Zavrieť

Porady

Spätne DB

Mám zamestnanca, ktorý není ženatý ale má dieťa a žije s partnerkou v spoločnej domácnosti. Pracuje u nás od 3/06 a až teraz ma požiadal o vyplácanie daňového bonusu. Ako mám teraz postupovať, keĎ Už som odovzdala výkazy na Daňový úrad. Teraz som si pozzrela rodný list dieťa a zistila som, že dieťa má priezvisko matky - takže menovaný nemá asi nárok na výplatu DB.
Ďakujem
Naposledy upravil jholubok : 09.08.06 at 10:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Ak je na rodnom liste uvedený ako otec dieťaťa a matka si neuplatňuje daňový bonus, môžeš mu začať vyplácať a pri ročnom zúčtovaní dane si požiada o doplatenie za celý rok.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Chcem ešte dodať, že ak si za prvé dva mesiace, keď ešte u vás nepracoval, neuplatnil DB nikde a za celý rok bude mať príjem aspoň 6 násobok minimálnej mzdy, môže si pri ročnom zúčtovaní požiadať o vyplatenie DB za celý rok (12 mesiacov), pretože mu vznikol nárok podľa § 33 Zákona o dani z príjmov.
    § 33
    Daňový bonus

    (1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
    Naposledy upravil Zita4 : 09.08.06 at 11:25

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Jozef I
    To dieťa musí byť len vlastné inak nie je nárok?
    § 33 ods. 2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.

    sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

    sonka1
    Jozef I
    To dieťa musí byť len vlastné inak nie je nárok?
    alebo zverené súdom do opatery, alebo nemusí byť jeho ale jeho manželky

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    andulka70
    Mám mať zdokladované, že žije v spoločnej domácnosti so svojou družkou?
    Nie, žiadne zdokladovanie.
    Daňovník má nárok na DB ak s ním dieťa žije v domácnosti.
    Podpíše ti vyhlásenie, doloží rodný list a to je všetko.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.