlhy (aj to tam môžeš napísať).

Vyhľadaj si aj na porade napr. "darovacia zmluva", je to tu toho veľa popísaného, stále je viac otázok tvojho typu.
7 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

nezabúdajme aj na odporovateľnosť právneho úkonu pri darovaní, resp. predaji za malé peniaze. Najlepšie by bolo dom normálne kúpiť s hypotékou s tým, že z tých peňazí by otec splácal dlhy...
0 0
MIRIAMA1 MIRIAMA1

MIRIAMA1 je offline (nepripojený) MIRIAMA1

Ak by teda aj sestra žiadala o započítanie daru...môj otec nemá nič, len dlhy vo výške 19 000 eur a tento dom. Takže by nebolo čo dediť. A tu je ešte jedna otázka. Ak by nebolo, čo dediť, musela by som sestru nejako vyplatiť, keby mne dal otec dom a jej by už nič nezostalo?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Odporovať právnemu úkonu by mohol veriteľ, keby dlhy nesplácali. Oni ich však chcú splácať z hypotéky.
2 1
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

MIRIAMA1 Pozri príspevok
Ak by teda aj sestra žiadala o započítanie daru...môj otec nemá nič, len dlhy vo výške 19 000 eur a tento dom. Takže by nebolo čo dediť. A tu je ešte jedna otázka. Ak by nebolo, čo dediť, musela by som sestru nejako vyplatiť, keby mne dal otec dom a jej by už nič nezostalo?
Nie, vyplácať by si ju nemusela. Keby nebolo s čím započítať, tak by si vlastne nič nededila. Ale čo ak otec vyhrá športku? Potom by sa ti dar už započítal a dostala by si menej.
3 0
MIRIAMA1 MIRIAMA1

MIRIAMA1 je offline (nepripojený) MIRIAMA1

A ako píše mattto: že by nám otec predal dom za 19 000 eur, vzali by sme si na to hypotéku, dom by sme riadne získali kúpou, on by vyplatil svoje dlhy. Len akú požiadavku zadať v banke, akože účel, môžem dať normálne na kúpu domu, keď sú na ňom dlhy?
0 0
MIRIAMA1 MIRIAMA1

MIRIAMA1 je offline (nepripojený) MIRIAMA1

športku určite nevyhrá, ale iné riešenie nie je. Ak to niekto nevyplatí (tie dlhy) tak tento dom pôjde do dražby. Tak chceme získať domček tým, že tieto dlhy vyplatíme. Kde získam dom za 19 000 eur, ktorý má hodnotu 40 000 eur?
0 0
MIRIAMA1 MIRIAMA1

MIRIAMA1 je offline (nepripojený) MIRIAMA1

...tu ide o to, že tu býva aj moja sestra s dieťaťom, takže keby šiel dom do dražby, nikto z nás nemá strechu nad hlavou.
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

Mária27 Pozri príspevok
Odporovať právnemu úkonu by mohol veriteľ, keby dlhy nesplácali. Oni ich však chcú splácať z hypotéky.
nezmysel, odporovateľnosť sa nezakladá na snahe splácať. §42a ods. 1 OZ "Veriteľ sa môže domáhať, aby súd určil, že dlžníkove právne úkony podľa odsekov 2 až 5, ak ukracujú uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky, sú voči nemu právne neúčinné..."

Ak sa dlžník zbaví svojho majetku právnymi úkonmi, ktoré ukracujú uspokojenie veriteľovej pohľadávky - napr. exekúciou, tieto sú odporovateľné a argumentácia typu, "veď my sme to chceli splácať" je nepodstatná. Veriteľ má právo vymôcť svoju pohľadávku zákonným spôsobom - exekúciou v čo najkratšom čase a čo v najvyššej výške a akýkoľvek právny úkon, ktorým sa dlžník zbavuje majetku, je preto odporovateľný bez ohľadu na snahu splácať alebo nie.

Podľa tvojej logiky by žiadne právne úkony neboli odporovateľné, lebo dlžník by argumentoval, že aj keď sa majetku zbavil, chce svoje záväzky splácať.
0 1
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

MIRIAMA1 Pozri príspevok
A ako píše mattto: že by nám otec predal dom za 19 000 eur, vzali by sme si na to hypotéku, dom by sme riadne získali kúpou, on by vyplatil svoje dlhy. Len akú požiadavku zadať v banke, akože účel, môžem dať normálne na kúpu domu, keď sú na ňom dlhy?
čo to znamená, že sú na "ňom dlhy"? Dom je predmetom záložného práva? Je zriadené exekučné záložné právo? Aj v týchto prípadoch banky poskytujú hypotéky, len žiadajú aj komunikáciu so záložným veriteľom.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

MIRIAMA1 Pozri príspevok
športku určite nevyhrá, ale iné riešenie nie je. Ak to niekto nevyplatí (tie dlhy) tak tento dom pôjde do dražby. Tak chceme získať domček tým, že tieto dlhy vyplatíme. Kde získam dom za 19 000 eur, ktorý má hodnotu 40 000 eur?
Ty si vezmeš hypotéku na kúpu domu. Prerokuj prípad v banke, poradia ti.
0 0
MIRIAMA1 MIRIAMA1

MIRIAMA1 je offline (nepripojený) MIRIAMA1

Nie je predmetom záložného práva ani ničoho. Dlhy sme už začali splácať s manželom. Keďže mesačne činia okolo 600 eur, tak sme to chceli riešiť hypotékou, mesačná splátka sa výrazne zníži, dlhy za otca vyplatíme, dom bude náš. Aj keby sme to riešili odkúpením za tých 19 000 eur, peniaze mu do rúk nedáme, všetko si vyplatíme sami s manželom. Len riešime, či kúpno-predajnú alebo darovaciu zmluvu, lebo ja nebudem za otca splácať taký veľký dlh a nič z toho nebudem mať. Jemu ale nič iné neostáva, lebo keď to nebudeme splácať my s manželom, dom pôjde do dražby. Takto tu môže zostať aj otec aj sestra so synom.
2 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

MIRIAMA1 Pozri príspevok
Nie je predmetom záložného práva ani ničoho. Dlhy sme už začali splácať s manželom. Keďže mesačne činia okolo 600 eur, tak sme to chceli riešiť hypotékou, mesačná splátka sa výrazne zníži, dlhy za otca vyplatíme, dom bude náš. Aj keby sme to riešili odkúpením za tých 19 000 eur, peniaze mu do rúk nedáme, všetko si vyplatíme sami s manželom. Len riešime, či kúpno-predajnú alebo darovaciu zmluvu, lebo ja nebudem za otca splácať taký veľký dlh a nič z toho nebudem mať. Jemu ale nič iné neostáva, lebo keď to nebudeme splácať my s manželom, dom pôjde do dražby. Takto tu môže zostať aj otec aj sestra so synom.
nie je čo riešiť, pre banku je dom v poriadku. Jednoznačne kúpna zmluva a skutočné peniaze, nie za 1 EURO. Darovacia zmluva je hlúposť.
0 0
MIRIAMA1 MIRIAMA1

MIRIAMA1 je offline (nepripojený) MIRIAMA1

Ďakujem, ste zlatí
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

mattto Pozri príspevok
nezmysel, odporovateľnosť sa nezakladá na snahe splácať. §42a ods. 1 OZ "Veriteľ sa môže domáhať, aby súd určil, že dlžníkove právne úkony podľa odsekov 2 až 5, ak ukracujú uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky, sú voči nemu právne neúčinné..."

Ak sa dlžník zbaví svojho majetku právnymi úkonmi, ktoré ukracujú uspokojenie veriteľovej pohľadávky - napr. exekúciou, tieto sú odporovateľné a argumentácia typu, "veď my sme to chceli splácať" je nepodstatná. Veriteľ má právo vymôcť svoju pohľadávku zákonným spôsobom - exekúciou v čo najkratšom čase a čo v najvyššej výške a akýkoľvek právny úkon, ktorým sa dlžník zbavuje majetku, je preto odporovateľný bez ohľadu na snahu splácať alebo nie.

Podľa tvojej logiky by žiadne právne úkony neboli odporovateľné, lebo dlžník by argumentoval, že aj keď sa majetku zbavil, chce svoje záväzky splácať.
Načo provokuješ? Z čoho ti tu vyplýva, že právny úkon veriteľa ukracuje? V zákone je prítomný čas, čo je rozhodujúce pri podaní na súd a čo treba veriteľom aj dokázať. Veriteľ pri odporovaní žiada o rozhodnutie, že dlžníkove právne úkony sú voči nemu neúčinné - to znamená už uskutočnené právne úkony. Píše zadávateľka o tom, že dlhy nechcú uhradiť alebo nechcú splácať? Vychádzam predsa zo zadania, nie zo všetkým možností, aké môžu vzniknúť. Z tvojej logiky mi vyplýva, že my dvaja sa spolu baviť nemusíme.
2 1
MIRIAMA1 MIRIAMA1

MIRIAMA1 je offline (nepripojený) MIRIAMA1

Ten dom chceme kúpiť preto, aby sme mali kde bývať a aby mal kde bývať aj otec aj sestra. Keby sa dlhy nezaplatili, dom by bol aj tak odsúdený na dražbu. A myslím, že tak ,,lacno" by sme dom určite nekúpili.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať