Zavrieť

Porady

Kataster dal plombu na moj byt!

Zdravim vsetkych, (sorry, je to trochu dlhe) ale nebudete tomu verit!!!

Mam takyto problem a neviem celkom co stym. Kupil som byt v novostavbe bytoveho domu od firmy A, ktora ju stavala. Zmluva sa podpisala 18.10., peniaze sa vyplatili, isiel vklad na kataster, kataster prevod prav vykonal a ja som sa stal 12.11. majitelom bytu. Dotial to slo ako to ma ist. Potom som si siel vypytat kopiu LV (nakolko na zmluvy a LV, ktore pridu postou cakam doteraz) pre ucely dani, spravcu atd. S uzasom som vsak zistil, ze na byte mam plombu! Tu plombu mi tam dal kataster 13.11. na zaklade kupno-predajnej zmluvy medzi firmou A a jednou fyzickou osobou B. Okamzite som sa informoval na pravnom oddeleni katastra co to ma znamenat. Tam sa so mnou nebavili a povedali len tolko, ze nie som ucastnikom konania, pricom sa jednalo o moj majetok!!!! Po tazkych diskusiach a telefonatoch som sa dozvedel, ze firma A podpisala s fyzickou osobou B kupno-predajnu zmluvu na ten isty byt mesiac predomnou, s tym, ze fyz. osoba B nezaplatila kupnu cenu do 10 dni, cize podla zmluvy jej zaniklo pravo vyplyvajuce zo zmluvy. Dokonca firma A odovzdala fyz. osobe B pisomnu vypoved zo zmluvy, ktoru osoba B aj voci podpisu prevzala. Zmluva medzi firmou A a osobou B nebola ani overena notarom, nakolko firma A, pokial neobdrzala platbu od osoby B, tak overovanie nevykonala. Medzitym vsak pravny zastupca osoby B nebol informovany od osoby B o tom ze sa kupa, predaj z dovodu nezaplatenia neuskutocnila a podal vklad na kataster s jednym vyhotovenim zmluvy!!, bez overenia podpisu predavajuceho (firma A)!!, bez kolku!! Kataster kupodivu napriek tomu, ze ucastnici konania nemohli nakladat s majetkom, ktory nebol ich a zmluva nesplnala zakladne technicke nalezitosti zaplomboval moj majetok. Nasledne som poziadal firmu A o vysvetlenie. Ukazali mi zmluvu s osobou B a aj prevzate odstupenie od zmluvy osobou B, cize skutocne osoba B nezaplatila a podpisom to aj potvrdila. Tym ze tam mam plombu nemozem vykonat nasledne ukony (dane, uver,...) a vznikaju mi skody. Poziadal som firmu A nech ten vklad spolu s osobou B spatvezmu, co aj vykonali a teraz cakam na kataster, kedy tu plombu zmaze! Pytam sa 1. Je kataster povinny zaplombovat nehnutelnos na zaklade zmluvy, v ktorej predavajuci a ani kupujuci nemaju nic spolocne s prevadzanym majetkom?? ak ano tak kazdy moze zaplombovat na zaklade nezmyselnej zmluvy aj prezidentsky palac? 2. Ak zmluva na vklade jasne nesplna elementarne poziadavky (nie je overena,nie je v x vyhotoveniach, bez kolku) je kataster povinny sa s takymto paskvilom zaoberat?? 3. Je za tento ukon pravne napadnutelny kataster a aj osoba B (jej pravny zastupca)?? 4. Je toto normalne na Slovensku?
Usporiadat
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Jednoznacne chyba katastra. Urcite by podal na nich zalobu. Aky kataster to je? To ma hrozne zaujima, ze ktory toto spravil.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Pikolo123 Pozri príspevok
1. Je kataster povinny zaplombovat nehnutelnos na zaklade zmluvy, v ktorej predavajuci a ani kupujuci nemaju nic spolocne s prevadzanym majetkom??
Áno, podľa katastrálneho zákona musí zaplombovať nehnuteľnosť.
ak ano tak kazdy moze zaplombovat na zaklade nezmyselnej zmluvy aj prezidentsky palac?
Áno, presne taká vec sa môže stať, záleží len na katastri, ako rýchlo koná, aby vec preskúmal a rozhodol. Môže mu to trvať, podľa zákona aj 30 dní, v odôvodnených prípadoch aj 60 dní.
2. Ak zmluva na vklade jasne nesplna elementarne poziadavky (nie je overena,nie je v x vyhotoveniach, bez kolku) je kataster povinny sa s takymto paskvilom zaoberat??
Áno, je povinný sa zaoberať aj paškvilom. Nie je to chyba katastra, ale tých ľudí, ktorí tam taký paškvil podajú.
3. Je za tento ukon pravne napadnutelny kataster a aj osoba B (jej pravny zastupca)?? 4. Je toto normalne na Slovensku?
Právne zodpovedný je človek, ktorý podal na kataster neplatnú zmluvu, od neho si môžeš vymáhať dokázateľnú škodu.
Červeným máš vyznačené odpovede.
0 0
Pikolo123 Pikolo123

Pikolo123 je offline (nepripojený) Pikolo123

Vieroslava, dakujem za odpoved.

Sokovali ma tvoje odpovede, ale asi do toho vidis. Podla teba by som mal zazalovat osobu B a nie kataster? Len jedna vec ma teda zarazila, ze ak niekto poda vklad bez kolku, tak aj napriek tomu sa s nim urady zaoberaju? Na inych uradoch sa bez zaplatenia ani dvere neotvoria. Ale je to jedno. Ak clovek poda fiktivnu zmluvu s fiktivnymi menami a zaplombuje drahu nehnutelnost tesne pred predajom tak dotycnemu vlastnikovi budovy sposobi skodu, ktoru si bude vymahat, len neviem ako ked v zmluve sa uvedu aj fiktivne mena s fiktivnymi r.c. a adresami??? Podla mna, ak zmluva nema vsetky nalezitosti, tak by ju mali najprv prekontrolovat a nie hned plombovat.
Ako sa mozem do buducna branit, aby mi niekto na byt nedal plombu?
Este raz dakujem.
0 0
Pikolo123 Pikolo123

Pikolo123 je offline (nepripojený) Pikolo123

Este jedna vec ma napadla:

Vzhladom na to, ze spominany vklad na moj byt je medzi firmou A a osobou B (teda chcem povedat, ze vlastnik nehnutelnosti NIE JE ucastnikom konania), kataster mi nikdy v zivote nepovie, kto su ucastnici konania, lebo podla katastralneho zakona na to nemam pravo. Z toho evidentne vyplyva, ze ak ma v buducnosti zaplombuje ktokolvek (hoc aj Mickey Mouse), nebudem ho vediet zazalovat, nakolko nebudem vediet kto to bol-lebo to nemam pravo podla katas. zakona vediet aj ked som "iba" vlastnik a nie ucastnik konania. Nie som pravnik, ale tu je paragraf velmi krivy a asi by sa s tym mal zaoberat niekto kto ten zakon navrhol.

Este raz dakujem kazdemu za odpoved a radu.
0 0
Pikolo123 Pikolo123

Pikolo123 je offline (nepripojený) Pikolo123

Zase ma nieco napadlo,

Podla zakona 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, paragraf 5, odsek 4 "Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v dome, spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach domu, na spoločných zariadeniach domu a na príslušenstve a spoluvlastnícky podiel na pozemku zastavanom domom a na priľahlom pozemku sa nadobúdajú vkladom do katastra nehnuteľností." je jasne ze vlastnictvo k bytu vznika uz pri vklade, takze ak si niekto poda vklad s fiktivnou kupnou zmluvou na cudzi byt, tak momentom vkladu (kataster da plombu) sa stava majitelom bytu??? a vystahuje skutocneho majitela? Toto je uz extrem, ale asi sa to na Slovensku da urobit?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Kataster v akom meste?
0 0
k.i.n.o. k.i.n.o.

k.i.n.o. je offline (nepripojený) k.i.n.o.

Pikolo123 Pozri príspevok
Zase ma nieco napadlo,

Podla zakona 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, paragraf 5, odsek 4 "Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v dome, spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach domu, na spoločných zariadeniach domu a na príslušenstve a spoluvlastnícky podiel na pozemku zastavanom domom a na priľahlom pozemku sa nadobúdajú vkladom do katastra nehnuteľností." je jasne ze vlastnictvo k bytu vznika uz pri vklade, takze ak si niekto poda vklad s fiktivnou kupnou zmluvou na cudzi byt, tak momentom vkladu (kataster da plombu) sa stava majitelom bytu??? a vystahuje skutocneho majitela? Toto je uz extrem, ale asi sa to na Slovensku da urobit?
Vklad do katastra nehnuteľností nie je vloženie návrhu a zmlúv do podateľne správy katastra. Takže až taký extrém tu nevzniká. Vlastníctvo vznikne, ako vyplýva z tebou citovaného zákona, až povolením vkladu do katastra nehnuteľností po preskúmaní návrhu, zmlúv a ostatných náležitostí zo strany poverených pracovníkov správy katastra.
0 0
Pikolo123 Pikolo123

Pikolo123 je offline (nepripojený) Pikolo123

...sa nadobúdajú vkladom do katastra nehnuteľností... Ja to chapem tak, ako je to vysvetlene aj v katastralnom bulitene, cize vkladom a nie povolenim vkladu. Vklad je ak podam zmluvu a oni vyznacia plombu. Povolenie vkladu je, ked to preskumaju a prepisu vlastnika. Aj spravca bytu si uctuje platby za byt od datumu vkladu a nie az od datumu povolenia vkladu. Opravte ma, ak sa mylim.
0 0
Pikolo123 Pikolo123

Pikolo123 je offline (nepripojený) Pikolo123

PLOMBA O ZMENE PRÁVA K NEHNUTEĽNOSTI VYZNAČENÁ NA ZÁKLADE V xxxxx/2007

Aby som sa vratil k jadru veci. Tento cerveny text mi svieti na mojom majetku vdaka katastru, kde firma A predava byt (ktory nie je ich) osobe B, pricom zmluva bola vypovedana, navrh na vklad bol pred tyzdnom osobami A a B spatvzaty a kataster ma stale plombuje. Poradte kde sa mam stazovat. Ako som spominal, pravne zalovat nemozem firmu A, ani osobu B nakolko nie som ucastnikom konania, lebo som IBA majitelom nehnutelnosti. Kataster zase podla Vieroslavy postupuje spravne. Takze mi ostava Lamparen v TV Mark?
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Kataster postupuje v zmysle zákona o správnom konaní, teda musí dodržať lehoty, uvedené v zákone. Samozrejme rozhodne, že zastavuje alebo zamieta konanie, ale musí doručiť rozhodnutie účastníkom konania a musí počkať, ak je tam stanovená lehota na odvolanie, aby uplynula a až potom, keď rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, môže zrušiť plombu z tvojho listu vlastníctva.
Žiaľ je to tak, ak ti niekto chce takýmto spôsobom urobiť zle, tak má túto možnosť. Keďže kataster musí prijať každé podanie a zákon mu ukladá vyznačiť plombu na nehnuteľnosť, ktorej sa podanie týka skôr, ako preskúma právne náležitosti zmluvy, stane sa to, čo teraz tebe.
Ešte by som Ti odporúčala osloviť toho právnika, ktorý podal na kataster ten "paškvil", aby on urýchlene konal (môže zabezpečiť, aby sa účastníci vzdali práva odvolania), aby si rozhodnutie prevzali osobne, aby nečakali, kým im to bude doručené poštou a pod. Samozrejme, oboznám ich s tvojím úmyslom uplatňovať si náhradu vzniknutej škody (to obyčajne najviac zaberie), aby konali rýchlo.
0 0
Pikolo123 Pikolo123

Pikolo123 je offline (nepripojený) Pikolo123

Dakujem za odpoved,

Oni (A a B) uz boli minuly tyzden a podali spatvzatie a tiez sa zriekli odvolania. Tento tyzden to maju aj osobne prevziat, a dufam ze to skonci. Ale ked si predstavim, ze sa nemozem oficialne dozvediet mena ucastnikov, tak na 30 az 60 dni ma kataster zablokuje a nemam moznost sa pravne branit.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Pikolo123:
Novy byt sa da ziskat dvomi sposobmi:
1. Ze to od zaciatku financujes ty na zklade Zmluvy o dielo a este lepsie Zmluvy o vystavbe - ktora sa vklada do katastra. Zmluva o dielo musi obsahovat aj klauzulu, ze byt po uplnom vyplateni nadobudnes do vlastnictva ako objednavatel.
2.Kupou ako hociktoreho ineho bytu, trebars aj 20-rocneho s tym, ze si v den podpisu kupnej zmluvy overis na katastri, ci ta nahodou uz niekto nedobehol a nie je k bytu plomba z titulu INEJ KUPY! A to je podla mna tvoj pripad. osobne som toho nazoru, ze ludia co sa nevyznaju maju trvat na spisani Kupnej zmluvy u notara, kde sa to spise ako Notarska zapisnica a za to zaplatis mozno 15 litrov, ale mas istotu, ze nikto neurobi tunel. Resp. notar moze prostriedky uchovat na jeho ucte v banke az do zmeny vlastnickeho prava.
V pripade, ze by notar urobil chybu, je zodpovedny on.
Poviem to inak. Na tvoj byt nikto nezriadil plombu, nakolko Kupna zmluva medzi uvedenou firmou a inou FO uz bola realizovana skor.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

duves Pozri príspevok
Pikolo123:
Novy byt sa da ziskat dvomi sposobmi:
1. Ze to od zaciatku financujes ty na zklade Zmluvy o dielo a este lepsie Zmluvy o vystavbe - ktora sa vklada do katastra. Zmluva o dielo musi obsahovat aj klauzulu, ze byt po uplnom vyplateni nadobudnes do vlastnictva ako objednavatel.
2.Kupou ako hociktoreho ineho bytu, trebars aj 20-rocneho s tym, ze si v den podpisu kupnej zmluvy overis na katastri, ci ta nahodou uz niekto nedobehol a nie je k bytu plomba z titulu INEJ KUPY! A to je podla mna tvoj pripad. osobne som toho nazoru, ze ludia co sa nevyznaju maju trvat na spisani Kupnej zmluvy u notara, kde sa to spise ako Notarska zapisnica a za to zaplatis mozno 15 litrov, ale mas istotu, ze nikto neurobi tunel. Resp. notar moze prostriedky uchovat na jeho ucte v banke az do zmeny vlastnickeho prava.
V pripade, ze by notar urobil chybu, je zodpovedny on.
Poviem to inak. Na tvoj byt nikto nezriadil plombu, nakolko Kupna zmluva medzi uvedenou firmou a inou FO uz bola realizovana skor.
Pri dôslednom prečítaní zadania témy a všetkých príspevkov, by si sa dozvedel, že plomba na byt bola daná až vtedy, keď Pikolo123 už bol majiteľom bytu a verím, že reálne tam katastrom bola daná, pretože právnik druhej strany dal nezmyselné (ale zlomyseľné) podanie na kataster. Ani notár ťa neuchráni pred podvodom zo strany predávajúceho a určite pri spísaní notárskej zápisnice nenesie zodpovednosť za podvodné konanie inej osoby.
0 0
Pikolo123 Pikolo123

Pikolo123 je offline (nepripojený) Pikolo123

Dakujem Vieroslave, je jasne ze v tom mas jasne.

Len mi porad este jedno. Ak (nebodaj!) v buducnosti sa stane podobna vec, tak ako mam z katastra vytiahnut, ze kto ma zaplomboval (ked nie som ucastnikom konania), aby som ho mohol pravne zazalovat?
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Myslím, že v normálnom prípade sa to už v budúcnosti nestane. Keby však predsa náhodou, myslím, že v takomto prípade, keďže sa jedná o tvoju nehnuteľnosť by ti mal kataster, na písomné dožiadanie, pretože boli obmedzené tvoje práva, dať túto informáciu. Alebo tam niekoho uprosíš.:-))
0 0
Pikolo123 Pikolo123

Pikolo123 je offline (nepripojený) Pikolo123

Dakujem,

Napriek tomu si myslim ze kataster by sa s niecim takym nemal zaoberat. Niekde som cital, ze bol podobny pripad a vtedy nejaky sud vyriekol, ze plombovat cudzi majetok moze kataster iba na zaklade predbezneho opatrenia. Neviem.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

§ 36a Vyhlášky č. 79/1996 (Vykonávacia vyhláška ku katastrálnemu zákonu):
ods.1 Listy vlastníctva sa plombujú v deň doručenia zmluvy, najneskôr však v nasledujúci pracovný deň.

Týmto je zdôvodnené, prečo kataster plombuje. Pri podaní predsa pracovníčka podateľne nie je kompetentná posúdiť, či podanie má všetky náležitosti.

§ 28 ods.6 Zákona č.162/1995 Z.z. v znení neskorších predpisov (Katastrálny zákon):
Každý má právo nahliadnuť do evidencie doručených návrhov na vklad.
(Výklad k tomuto paragrafu hovorí: V záujme právnej ochrany vlastníckeho práva platí zásada verejnosti pokiaľ ide o nazeranie do evidencie - zoznamu návrhov na vklad práva do katastra nehnuteľností.)

Týmto argumentuj, keď budeš chcieť zistiť, kto dal podanie na tvoju nehnuteľnosť.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

vieroslava: Mam jednu otazku. Ako moze kataster zaplombovat nieco bez poriadnej zmluvy, bez kolkov a bez notarsky overeneho podpisu? To ked napisem na toaletny papier, ze zaplombujte mi hotel forum, tak to urobia?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

pikolo: Neprezradis o aky kataster ide?
0 0
Pikolo123 Pikolo123

Pikolo123 je offline (nepripojený) Pikolo123

Dakujem za reakciu,

Vsetky tieto zakony a vyhlasky som behom tyzdna presiel od hlavy po paty a spat dokonca aj katastralne buliteny. Co sa tyka nahliadnutia do evidencie vkladov, tam mam pravo pozerat, to je jasne, ale kto je ucastnikom konania, to uz mi nepovedia. Pani na pravnom oddeleni mi to "pekne" vysvetlila a je to tak. To znaci, ze zistim ze mam vklad a kedy a naco bol podany, ale kto ho podal, to uz NIE! Este jedna otazka, neobdrzal som este postou LV, vklad bol vykonany 12.11.07, kedy by som ho mal dostat (2000SK/30dni podanie)?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať