Zavrieť

Porady

Zmenky

Ešte neviem ako, preto nejdem o žiadnej témy. Kto mi poradí - šeť mi priniesol zmenku od odberateľa - a ja neviem čo stým robiť. Vraj zaplatí za našu faktúru vtedy a vtedy, ten a ten .... čo s tým, kde a ako to zaúčtovať????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Účet 312 – Zmenky na inkaso

    Na účte 312 – Zmenky na inkaso sa účtuje príjem zmeniek cudzích, zmeniek cudzích na vlastný rad a*zmeniek vlastných prijatých od odberateľov a*od iných dlžníkov.

    Inkaso pohľadávky od odberateľa zmenkou na inkaso 312/311

    Inkaso zmenečnej sumy od zmenečného dlžníka v*lehote splatnosti 221/312

    Danuska je offline (nepripojený) Danuska

    obyčajný človek- žena Danuska
    Zmenka je platidlo, ale vymožiteľná je súdnou cestou len vtedy, ak ju niekoľko dní pred splatnosťou predložíš na vymáhanie. Už som to pozabúdala, skús pozrieť OZ. Účtovala som to rovnako ako Jarka.

    Jane! je offline (nepripojený) Jane!

    Jane!
    Predali sme tovar odberateľovi v dosť vysokej sume. Keďže sme chceli nejakú záruku, že to určite zaplatí, tak vznikla dohoda, že 30000 EUR zaplatí formou preddavku a na zvyšok vystaví zmenku. Tak sa aj stalo. Zaplatil 30000 na bankový účet preddavok 27.10., vystavil vlastnú zmenku splatnú 31.12. na 20 000 EUR (27.10.), tovar bol predaný 30.10. A ja teraz neviem ako to mám celé zaúčtovať a ako mám odrátať preddavok na faktúre.
    Zatiaľ to mám takto:
    - úhrada preddavku 221/314 30 000 EUR
    - prijatá zmenka 312/314 20 000 EUR
    - odberateľská faktúra 42016,81 EUR 311/604
    - DPH - 7983,19 EUR 311/343
    - zúčtovanie preddavku 50 000 314/311

    a nie som si úplne istá či je to správne. A na faktúre mám odratať výšku preddavku 50000 EUR?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.