Zavrieť

Porady

Dedičstvo po otcovi

Dobrý deň, potrebujem radu. Prebieha dedičské konanie po našom otcovi. Sme 4 súrodenci - dospelí a mama. Otec vlastnil spolu s mamou rodinný dom. Chceli by sme, aby prešlo vlastníctvo na našu sestru, ktorá býva u mamy a zároveň by jej mama darovala svoj podiel s tým, že v dome bude mať právo doživotného bývania. Chcem vedieť, čo by bolo najrozumnejšie urobiť, aby to nebolo finančne náročné /notárske poplatky, dane atď./. Problémy s vysporiadaním nemáme, máme spolu veľmi dobré vzťahy a chceme uľahčiť sestre prevod majetku. Sestra má stavebné sporenie a chce si zobrať medziúver, k tomu potrebuje kúpno-predajnú zmluvu na dom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tacasina je offline (nepripojený) tacasina

    tacasina
    Z vlastnej skúsenosti viem, že toto nie je dobré riešenie. Aj tie najlepšie vzťahy sa medzičasom môžu zmeniť a potom mama bude mať problémy aj v prípade, že bude mať právo doživotného bývania.
    Nech si mama radšej svoj podiel nechá.
    V našej rodine bol tiež takýto prípad a teraz švagor nespláca úver a ak im dom predajú kam pôjde svokra? Nepomôže jej ani to, že tam má právo doživotného bývania.
    Preto by som navrhovala iné riešenie i keď je to určite finančne náročnejšie.

    monspa je offline (nepripojený) monspa

    monspa
    Ďakujem za odpoveď. Bude podľa Vás rozumnejšie, ak bude mať mama naďalej polovicu domu a čiastku po otcovi predá sestre, rovnako ako my? A ešte otázka ohľadne ohodnotenia. Ak si určíme cenu domu my /dedičia/ bude potrebné mať aj ocenenie znalcom alebo bude smerodatná cena, ktorú sme udali my?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=monspa;583123]Dobrý deň, potrebujem radu. Prebieha dedičské konanie po našom otcovi. Sme 4 súrodenci - dospelí a mama. Otec vlastnil spolu s mamou rodinný dom. Chceli by sme, aby prešlo vlastníctvo na našu sestru, ktorá býva u mamy a zároveň by jej mama darovala svoj podiel s tým, že v dome bude mať právo doživotného bývania. Chcem vedieť, čo by bolo najrozumnejšie urobiť, aby to nebolo finančne náročné /notárske poplatky, dane atď./. Problémy s vysporiadaním nemáme, máme spolu veľmi dobré vzťahy a chceme uľahčiť sestre prevod majetku. Najlacnejší spôsob a aj administratívne najjednoduchší je vzdať sa svojich dedičských podielov, pokiaľ ešte konanie neprebehlo ovšem. Sestra má stavebné sporenie a chce si zobrať medziúver, k tomu potrebuje kúpno-predajnú zmluvu na dom. V tomto prípade je asi potrebné aby bola jedinou vlastníčkou nehnuteľnosti. Ak teda sa spoliehate na nemennnosť dobrých rodinných vzťahov..... Mama môže uzatvoriť so sestrou darovaciu zmluvu s vecným bremenom - právo dožitia ...

    monspa je offline (nepripojený) monspa

    monspa
    Ďakujem. Takže nestačí, keď bude mať odkúpenú polovicu domu? Keby sme svoje podiely darovali mame a ona by jej predala polovicu domu, to by nešlo,že?

    Adkah je offline (nepripojený) Adkah

    Adkah
    Dobry vecer.Ako sa da zistit ci prebehlo dedicske konanie?Neviem ci bolo podana ziadost na notarstvo o dedicke konanie, neviem kde by sa to dalo zisti. Neviete mi prosim poradit? Aky je realny postup?
    prílušný obecný úrad matrika ohlasuje umrtie na súd / príslušný okresný / a ten určí notára . Teda bolo by vhodné ist na súd a zistit či tam bol doručený úmrtný list a ktorý notár bol pridelený . Tam dostanete ostatné všetky informácie . Ak notár dostal umertný list , vyzve vás na spísanie majetku ,a spísanie dedičov ak je tam nehnutelný majetok , určí znalca na ohodnotenie , potom Vás pozve na pojednávanie , kde Vám prečíta aký majetok pozostalý zanechal , a či zanechal závet , ktorá može byt aj uložená na notárstve v depozite. , Vyzve Vás či si podiely necháte alebo prišlo u Vás k dohode a spíše zápisnicu, ktorú podpíšete , prípadne budete mat lehotu na prípadné odvolanie sa alebo sa zdáte odvolania a osvedčenie o dedičstve bude hnedˇprávoplatné , potom to notár zašle na okrený súd na schválenie a následne po schválení budete vyzvaní na zaplatenie poplatku na vklad do katastra a nakoniec Vám príde oznámenie o zápise do katastra. Zároven , ked Vás pozve notár na prejednanie dedičstva vyzve Vás aj na zaplatenie notárskej zápisnice podla hodnoty majetku každého v podiele .

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    Eleonora Pyšná Pozri príspevok
    ... schválení budete vyzvaní na zaplatenie poplatku na vklad do katastra ...
    Je isté, že sa platí v dedičnom konaní poplatok za vklad do katastra? Zdá sa mi, že som kdesi čítal, že pri prechode vlastníckych práv k nehnuteľnosti dedením sa neplatí poplatok za vklad do katastra. Ak niekto viete, prosím vyjasnite mi to.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    robovi Pozri príspevok
    Je isté, že sa platí v dedičnom konaní poplatok za vklad do katastra? Zdá sa mi, že som kdesi čítal, že pri prechode vlastníckych práv k nehnuteľnosti dedením sa neplatí poplatok za vklad do katastra. Ak niekto viete, prosím vyjasnite mi to.
    Pri dedičskom sa platí poplatok notárke pri jeho ukončení - je závislý od hodnoty dedičstva a potom kolok na súde ktorý vyznačuje právoplatnosť dedičstva.
    Kataster sa neplatí.
    My sme platili pri dedičstve 2 800 tis. poplatok 32 tis.notárke a kolok na súde 5 tis. Tieto poplatky platia dedičia spolu každý svojím podielom podľa dedičského rozhodnutia. Už v tomto roku sme to riešili
    Naposledy upravil sway : 09.01.08 at 05:03

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    robovi Pozri príspevok
    Je isté, že sa platí v dedičnom konaní poplatok za vklad do katastra? Zdá sa mi, že som kdesi čítal, že pri prechode vlastníckych práv k nehnuteľnosti dedením sa neplatí poplatok za vklad do katastra. Ak niekto viete, prosím vyjasnite mi to.
    Nie, poplatok za vklad do katastra pri zápise dedičského rozhodnutia sa neplatí. Jedná sa o záznam (zápis rozhodnutia iného orgánu) a nie o vklad vlastíckeho práva. Tento úkon je bezplatný.

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    vieroslava Pozri príspevok
    Nie, poplatok za vklad do katastra pri zápise dedičského rozhodnutia sa neplatí. Jedná sa o záznam (zápis rozhodnutia iného orgánu) a nie o vklad vlastíckeho práva. Tento úkon je bezplatný.
    Jasné. Ďakujem.
    nie je to doslova za vklad do katastra , ale poplatok súdu za osvedčenie dedičstva a po jeho zaplatení súd postupuje vlastníctvo na kataster na zápis

    Adkah je offline (nepripojený) Adkah

    Adkah
    Eleonora Pyšná Pozri príspevok
    prílušný obecný úrad matrika ohlasuje umrtie na súd / príslušný okresný / a ten určí notára . Teda bolo by vhodné ist na súd a zistit či tam bol doručený úmrtný list a ktorý notár bol pridelený . Tam dostanete ostatné všetky informácie . Ak notár dostal umertný list , vyzve vás na spísanie majetku ,a spísanie dedičov ak je tam nehnutelný majetok , určí znalca na ohodnotenie , potom Vás pozve na pojednávanie , kde Vám prečíta aký majetok pozostalý zanechal , a či zanechal závet , ktorá može byt aj uložená na notárstve v depozite. , Vyzve Vás či si podiely necháte alebo prišlo u Vás k dohode a spíše zápisnicu, ktorú podpíšete , prípadne budete mat lehotu na prípadné odvolanie sa alebo sa zdáte odvolania a osvedčenie o dedičstve bude hnedˇprávoplatné , potom to notár zašle na okrený súd na schválenie a následne po schválení budete vyzvaní na zaplatenie poplatku na vklad do katastra a nakoniec Vám príde oznámenie o zápise do katastra. Zároven , ked Vás pozve notár na prejednanie dedičstva vyzve Vás aj na zaplatenie notárskej zápisnice podla hodnoty majetku každého v podiele .

    Dakujem velmi pekne Eleonora. Takze mam ist na Okresny sud sa opytat, nahodou neviete na ake odelenie (podatelna...)?

    Adkah je offline (nepripojený) Adkah

    Adkah
    Dobry den,
    dnes som si to bola cele obehnut a zistila som, ze v informacnej kancelarii alebo aj na podatelni sa to da vybavit.Ja som bola najskor na podatelni, tam som predlozila obciansky preukaz (OP), meno otca a povedaly mi cislo spisu, potom ma poslaly do informacnej kancelarie a tam tiez s OP mi povedaly meno notara ktory to ma vybavovat. U notara resp. u jeho sekretarky som zistila skoro vsetko co som potrebovala.
    Dobrý večer, chcel by som vedieť či mám nejakú povinnosť oznámiť daňovému úradu ak som po smrti mamy zdedil nejaký majetok. Mám právoplatné osvedčenie o dedičstve potvrdené notárom. Ak mám túto povinnosť, tak do koľkých dní to musím oznámiť. Ďakujem
    Dobry den,

    Obraciam sa na Vas s otazkou tykajucou sa notarskeho poplatku z dedicstva.Ak dedi maloleta osoba a ma stanoveneho zakonneho zastupcu,nie je mozne aby bola oslobodena od tohto poplatku,popripade nie je mozne o to niekde poziadat?
    Vopred Vam dakujem za akukolvek odpoved.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.