Zavrieť

Porady

Kde ma osetria na zaklade EUROPSKEHO PREUKAZU ZP?

Chcela by som poprosit o radu. Pracujem v zahranici, preukaz EU poistenca z krajiny, v ktorej som poistena. Ak by som potrebovala osetrenie pri navsteve Slovenska, ktory lekar ma osetri na zaklade tohoto preukazu? Mam sa hlasit u svojho byvaleho obvodneho lekara alebo v nemocnici, na pohotovosti? Ak by ste mi vedeli aj poradit, trvale bydlisko mam v Ivanke pri Dunaji, pod ktoru pohotovost patrime?
Dakujem velmi pekne za rady.
Naposledy upravil DankaV. : 24.08.14 at 10:09 Dôvod: upresnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ak mas iba zahranicnu karticku ZP,tak ta na nu neosetri nikto.Jedine v nevyhnutnom pripade,napr.pri uraze,havarii a pod.

    Alebo ta lekar osetri,ale platis si vsetko sama a nasledne si mozes u svojej zahranicnej ZP ziadat preplatit./treba zdokladovat-lekar vypise ukony a ceny/

    Ak chces navstevovat na SK lekarov, treba si vybavit vo svojej byvalej ZP "europsku" karticku ZP.
    Vygoogli si stranku svojej ZP a tam najdes potrebne instrukcie a tlaciva.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    DankaV. ja mam vybavenu EU karticku zdravotneho poistenia. Je vydana krajinou, v ktorej som zdravotne poistena. Na zaklade tej by ma mali osetrit hadam aj chytim obycajnu chripku pocas Vianoc v dosledku teplotnych rozdielov nie? Len by som rada vedela u akeho lekara sa mam hlasit.
    arizona ano, na chripku ta tiez osetria,ale si to zaplatis. V akej krajine mas vystavenu karticku? Si zamestnanec, ci zivnostnik?
    DankaV. som zamestnanec, karticku mam vystavenu v Grecku.
    arizona Na SK ta osetria bezplatne,iba ak si vybavis karticku EU vo svojej byv.ZP. /na zaklade tlaciva E106,ktore ti vyda tvoja zahr.ZP/j Karticka je rovnaka,ako pre obcanov Slovenska,ale v rohu ma napisane EU. Z nej cerpa lekar udaje,komu ma zaslat dokumenty o liecbe.Je tam napisany aj stat, v ktorom si zdravotne poistena.
    DankaV. a ci mam na tuto karticku narok sa dozviem vo svojej byvalej ZP, spravne? alebo je tato karticka vydana na zaklade ziadosti kazdemu?
    arizona Si obciankou SR, narok mas.Len treba poziadat
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Poistenec členského štátu EÚ má v prípade bydliska v inom členskom štáte nárok na vecné dávky v plnom rozsahu po registrovaní sa v zdravotnej poisťovni v mieste bydliska, ktorá mu vydá národný doklad zabezpečujúci prístup k zdravotnej starostlivosti u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v štáte bydliska. Zdravotná poisťovňa v mieste bydliska poistenca členského štátu EÚ zašle jeho zahraničnej zdravotnej poisťovni potvrdenie o jeho individuálnej registrácii a taktiež o registrácii jeho nezaopatrených detí.

    Poistenci EÚ s miestom bydliska v Slovenskej republike
    Poistenci EÚ s bydliskom v SR (napr. zamestnanci, SZČO a ich nezaopatrení rodinní príslušníci) majú nárok na vecné dávky v plnom rozsahu podľa právnych predpisov v SR na ťarchu ich príslušnej zdravotnej poisťovne v inom členskom štáte. Nárok na vecné dávky im vzniká, ak majú bydlisko v SR, až po registrovaní príslušným nárokovým dokladom vystaveným príslušnou zdravotnou poisťovňou v mieste bydliska, ktorú si poistenec vybral. Registráciu potvrdzuje slovenská zdravotná poisťovňa v mieste bydliska poistenca EÚ zahraničnej zdravotnej poisťovni poistenca EÚ.
    Pri registrácii vystaví zdravotná poisťovňa v mieste bydliska poistencovi EÚ preukaz poistenca verejného zdravotného poistenia poisteného v zahraničí ( preukaz poistenca ako pre domáceho poistenca avšak so skratkou - EÚ), ktorý používa následne pri čerpaní vecných dávok v SR.



    ref: aslsr.sk/uploads/media/Poistenci_EU.doc
    Naposledy upravil avalik : 24.08.14 at 11:35
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    DankaV. pre laika ako som ja to znamena, ze ked by som potrebovala lekarske osetrenie, mam sa najprv zahlasit vo svojej byvalej poistovni, teda VZP a oni vydaju este nejaky iny doklad ako je europsky preukaz zdravotneho poistenia vydany clenskou krajinou EU?
    avalik doplnila som ďalší odkaz z linku
    arizona Nie, nestaci zahlasit. To si musis vopred vybavit a priniest potvrdenu E106 od tvojej zahr. ZP. Citaj napr. tu : http://www.dovera.sk/platitel/poistenie-v-zahranici
    DankaV. dnes som odisla zo svojej zahranicnej ZP. s vyplnenym formularom E106 (ako ste mi poradili). Su to 2 kopie, 1 potvrdenu moja SR byv.poistovna musi poslat spat do Grecka, chcela by som sa este spytat, ci tu E106 mam priniest vyplnenu osobne a kolko sa caka, kym mi ta karticka pride alebo to staci poslat postou? Domov sa chystam v novembri a potrebujem absolvovat alergologicke testy a gynekologiu.
    arizona E106 mozete poslat aj postou,pre istotu doporucene. Karticku si musite prebrat osobne,lebo sa k tomu vyplnaju aj nejake tlaciva,ktore treba podpisat. Spytajte sa vo vasej ZP,mozno budu akceptovat aj splnomocnenie a moze vam to vybavit nikto iny. Kolko dlho trva asi zalezi od ochoty pracovnika za okienkom. Mne raz vydali na pockanie a druhy krat som cakala skoro mesiac,pracovnicka tvrdila,ze sa skor neda...takze kocurkovo. Spytajte sa vo vasej ZP,tam vam povedia konkretne.Ale do novembra stihate urcite :-)
    arizona A este jedna rada. Mne sa to sice nikdy nestalo,ale stava sa,ze niktory lekar odmietne osetrit. Je povinny vas vysetrit,ale sa mu nechce,lebo ma s tym veiac papierovaciek. Ak na takeho natrafite,vyhrozte sa,ze podate staznost na ZP.
      zbaliť

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    Bol som niekolko krat osetrovany na Slovensky EP ZP v Prahe, nikto po mne nic viac nechcel ako EP ZP.

    Kde ma osetria na zaklade EUROPSKEHO PREUKAZU ZP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.