Zavrieť

Porady

Odpredaj spolocnych priestorov

Dobry den,

byvam v druzstevnej bytovke (vlastnik BD) so siestimi najomnikmi. V sucasnej dobe prebieha prevod bytov do osobneho vlastnictva. Sucastou kazdeho bytu je aj pivnica a bytovka ma 4 spolocne priestory (susiaren pracovna bicyklaren kocikaren). Jednotlive spolocne priestory su doposial vyuzivane vsetkymi najomnikmi.

Problem je v tom, ze som sa prednedavnom dozvedel, ze ostatni piati najomnici si bez mojho vedomia a suhlasu tieto spolocne priestory medzi sebou podelili a poziadali o ich odkup.

Je mozne aby im bytove druzstvo odpredalo tieto priestory a ja by som stratil moznost vyuzivania daneho spolocneho priestoru? Ako by som mal dalej postupovat?

Vopred dakujem za Vase rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa § 16 zákona o vlastníctve bytov máte dostať do spoločného vlastníctva aj nebytové priestory, ktoré vznikli zo spoločných.
    Upozorni na prípad družstvo. Ak by ti navrhli inú zmluvu o prevode ako podľa zákona, požiadaj súd s tým, že do vyriešenia právnej otázky zablokuje prevod.

    § 16
    (7) Ak je v dome vo vlastníctve bytového družstva alebo obce nebytový priestor, ktorý vznikol na základe rozhodnutia o zmene užívania stavby 20a) zo spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu a nejde o prístavbu nebytového priestoru, prechádza tento nebytový priestor pri prevode bytov do podielového spoluvlastníctva vlastníkov bytov. Veľkosť spoluvlastníckeho podielu sa určuje podľa § 5 ods. 1 písm. b); rovnako sa postupuje aj pri nebytových priestoroch, na ktorých financovaní sa podieľali svojimi členskými podielmi len nájomcovia bytov v dome alebo ich právni predchodcovia. Na prevod vlastníctva týchto nebytových priestorov sa nepoužijú ustanovenia odsekov 3 a 4; ak bytové družstvo uzavrie zmluvu o prevode vlastníctva týchto nebytových priestorov, táto zmluva je neplatná. Nájomné za užívanie takýchto priestorov je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv (§ 10 ods. 2) príslušného domu.

    Odpredaj spolocnych priestorov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.