Zavrieť

Porady

Nedokončená výroba a 501

Prosím poradte!
Nákup materiálu účtujem Bčkom počas roka na 501. Na konci roka mame ale asi 80 % z tohto materiálu nedokončenú výrobu.
Ako správne zaúčtovať nedokončenú výrobu?

zvyšok materiálu preúčtujem 112/501
nedok. výroba ???/501 ?
Malo by sa to zúčtovať cez aktiváciu? Alebo tiez rovno na 121??
Mám z toho guláš.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Zásoby vlastnej výroby sa spôsobom B účtujú takto:
    a) v priebehu účtovného obdobia sa na 121 - Nedokončená výroba nevykonávajú žiadne účtovné zápisy a vynaložené náklady na výrobu alebo inú činnosť sa účtujú na príslušných účtoch účtovej triedy 5 – Náklady,
    b) pri uzavieraní účtovných kníh sa začiatočné stavy zásob účtované na príslušných účtoch účtovej skupiny 12 (teda aj 121) účtujú na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 61 - Zmeny stavu vnútroorganizačných zásob; stav zásob podľa inventarizácie sa účtuje na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 12 - Zásoby vlastnej výroby so súvzťažným zápisom na príslušný účet účtovej skupiny 61 - Zmeny stavu vnútroorganizačných zásob; manká sa účtujú na ťarchu účtu 549 - Manká a škody; prebytky zásob sa účtujú súvzťažne s príslušným účtom účtovej skupiny 61 - Zmeny stavu vnútroorganizačných zásob.
    Pozri aj §76 Postupov účtovania.
    Naposledy upravil martinius : 22.02.07 at 10:46

    mints je offline (nepripojený) mints

    mints
    ahojte. prosím Vás má niekto vzor /tlačivo/ nedokonečenej výroby?
    veľmi pekne ďakujem za pomoc.

    simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

    simonova815
    Ja nepouživam žiadne tlačivo, akurat je potrebne mať inventarizačný zápis o vykonaní inventarizácie zásob, kde sa uvedie hodnota nedokončenej výroby. Ja som to aspon takto urobila, lebo u nas (stolárska výroba) by som asi tazko presne spisovala do tlaciva, co je presne nedokoncena vyroba. Ak sa mylim, nech ma niekto opravi.

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    nakupujeme dielce, ktoré už prešli určitou fázou výroby, nákup účtujem na účet 501A / účtujem spôsobom B /.
    pri inventarizácii k 31.12.2007 mám na sklade tieto dielce, sú v takom istom stave ako sme ich nakúpili.
    Poraďte, mám to účtovať 112 / 501 alebo ako nedokončenú výrobu 121 /501 . Ja sa prikláňam k 1.spôsobu 112/501 lebo podľa Cenigovej nedok.výroba sa účtuje 121/ 611 - zásoby vlastnej výroby a to tieto nie sú.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ANNAP Pozri príspevok
    nakupujeme dielce, ktoré už prešli určitou fázou výroby, nákup účtujem na účet 501A / účtujem spôsobom B /.
    pri inventarizácii k 31.12.2007 mám na sklade tieto dielce, sú v takom istom stave ako sme ich nakúpili.
    Poraďte, mám to účtovať 112 / 501 alebo ako nedokončenú výrobu 121 /501 . Ja sa prikláňam k 1.spôsobu 112/501 lebo podľa Cenigovej nedok.výroba sa účtuje 121/ 611 - zásoby vlastnej výroby a to tieto nie sú.
    dielce prešli fázou výroby......... v súvisosti s nedokončenou výrobou by muselo ísť o Vašu výrobu. Píšeš o nákupe, pre Vás j to materiál....účtuješ predsa 501A.
    Takže správne zásoby 112. / 501.
    Naposledy upravil KEJKA : 13.02.08 at 11:11

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Ak stavebná firma (org.zložka)fakturuje stav. práce a v nákladoch má len stav. práce od subdodávateľa tak treba účtovať o nedokonč. výrobe? V podstate faktúruje tie isté práce len navýšené o pár percent odberateľovi.

    Nedokončená výroba a 501

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.