Zavrieť

Porady

Hmotny majetok-od 1.3.2009

Prosim o usmernenie-radu !!! Od 1.3.2009 sa zvysuje vstupna cena HM a NHM. HM -1700,-Eur , pricom uz odpisovany HM,ktoreho zostat.cena je nizsia ako 1700 eur sa moze zahrnut do danovych vydavkov roku 2009, alebo pokracovat dalej v odpisovani podla planu. Moja prosba -otazka ???
Nasa spoloc.vlastni budovu a v nej HM/stroje,pristroje/ pre sudne spory spoloc.nevykazovala ziadnu cinnost akurat udrzavala uvedenu budovu/plyn,voda,el.energia/ - mozem urobit danovy odpis na budovu?? a mozem ten HM,ktoreho ZC je nizsia ako uvedenych 1700eur dat do danovych vydavkov??? bez toho aby som to nasledne davala ako pripocitatelnu polozku k hospodar.vysledku roku 2009 ??
Dakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ak HM nie je využívaný na dosiahnutie zdaniteľných príjmov, tak nie je nárok na daňové odpisy:

    § 22
    Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

    (1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

    Lujza63 je offline (nepripojený) Lujza63

    Lujza63
    Zoltan dakujem- a teda nemozem teda nic robit ani s tym HM, ktory ma tu ZC nizsiu , lebo v dalsom roku uz tuto moznost nebudem mat. Mam tam HM v zostatko.cene 70 az 500eur.dakujem

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Mohla by som aj ja požiadať o radu? HM bol zaradený do používania v r. 2007 v OC 35.608,- SK, po prepočte 1.181,97 €. Bol zaradený do 2. odpisovej skupiny, doba odpisovania 6 rokov. Od 1.3.2009 sa zvýšila vstupná cena HM nad 1.700,- €. Myslím si správne, že môžem tento hmotný majetok daňovo doodpisovať k 31.12.2009? Samozrejme, že v účtovných odpisoch budem ďalej pokračovať.
    Ďakujem za odpovede.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Kristína Pozri príspevok
    Mohla by som aj ja požiadať o radu? HM bol zaradený do používania v r. 2007 v OC 35.608,- SK, po prepočte 1.181,97 €. Bol zaradený do 2. odpisovej skupiny, doba odpisovania 6 rokov. Od 1.3.2009 sa zvýšila vstupná cena HM nad 1.700,- €. Myslím si správne, že môžem tento hmotný majetok daňovo doodpisovať k 31.12.2009? Samozrejme, že v účtovných odpisoch budem ďalej pokračovať.
    Ďakujem za odpovede.
    Abstrahujúc od účtovných súvislostí a účtovnej sústavy, ktorú neuvádzate, môžete. Daňovo je to riešené v § 52g ods. 6, ktorý sa týka uplatnenia daňovej zostatkovej ceny hmotného majetku v daňových výdavkoch.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Lujza63 Pozri príspevok
    ... a teda nemozem teda nic robit ani s tym HM, ktory ma tu ZC nizsiu , lebo v dalsom roku uz tuto moznost nebudem mat. Mam tam HM v zostatko.cene 70 az 500eur.dakujem
    Podľa môjho názoru môžete. Ak sa jedná o obchodný majetok vo všetkých súvislostiach ... účtovaný, evidovaný, určený na podnikanie.
    Prípadne sa dotážte na DRSR. Predpokladám odpoveď do termínu na podanie DP.

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Abstrahujúc od účtovných súvislostí a účtovnej sústavy, ktorú neuvádzate, môžete. Daňovo je to riešené v § 52g ods. 6, ktorý sa týka uplatnenia daňovej zostatkovej ceny hmotného majetku v daňových výdavkoch.
    Ďakujem za odpoveď. Zabudla som napísať, že ide o JÚ a o majetok určený na podnikanie a používaný v podnikaní.

    heket je offline (nepripojený) heket

    heket
    Vstupná cena dlhodobého hmotného majetku obstaraného v 2007 je menej ako 1700 Eur.Odpis bol prerušený na dva roky 2007,2008.V roku 2009 by sa začalo odpisovať ako v prvý rok odpisovania.Môže sa tento majetok odpísať v roku 2009 nakoľko jeho vstupná cena je nižšia ako 1700 Eur? Alebo sa nemôže plne odpísať, lebo po prerušení odpisovania sa v odpisovaní pokračuje ako v prvý rok odpisovania a je nevyhnutné tak pokračovať v odpisovaní a nie jednorázovo odpísať.Ďakujem za odpoveď.

    Hmotny majetok-od 1.3.2009

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.