Zavrieť

Porady

Dohodár, školenia, stravné

Máme dohodára, s ktorým sme uzatvoril dohodu o vykonaní práce na 3 mesiace. Dohoda je uzatvorená kvôli jednej veľkej zákazke, ktorú sme dostali. Keďže tento človek mal kurz žeriavnika, ale už prepadnutý, šéf mu dal urobiť nový a zaplatil to zaň, (že keby sme ho náhodou potrebovali niekedy k žeriavu až nie sú problémy) k tomu mu zaplatil ešte školenie referentských vodičov. Ďalej zamestnávateľ tohto človeka vyslal na pracovnú cestu - na montáž a uhradil mu stravné aj ubytovanie. Ak bude treba, dám to všetko do tej dohody, že sa navzájom dohodli že mu zamestnávateľ bude hradiť to a tamto...
A včuľ buď účtovník múdry a zaúčtuj to
Účtujeme v sústave jednoduchého účta, môžem dať tieto školenia a stravné + ubytovanie do nákladov? A ako to ovplyvní výplatu dohodára???
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Kurz žeriavnika: možno sem aplikovať § 153 a nasledovné Zákonníka práce ohľadne vzdelávania a zvyšovania kvalifikácie aj u dohodára, vhodné je ale ošetriť to aj vo vnútropodnikovej smernici, potom nevidím problém v uznateľnosti VOZD (samozrejmo so zreteľom na opodstatnenosť).
    Stravné, ubytovanie: uviesť v dohode - VOZD (pri splnení podmienok daným ZP)
    Výplatu dohodára tieto skutočnosti neovplyvnia, ak nepočítam príspevok zamestnanca na stravovanie vo výške 45 %.. (dodržanie podmienok podľa ZP)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Možno lepším riešením by bolo, keby si "dohodár" kurz žeriavnika a školenie referentských vodičov zaplatil sám a firma by mu to preplatila cez odmenu za vykonanú prácu - výška odmeny nie je ničím limitovaná, zamestnávateľ z nej zaplatí len úrazové a garančné poistenie. U zamestnanca však podlieha zdaneniu, takže by to bolo treba navýšiť o túto daň.
    Čo sa týka nákladov na pracovnú cestu - stravné, ubytovanie, pokiaľ sú dohodnuté v Dohode, sú VOZD.

    -----------
    Veronika
    Naposledy upravil veronikasad : 18.08.07 at 07:15

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    ZDENIELA Pozri príspevok
    Keďže tento človek mal kurz žeriavnika, ale už prepadnutý, šéf mu dal urobiť nový a zaplatil to zaň, (že keby sme ho náhodou potrebovali niekedy k žeriavu až nie sú problémy) k tomu mu zaplatil ešte školenie referentských vodičov.
    šéf to už všetko zaplatil, predpokladám, že doklady sú na firmu, v tom zmysle bola daná odpoveď.

    veronikasad Pozri príspevok
    Možno lepším riešením by bolo, keby si "dohodár" kurz žeriavnika a školenie referentských vodičov zaplatil sám a firma by mu to preplatila cez odmenu za vykonanú prácu - výška odmeny nie je ničím limitovaná, zamestnávateľ z nej zaplatí len úrazové a garančné poistenie. U zamestnanca však podlieha zdaneniu, takže by to bolo treba navýšiť o túto daň.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ekopo Pozri príspevok
    šéf to už všetko zaplatil, predpokladám, že doklady sú na firmu, v tom zmysle bola daná odpoveď.
    Aj výdavky z podnikateľského účtu sa dajú v JÚ zaúčtovať ako nedaňový výdavok.
    To bol môj názor - riešila by som to navýšením odmeny za vykonanú prácu.

    ----------
    Veronika
    Naposledy upravil veronikasad : 18.08.07 at 07:46

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    veronikasad Pozri príspevok
    Aj výdavky z podnikateľského účtu sa dajú v JÚ zaúčtovať ako nedaňový výdavok.
    To bol môj názor - riešila by som to navýšením odmeny za vykonanú prácu.

    ----------
    Veronika
    Ak by bol aj výdavok účtovaný ako VNZD a bolo by to riešené aj navýšením odmeny, potom by školenie podnikateľa stálo raz toľko. "Navýšením" odmeny je to možné riešiť len v prípade, ak si príležitostný "zamestnanec" zaplatí školenie sám - čo by bolo v tomto prípade samozrejme vhodnejšie, ale....všetko bolo inak.
    A mimochodom je jedno, či absolvujem za rok 1 alebo 10 školení, kurzov, rekvalifikácií ako účtovník (SZČO), nikoho z klientov to nezaújma, t.j. že mi ich nepreplatia. V prvom rade ich zaújma povolenie na činnosť, výsledky práce.......a na konci je platba za služby.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nechcem viac pokračovať v tejto debate. Moja reakcia bola na vetu z prvého príspevku ... keby sme ho náhodou potrebovali k žeriavu. Čiže podľa mňa predmetom dohody nebol výkon práce žeriavnika.
    Čo sa týka dvojitej uhrady od firmy - ak platbu firmy za kurz zaúčtujem ako VNZD, pri výplate dohody vystavím príjmový doklad od dohodára, že to uhradil sám a vyplatím mu o tú čiastku menej.

    --------
    Veronika

    Dohodár, školenia, stravné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.